INNOWACJE

• Innowacja czytelnicza ,,Moja przyjaciółka książka”

• Agata Sztark klasa 3c, Agnieszka Szydło klasa 2b, Anita Sulej 1a

Rok szkolny 2021/2022

Główny cel projektu to: zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury. Jego podstawowym założeniem jest popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i integrowanie społeczności klasowej. Podjęte działania mają na celu wdrożenie dzieci, młodzieży do częstych kontaktów z książką, zachęcenie do polubienia czytania.

Warunki realizacji:

Innowacja czytelnicza skierowana jest do uczniów klas I-III.

Będzie ona realizowana do końca pierwszego cyklu edukacji wczesnoszkolnej. Innowacja opiera się na nauczaniu kooperatywnym ( uczenie się we współpracy) w poznawania świata lektur i książek.  Ma ona służyć inspirowaniu ucznia do bycia kreatywnym, do tworzenia własnych obrazów lektury. Metody pracy zatem muszą być atrakcyjne i nieszablonowe, często będą miały charakter interdyscyplinarny.

Innowacja ma za zadanie wykształcić kompetencje w zakresie poszukiwania, selekcji i oceny informacji, podniesienie poziomu czytelnictwa, poziomu rozumienia przeczytanego tekstu, otwarcie na nowe sposoby omawiania tekstów literackich, wykorzystanie nabytych umiejętności w praktyce i zwiększyć samodzielność pracy, umiejętność współpracy w grupie oraz świadomego wykorzystania komputera do celów edukacyjnych.