BIBLIOTEKA

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

    •  

     Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, tłumaczach czy też o sytuacji w branży wydawniczo–księgarskiej.

      

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

     Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona
     – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez
     św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

      

     LIST DO RODZICÓW W SPRAWIE CZYTANIA

      

     "Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji."

     Jim Trelease

      

     Szanowni Państwo,

     Wszyscy uczniowie naszej szkoły już od pierwszej klasy stają się czytelnikami biblioteki szkolnej. Każde dziecko może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej. Dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki, same podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania. Przy wyborze książki mogą zawsze liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza. Pamiętajmy jednak, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
     Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal.

     Prosimy Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Zwracajmy jednak uwagę na to, czy dziecko oddaje książkę dopiero po przeczytaniu. Nieważne, czy to będzie po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Chcemy w ten sposób zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczenia "kto więcej" i oddają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką i nie rozwija potrzeby czytania.

     Czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych podstawowych umiejętności. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie z internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania. Pracownia Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej w bibliotece to miejsce, w którym uczniowie mają możliwość korzystania z najnowszych źródeł informacji multimedialnej.

     Zachęcamy Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dobrze lubi czytać na głos rodzicom. Rodzic może słuchać czytania dziecka, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe. 10-15 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy.
     W książkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Proszę stopniowo "wciągać" dziecko do czytania. Jak to robić? Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, tytuły rozdziałów (resztę przeczytają Państwo sami). Potem może to być cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już próbować schematu: jedna strona dziecko, jedna strona Państwo. Nawet nie zauważycie, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to świetna forma spędzania wolnego czasu.

     Liczymy na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzymy cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.

      

     10 PRZKAZAŃ DLA RODZICÓW, KTÓRZY CHCĄ, ABY ICH DZIECI CZYTAŁY
     
      
     1. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej.
     2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.
     3. Kupuj dziecku czasopisma dla maluchów.
     4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
     5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
     6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i przy komputerze.
     7. Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, rebusy, krzyżówki.
     8. Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.
     9. Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie.
     10. Pamiętaj - szkoła ci pomoże.
     
      
     10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI
     
      
     1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
       
     2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz, co wydarzyło się później?
       
     3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
       
     4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
       
     5. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
       
     6. Słuchanie bajek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym głosem jest niezastąpiona.
       
     7. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
       
     8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
       
     9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
       
     10. Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to poważny problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić.
     
     
      
     Zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej, a także do zapoznania się ze stroną:
     http://www.rodzinneczytanie.pl/,
     http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/
     gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania.

      

    • Zachęcamy uczniów do czytania

    • Aby wzbudzić zamiłowanie najmłodszych do czytania książek w naszej bibliotece, cyklicznie odbywają się spotkania, w których uczniowie starszych klas czytają wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Jest to skuteczna, tania i przyjazna metoda wspomagania wszechstronnego rozwoju dzieci.

      

      

      

    • NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!

    • Nowości książkowe dla młodszych i starszych dzieci oraz młodzieży. Wśród nich powieści przygodowe, fantastyczne i inne pięknie zilustrowane edukacyjne pozycje.

     Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najmłodsi czytelnicy na pewno ucieszą się z nowych bajek w których znajdą dalsze losy swoich ulubionych bohaterów.

     Na uwagę zasługują także najnowsze książki dla dzieci i młodzieży autorstwa m. in. Pawła Beręsewicza, Anny Onichimowskiej, Hanny Ożogowskiej, Grzegorza Kasdepke, Selmy Lagerlof i in.

     Na starszych uczniów czekają kolejne tomy popularnych serii, np. „Dzienniczka cwaniaczka”, Harrego Pottera oraz Tolkiena.

      

    • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    • Pod koniec października uczniowie klasy I c zostali przyjęci w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Pasowanie na czytelników zostało poprzedzone ciekawą pogadanką ze szkolnym bibliotekarzem p. Jarkiem, a zdobyta wiedza sprawdzona quizem. Wszyscy egzamin zdali na 5 i otrzymali dyplomy i zakładki na pamiątkę.


     Zapraszamy do galerii

  • Kontakt

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Czesława Miłosza w Siemianicach
   • zssiemianice@gminaslupsk.pl; zes_siem@wp.pl
   • +48 59 8471856
   • ul. Słupska 42 76-200 Słupsk
   • NIP 839-28-15-823
  • Logowanie

 • Biuletyn informacji publicznej
 • Librus Synergia