Aktualności
Projekt Zdalna Szkoła +
29.05.2020
Elżbieta Zięciak [*]
20.05.2020Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym zmarła wieloletnia nauczyciela naszej szkoły Pani Elżbieta Zięciak. Wyrazy szczerego żalu i głębokiego współczucia rodzinie składają dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, rada rodziców i cała społeczność uczniowska.
Wiwat Maj, Trzeci Maj !!!
03.05.20208229 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli w Polsce. Według historyków Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. Ich zdaniem Polska odzyskiwała niepodległość trzykrotnie: właśnie 3 maja 1791 r. , 11 listopada 1918 r. i 4 czerwca 1989 r. .Uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbiło się szerokim echem w całej Europie.
"Po 3 maja król Stanisław August Poniatowski przeżywał okres swej największej popularności, autentycznego uwielbienia dla „ojca ojczyzny”, a także poklasku oświeconej Europy” - pisze historyk prof. Jerzy Michalski
„Ustawa Rządowa (...) była przedmiotem podziwu światłych środowisk europejskich jako druga ustawa tego rodzaju na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w roku 1787. Mimo jej unicestwienia pozostawiła ważne przesłanie dla Polaków na przyszłość, jak osiągać bez przemocy porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach” - pisze prof. Piotr Ugniewski
Święto narodowe uchwalono 1919 roku. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jego obchodów. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono jednak w 1990 roku. Obecnie to dla Polaków dzień wolny od pracy, w którym mogą brać udział w różnych uroczystościach i paradach. Niestety 3 Maja 2020 będzie inny niż wcześniejsze. Wszystko to przez zakaz zgromadzeń publicznych spowodowany epidemią koronawirusa. Wszelkie planowane wcześniej wydarzenia zostały odwołane.
Święto Konstytucji można dobrze spędzić w domowym zaciszu. Warto dzień wcześniej wywiesić flagę - 2 dzień maja to dla Polaków Dzień Flagi. Można to zrobić w oknach lub na balkonach. Dobrym pomysłem jest też na przykład seans filmów o historii naszego kraju z najmłodszymi, czy zorganizowanie quizów i gier przy rodzinnym stole.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
02.05.2020Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju 2 maja.
Flaga jest – obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni dziejów. W pradawnych wierzeniach Słowian biel oznaczała wodę, czystość i cnoty moralne; czerwień – ogień, odwagę i waleczność. Dlatego te barwy dominowały w kolorystyce słowiańskich strojów, uzbrojenia, dekoracji wnętrz, a nawet grobowców.
Biel i czerwień jako barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy 3 maja 1972 roku podczas uroczystych obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji. Wówczas wszystkie warszawskie damy ubrały białe suknie przepasane czerwonymi szarfami.
Warto wiedzieć, że geneza polskiej flagi wywodzi się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i Pogoni – czyli rycerza galopującego na koniu – który jest godłem Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
Polskie barwy narodowe oficjalnie ustalił Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.
Mimo że nie mogliśmy uczcić naszych świąt narodowych całą społecznością szkolną, pamiętamy o tych ważnych dla nas dniach.
Archiwum