Aktualności

     • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

     • 20 listopada to wyjątkowy dzień – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ustanowiono go w rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Tego dnia wszystkie dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. Jest to dzień radości, zabawy, ale ma on  poważne przesłanie. W wielu krajach tego dnia dzieci podejmują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

      Najważniejszym dokumentem gwarantującym wszystkim dzieciom ich prawa jest uchwalona i przyjęta w 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Konwencja Praw Dziecka. Prawa te chronią dzieci, a także wspomagają  je w prawidłowym rozwoju. Znajomość swoich praw pozwala dzieciom uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Pozwala im także aktywnie uczestniczyć w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dorośli mają za zadanie dbać o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a także szerzyć wiedzę o prawach dziecka oraz edukować kolejne pokolenia dzieci i młodzieży w tym zakresie. Na całym świecie dbając o prawa dzieci aktywnie działa organizacja UNICEF. W  swoich działaniach zwraca szczególną uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

      W Polsce w 2014 roku z inicjatywy ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka został ustanowiony Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który również przypada 20 listopada w rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka. Jest to dla nas szczególnie ważne, gdyż to Polska była inicjatorem i prekursorem prac nad stworzeniem tego najważniejszego dokumentu chroniącego prawa dziecka. Jako Polacy możemy być dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 roku przedstawił projekt Konwencji i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie.

      Ważną postacią dbającą o prawa dzieci był Janusz Korczak- wychowawca, pedagog, lekarz, pisarz, publicysta, działacz społeczny, prekursor praw dziecka. Najważniejsze cytaty z jego książek dotyczą szacunku dla dziecka, pozwolenia mu na błędy i posiadanie własnego zdania.

      Oto niektóre z nich:

       

      „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”.

       

      „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział; nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało”

       

      „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci - są ludzie”.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego i Młodzieżowej Rady Gminy

     • 28 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, Młodzieżowej Rady Gminy oraz na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Mimo utrudnionego prowadzenia kampanii wyborczej udało się wyłonić kilkunastu kandydatów do Samorządu Uczniowskiego oraz kilku do Młodzieżowej Rady Gminy. W wyborach na opiekuna Samorządu Uczniowskiego udział brało 21 nauczycieli. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie: komisji wyborczej, startującym i oczywiście głosującym. Interesy uczniów w Samorządzie Uczniowskim w roku szkolnym 2021/2022 będą reprezentowali: Aleksy Winsztal (8c) - Przewodniczący, Alicja Kołatka (5b) - Zastępca, Zuzanna Żukowska (7c) - Skarbnik, Filip Koniewski (7a) - Sekretarz. Opiekunem Samorządu Uczniowskiego został pan Piotr Kaziński. W Młodzieżowej Radzie Gminy zasiadać będą: Anna Grzegorczyk (8b), Flavio Postiglione (6b), Mateusz Skrzypczyk (7c). Opiekunem Młodzieżowej Rady Gminy została pani Alicja Nikadon.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy :).

   • Kontakt

    • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Czesława Miłosza w Siemianicach
    • zssiemianice@gminaslupsk.pl; zes_siem@wp.pl
    • +48 59 8471856
    • ul. Słupska 42 76-200 Słupsk Poland
    • NIP 839-28-15-823
    • Numer konta szkoły: BNP Paribas 88 1600 0003 1852 7297 3000 0001
   • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej
  • Librus Synergia