AKTUALNOŚCI

      • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

      • Zakończył się kolejny, pracowity i pełen sukcesów rok szkolny 2017/2018. Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Siemianicach spotkali się na uroczystościach z tej okazji. Odbyły się dwie gale z tej okazji, jedna dla klas I – III szkoły podstawowej, a druga dla klas IV-VII i klas II i III gimnazjum. Podczas oficjalnej części, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Danuta Konkol i W-ce Dyrektor Pani Elżbieta Poniewierka nagrodziły najlepszych uczniów szkoły Złotymi i Srebrnymi Piórami oraz nagrodami książkowymi. Druga część zakończenia odbywała się w klasach lekcyjnych, podczas których uczniowie odebrali świadectwa promocji do kolejnej klasy od swoich wychowawców.

        Serdecznie dziękujemy za ten rok ciężkiej pracy i życzymy  wszystkim udanych wakacji.

        Do zobaczenia we wrześniu.


        Zapraszamy do galerii.

      • sukces uczennic z kl. 1b

      • Uczennice klasy I b: Marianna Błasiak, Maja Słowińska i Jagoda Lisiewicz zdobyły wyróżnienia w konkursie plastycznym realizowanym w ramach Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego "Uczę się bezpieczeństwa". Nagrody wręczyli im policjanci Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Gratulujemy!


        Zapraszamy do galerii.

      • Młodzieżowa Rada Gminy

      • 18 czerwca 2018 r. odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Gminy, w której wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły: Kacper Piasecki, Filip Świetlicki oraz Jakub Semenyszyn.

         

         

         

         

        Podczas sesji nasi uczniowie mieli możliwość wskazania potrzeb związanych z ich grupą wiekową. Kacper, Filip oraz Kuba postarali się, aby potrzeby i problemy młodzieży zostały lepiej zrozumiane przez władze lokalne. Na posiedzeniu młodzi radni zgłaszali również potrzeby szkół w zakresie wsparcia finansowego na realizację konkretnych celów.

        Podjęto również uchwałę budżetową na 2018 r.

         

      • Wycieczka profilaktyczna do „Eko Szkoły Życia”

      • 18.06. uczniowie klasy II b oddziałów gimnazjalnych zwiedzili „Eko Szkołę Życia” w Wandzinie. Podopieczni ośrodka prowadzą  działalność w zakresie hodowli zwierząt oraz ptactwa. Posiadają sad. Uprawiają ekologiczne warzywa. Funkcjonuje stolarnia oraz suszarnia warzyw i owoców. Powołano także Ochotniczą Straż Pożarną. Dla osób uzdolnionych artystycznie stworzono specjalny warsztat. Nad pacjentami czuwają nie tylko terapeuci i personel pomocniczy, ale także duszpasterz. Osoby, które wyszły z nałogu mają możliwość podjęcia pracy na terenie ośrodka.

        Specjaliści, dla naszej młodzieży, przygotowali ciekawy program. Gimnazjaliści wzięli udział w kilku warsztatach z zakresu profilaktyki uzależnień oraz profilaktyki zakażeń HIV.


        Zapraszamy do galerii.

      • To był wypoczynek !!!

      • Klasy VIIa i VIIb w dniach od 07-10.06.2018r. odpoczywały wraz z wychowawcami na  biwako-wycieczce w Sopocie. Nocowali w domkach czteroosobowych w Ośrodku Wypoczynkowym „Metropolis”.

        Świetna lokalizacja: 5 minut do plaży i 4 minuty do SKM-ki. Uczniowie korzystali przez 3 godziny z atrakcji w Parku Wodnym w Redzie. W ramach 100-lecia Niepodległej przez prawie 4 godziny zwiedzali Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Warte polecenia !!! Spacerowali po Sopocie i Gdańsku. Leniuchowali na plaży.

        Odpoczynek, integracja i dobra zabawa- taka była biwako-wycieczka w Sopocie siódmych klas.


        Zapraszamy do galerii.

      • Biwak klasy 2A

      • Od 16 do 19 czerwca 2018 r., klasa 2A Gim wraz wychowawczynią Monika Szulta oraz opiekunem Panem Michałem Piórkowskim spędzała czas na trzydniowym biwaku. Tym razem wybór padł na Poddąbie. Biwak był niewątpliwie czasem relaksu i odpoczynku po trudach roku szkolnego. Pogoda dopisała więc młodzież korzystała z plażowania i kąpieli. Popołudniami był czas na grillowanie, podchody oraz zabawy integracyjne. Uczniowie sami wybrali miejsce wyjazdu, a także aktywnie włączyli się w kwestie organizacyjne tegorocznej wycieczki.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień mamy i taty w II b

      • Jest taki jeden, szczególny dzień w roku, w którym nasi kochani rodzice mają swoje święto. Uczniowie klasy II b uczcili ten dzień w sposób bardzo uroczysty i wyjątkowy. Przygotowali zabawne przedstawienie, piosenki oraz własnoręcznie wykonane upominki.


        Zapraszamy do galerii.

      • Biwak integracyjny klasy IV c

      • Biwak to coś na co klasa IV c czekała przebierając nogami. Było to duże wydarzenie dla uczniów ponieważ był to ich pierwszy taki wyjazd. Dnia 8,9 i 10 czerwca klasa razem z wychowawcą Tomaszem Rybakiem oraz opiekunem Panem Sebastianem Winsztalem odpoczywała w Domach z Bali w Dębinie. Pierwszy dzień to zakwaterowanie, krótki spacer po plaży, zabawy na terenie ośrodka no i wieczorne wspólne oglądanie mecz polskiej reprezentacji. Po meczu Pan Sebastian zabrał chętne osoby na ciekawą lekcję astronomii na plaży.  W sobotę to plażowanie, gry na plaży w piłkę a później spacer do Rowów brzegiem morza. Piękna pogoda pozytywnie nastawiała nas do życia. W rowach zjedliśmy obiadek i pyszne lody. A następnie wróciliśmy do obozowiska. Po męczącym dniu na kolację zjedliśmy pyszną kiełbaskę z grilla. Niedziela to również piękny dzień i wyprawa na plaże. Po powrocie robiliśmy porządki w domkach i dookoła domków. Po południu zaczęli odwiedzać nas rodzice szkoda, że w celu powrotu do domu.


        Zapraszamy do galerii.

      • Spotkanie autorskie w Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku

      • W dniu 21 maja 2018 roku klasa IV c była na spotkaniu z autorką książek dla dzieci  i młodzieży Panią Wiolettą Piasecką. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku. Na spotkanie zostaliśmy zaproszeni przez mamę jednego z naszych uczniów Panią Agnieszkę Melewską. Do biblioteki dotarliśmy po półtora godzinnym spacerze. Pani Wioletta okazałą się bardzo sympatyczną osobą, która miała świetny kontakt z uczniami. Oprócz opowieści o pracy Pani Wioletta przeprowadziła kilka konkursów dla uczestników spotkania oraz razem z dziećmi odegrała scenkę teatralną. Po zakończonym spotkaniu poszliśmy z klasą na lody i pizzę, a następnie pieszo wróciliśmy do szkoły. Uczniowie klasy IV c przeszli tego dnia około dwunastu kilometrów co spowodowało duże zmęczenie na koniec wycieczki.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień Rodzica w klasie 1 a

      • W środę 13 czerwca w klasie 1 a odbyło się spotkanie z okazji Dnia Rodzica. Uczniowie wystąpili przed swoimi najbliższymi, wśród których byli nie tylko rodzice, ale także rodzeństwo oraz ciocie i wujkowie. W trakcie występu zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia rodzinne, natomiast po występie wszyscy wspólnie obejrzeli fotorelację z wycieczki do Parku Dinozaurów. Na zakończenie odbył się poczęstunek, podczas którego dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.


        Zapraszamy do galerii.

      • XII Wojewódzki Konkurs Matematyczny "Matman"

      • Pod koniec maja w ZS w Potęgowie odbył się finał XII Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego Matman. ZS-P w Siemianicach reprezentowali uczniowie wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Z klas siódmych Piotr Jankowski, Jakub Semenyszyn i Wiktoria Ragan. Z klas II gimnazjum: Cezary Prajwowski, Marcelina Kuziak i Kacper Kowalczyk. Z klas III gimnazjum: Jakub Polechoński, Rozalia Tłuścik i Julia Kozina. Miło nam poinformować, że tytuły finalistów zdobyli: Piotr Jankowski VII b, Jakub Semenyszyn VII b oraz Jakub Polechoński III a. Nauczycielami finalistów są Pan Marcin Chachuła – Domański i Sebastian Winsztal. Gratulujemy!


        Zapraszamy do galerii.

      • „KSIĄŻĘ SZUKA ŻONY”

      • Kolejny raz został przygotowany  dla uczniów naszej szkoły spektakl teatralny w wykonaniu rodziców. Tym razem udało nam się namówić również do udziału kilkoro nauczycieli.


        Spektakl nosił tytuł „Książę szuka żony” i opowiadał  o pewnym młodym następcy tronu, który postanawia wyruszyć w świat w poszukiwaniu  swojej drugiej połówki. Nasz bohater podczas wędrówki napotykał różna postacie ze znanych bajek tj. Królewna Śnieżka, Cesarz bez szat czy Król Świniopas. Przedstawienie kończyło się happy endem.


        Uczniowie bawili się świetnie, podobnie jak i nasi aktorzy. Mamy nadzieję ,że uda nam się stworzyć kolejne, ciekawe kreacje już za rok.

         

        ZAPRASZAMY!!!


        Zapraszamy do galerii.

      • Wycieczka klas 3 SP Malbork - Gniew

      • 23 maja uczniowie klas trzecich wyjechali  na dwudniową wycieczkę do  Malborka oraz Gniewu. Celem jej było zwiedzanie znajdujących się tam zamków krzyżackich. Uczestniczyli w  żywej lekcji historii, oraz warsztatach przybliżających prace  dawnych  rzemieślników. Poznali historię pierwszej drukarki oraz pojawienia się druku, zapoznali ze sposobem tkania tkanin, wybijania pieniędzy oraz doskonalili umiejętność strzelania z łuku i kuszy. Pod okiem przewodnika zwiedzili miasto Gniew poznając  inne zabytki i atrakcje  tej historycznej miejscowości położonej na lewym brzegu Wisły. Zobaczyli m.in. Kościół św. Mikołaja w Gniewie – gotycki kościół rzymskokatolicki zbudowany przez Krzyżaków w XIV wieku, malowniczy Rynek. Były również zabawy na łonie natury.


        Zapraszamy do galerii.

      • Papieroplastyka w klasach młodszych

      • Papieroplastyka to zajęcia na których można wspaniale się zrelaksować i wyciszyć. Oprócz tego wykonać coś co będzie sprawiało nam radość i satysfakcję z osiągniętego celu. O tym przekonali się wszyscy uczestnicy. Przybywali na nie pełni pozytywnej energii, z radością i z uśmiechem na twarzach, aby podjąć się następnego  zadania. Poczucie spełnienia motywowało ich do systematycznej pracy. Oto niektóre fotki z naszej działalności.


        Zapraszamy do galerii.

      • Urodziny Krzysia

      • 15.06.2018 r. w klasie II b było wielkie święto. Obchodziliśmy (troszkę przyspieszone) 9 urodziny Krzysia. Był wspaniały tort, lody, upominki i foto album z pięknymi klasowymi zdjęciami.

        Patrząc na miny uczestników – nie tylko zabawa była pyszna…  sto lat Krzysiu !!!


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień dobry Słowiński Park Narodowy i dzień dobry Tatry!

      • Zajęcia przyrody i techniki da się połączyć i to bardzo pożytecznie, a na dodatek bardzo ekologicznie. Klasy VI na lekcjach zajęć technicznych oraz przyrody wykonali logo dwóch parków narodowych Polski przy użyciu nakrętek po butelkach. Duże zaangażowanie uczniów, ogrom uśmiechów oraz świetna zabawa to przepis na gwarantowany sukces!


        Zapraszamy do galerii.

      • Spotkanie Klubu Obieżyświata

      • Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w spotkaniu Klubu Obieżyświata działającego przy Instytucie Geografii i Studiów Regionalnych Akademii Pomorskiej w Słupsku i Polskim Towarzystwie Geograficznym Oddziale w Słupsku. Gościem był Pan Kamil Sulikowski, student dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zamiłowania podróżnik i wyszukiwacz niedrogich wycieczek. Na spotkaniu Pan Kamil Sulikowski opowiedział o jednym z piękniejszych miast Hiszpanii – o Barcelonie. Uczniowie mogli zobaczyć oraz posłuchać o mieście, które słynie z ciekawych miejsc pod względem krajobrazu, architektury, zabytków.


        Zapraszamy do galerii.

      • Połowinki klas drugich gimnazjum

      • Połowinki to wydarzenie, podczas którego w piątkowy wieczór spotkali się uczniowie dwóch klas drugich. Za nimi ponad rok nauki i niemal tyle samo miesięcy edukacji do zakończenia. Doskonała muzyka przygotowana przez uczniów wprawiła wszystkich w świetny nastrój. W organizację połowinek zaangażowali się jak zawsze niezawodni rodzice, którzy zadbali o poczęstunek.


        Zapraszamy do galerii.

      • Erasmus+

      • Kolejny odcinek serialu Erasmus plus z udziałem uczniów naszej szkoły odbył się na początku maja tego roku. Tym razem w role bohaterów sagi o Multikulturowo Wrażliwym Społeczeństwie wcielili się Rozalia Tłuścik i Piotr Kułakowski, a za miejsce akcji posłużyła nam malownicza i gościnna Łotwa. Suflerem był Pan Maciej Mijewski.  Główną areną naszych działań była szkoła w Blidene – „Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju”, stała szkoła niewielka – coś na kształt raju.

         

        Epizod 1:

        Miejsce akcji: Szkoła podstawowa w Blidene

        W tej części poznaliśmy się ze wszystkimi członkami wymiany, którzy przygotowali krótkie prezentacje na temat spędzania czasu wolnego. Zobaczyliśmy tradycyjne tańce łotewskie i zwiedziliśmy szkołę. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i śpiewami.

         

        Epizod 2:

        Miejsce akcji: Liepaja (Lipawa)

        W tym odcinku miała miejsce prawdziwa huśtawka nastrojów. Zaczęło się od wyjątkowych wrażeń – staliśmy się więźniami wojskowego zakładu karnego o zaostrzonym rygorze z czasów Związku Radzieckiego. Przeganiano nas po placu apelowym, zamykano w celach, robiono zdjęcia do kartoteki i brano na przesłuchania. Gra prowadzona była przez znakomicie przygotowanych aktorów, którzy bardzo szybko sprawili, że wszyscy poczuliśmy się jak skazańcy. Następnym przystankiem było centrum nauki, gdzie budowaliśmy rakiety z papieru, które następnie wystrzeliwaliśmy za pomocą sprężonego powietrza z butelek PET, na które skakaliśmy. Po thrillerze i science-fiction przyszedł czas na udział w sielankowej scenerii filmu przyrodniczego. Spacer na boso po specjalnie przygotowanej leśnej ścieżce, pozwolił nam zbliżyć się do natury i poczuć się jej częścią. Na zakończenie mogliśmy przespacerować się nad, znanym nam, Morzem Bałtyckim.

         

        Epizod 3:

        Miejsce akcji: Ostępy leśne i warsztaty szkolne

        Tego dnia dostąpiliśmy zaszczytu poznania mądrości przodków ludów zamieszkujących Łotwę. Tańczyliśmy wokół najstarszego dębu odtwarzając rytuał zakochanych, piekliśmy chleb na ognisku i śpiewaliśmy tradycyjne łotewskie pieśni, które wykonywane były przez  trzy fantastyczne starsze panie. Drugą część dnia spędziliśmy na warsztatach szkolnych pracując nad grami edukacyjnymi oraz odwiedziliśmy wójta lokalnej gminy. Zakończenie dnia z dużą dozą adrenaliny – przejście przez trasę w parku linowym i ognisko.

         

        Epizod 4:

         Miejsce akcji : Piekarnia Laci, Ryga

        I kolejne wcielenie wymiany – staliśmy się piekarzami i cukiernikami w najznamienitszej piekarni na Łotwie. Mieliśmy okazję zwiedzić zakład oraz spróbować swoich sił w trudnym rzemiośle produkcji chleba. Następnie udaliśmy się do Rygi, gdzie z piekarzy zamieniliśmy się w producentów czekolady w największej fabryce łakoci – LAIMA. Nie zabrakło też czasu na małe zakupy i krótkie zwiedzanie stolicy.

         

        Epizod 5:

        Miejsce akcji: Szkoła w Blidene

        Od rana czuło się napięcie towarzyszące końcówce wymiany, ale nikt nie zamierzał smucić się tym co nieuniknione. Jeśli będziecie kiedyś w Blidene, znajdziecie brzozę zasadzoną przez uczniów siemianickiej szkoły stojącą obok tureckiej, włoskiej, słoweńskiej, rumuńskiej i łotewskiej. Jeśli zaś będziecie się zastanawiać ile jest różnych rodzajów miodu oraz jak wyrabia się świece z pszczelego wosku - służymy pomocą. Wieczorna impreza pożegnalna zwieńczyła cały pobyt. Po wspólnych zabawach i zawodach sportowych nadszedł czas pożegnań, wymiany podarunków i podsumowań całego spotkania. To był kawał dobrej roboty, a czas spędzony na Łotwie wydawał się biec w zupełnie innym tempie – coś w rodzaju spowolnionego filmu.

         

        Epizod 6:

        Miejsce akcji: rząd 17 miejsca B,C,D (przy oknie)

        Normalnie – wsiadasz pan w samolot i jesteś w Warszawie, potem masz pan szybką przesiadkę na lot do Gdańska, a później to już z górki :)


        Zapraszamy do galerii.

         

         

      • Wycieczka do Multikina klasy 6a

      • Zbliżający się koniec roku nie musi być nudny! W dniu 14.06.2018 klasa VIa wraz z wychowawcą p. Tomaszem Surowcem wybrali się do Multikina w Słupsku na film pt.: „Jurrasic World: Fallen kingdom”. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy i duża porcja uśmiechu – zaraz po popcornie i coca-colą – to jest to co lubimy najbardziej!


        Zapraszamy do galerii.

      • Szkolny konkurs przyrodniczy

      • Dnia 13-go czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród dla uczestników Szkolnego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Pana Tomasz Surowca. Uczniowie musieli wykazać się niebywałą wiedzą przyrodniczą! Konkurs odbył się w trzech kategoriach: 4 klasy, 5 klasy i 6 klasy.

         

         

         

         

         

        Wyniki:

         

        Klasy 4 SP:

        I m-ce: Michalina Roszak (4b)

        II m-ce: Krystian Smaglijenko (4a)

        III m-ce: Aleksander Kmita (4b)

         

        Klasy 5 SP:

        I m-ce: Jańczak Maksymilian (5a)

        II m-ce: Lisiewicz Łukasz (5a)

        III m-ce: Wieliczko Dawid (5b)

         

        Klasy 6 SP:

        I m-ce: Trompeteler Jakub (6b)

        II m-ce: Frączkiewicz Oskar (6b)

        III m-ce: Dominika Augustyn (6b)

         

        Serdecznie wszystkim gratulujemy!

      • Biwak w Nowęcinie

      • Koniec roku szkolnego obfituje w czas wycieczek i biwaków.

        Uczniowie klasy 2b gimnazjum  z opiekunami wybrali się na biwak do miejscowości Nowęcin niedaleko Łeby. Ośrodek biwakowy był świetnie usytuowany, niedaleko jeziora i  morza. W ośrodku znajdowało się mnóstwo atrakcji takich jak: siłownia na której ćwiczyli "siłacze" naszej klasy,  basen z wbudowaną ścianką wspinaczkową, trampolina, boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i wiele innych gier zespołowych. Do dyspozycji była także sala, na której pierwszego dnia odbyła się dyskoteka. Oprócz spacerów wybraliśmy się  do okolicznego labiryntu, który okazał się świetną zabawą dla uczniów i opiekunów grupy. "Zaliczyliśmy" także ognisko z kiełbaskami,  wieczorne podchody i  nocne rozmowy. Długo będziemy wspominać biwak i jego atrakcje.


        Zapraszamy do galerii.

      • Konkurs wiedzy o zdrowiu

      • W maju w naszej szkole dla klas IV - VI odbył się „Konkurs wiedzy o zdrowiu”. Uczestniczyło w nim 35  uczniów.

         

         

         

         

        Miło nam poinformować, że zwycięzcami w „Konkursie wiedzy o zdrowiu” zostali:

        w klasach czwartych:

                                1. Aleksander Kmita IV b - I miejsce

                                2. Oliwia Kierzkiewicz IV c - I miejsce

                                3. Aleksandra Chmara IV b - II miejsce

                                4. Lena Bednarczyk IV b  -  III miejsce

                                5. Michał Dąbrowski  IV a -  III miejsce

        w klasach piątych:

                                1. Tymoteusz Niski V a - I miejsce

                                2. Oliwia Rahoza  V a - II miejsce

                                3. Maksymilian Jańczak V a - III miejsce

        w klasach szóstych:

                                1. Miłosz Kuziak VI a - I miejsce

                                2. Małgorzata Romaniuk VI a - II miejsce

                                3. Zuzanna  Grabowska  VI b  - II miejsce

                                4. Dominika Augustyn VI b - III miejsce
         

        Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

      • Sukcesy koła szachowego

      • W naszej szkole od września 2017 r. prężnie działa koło szachowe dla chętnych uczniów ze wszystkich klas. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Nasi uczniowie reprezentowali już szkołę w czterech rejonowych turniejach szachowych. W Otwartych Mistrzostwach Juniorów Słupska 21.04 b.r. Lena Cyprych z klasy II była najlepsza wśród uczniów młodszych klas, a Flavio z tej samej klasy zajął  III miejsce w tej samej kategorii wiekowej. Ostatni turniej juniorów, który odbył się 2 czerwca b.r. w Słupsku, wygrała Lena, pokonując nawet dużo starszych zawodników. Flavio był drugi wśród uczniów klas młodszych. Brawa dla naszych zdolnych, młodych szachistów! Życzymy im dalszych sukcesów!


        Zapraszamy do galerii.

      • Nasza niezwykła „podróż w czasie”

      • W dniu 9 czerwca klasy I a i I b wyruszyły w niezwykłą podróż do czasów prehistorycznych do krainy dinozaurów. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce do „Parku Dinozaurów” w Łebie. Otoczony dziką przyrodą i gęstymi lasami charakteryzuje się specyficznym klimatem. Ogromne wrażenie na naszych pierwszakach robiły naturalnej wielkości dinozaury, zrobione w skali 1:1 rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej Jurajskiego parku. Na szlaku zwiedziliśmy również wioskę indiańską i trafiliśmy do płukalni złota, gdzie poczuliśmy się jak prawdziwi poszukiwacze złota. Do domu wróciliśmy bogatsi o sakiewki drogocennego kruszcu. Wszyscy chętni mogli obejrzeć panoramę całego parku oraz miasta Łeba z Diabelskiego Młynu. Poszukiwacze mrożących krew w żyłach przygód  odwiedzili również Zamek Strachu. Dla uczniów szukających łagodniejszych form rozrywki świetną alternatywą okazała się Bajlandia. Na koniec tej wspaniałej przygody poszliśmy na pyszne lody i ogromny plac zabaw :) Już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki!


        Zapraszamy do galerii.

      • Gorący czerwiec

      • Dla wolontariuszy z siemianickiej szkoły czerwiec okazał się bardzo gorący. Jednak nie sprawiła to pogoda,chociaż rzeczywiście było upalnie.Do wzrostu temperatury przyczyniła się ilość zadań, którym musieliśmy sprostać.
         
        9 czerwca Fundacja dla dzieci "Nadzieja" organizowała wielki piknik na słupskim stadionie i bieg charytatywny. Nasza młodzież pomagała organizatorom.Dziewczęta zajmowały się dziećmi, plotły warkoczyki, malowały twarze, roznosiły słodycze i owoce. Chłopcy czuwali, by na trasie biegu nie zabrakło zawodnikom wody.
         
        Również w tym dniu cztery dziewczynki na Starym Rynku zbierały pieniądze do puszek na rzecz Nadziei. Mieszkańcy Słupska okazali dużo życzliwości kwestującym i hojnie zasilali budżet Fundacji.
        Przy takiej młodzieży optymistycznie spoglądam w przyszłość!

        Zapraszamy do galerii.
        Beata Rodziewicz - opiekun SKW
      • Magia teatru

      • Uczniowie klas VI a i b wzięli udali się na przedstawienie pt. „Magia teatru”, które zostało przygotowane przez teatr Artenes z Wrocławia.
        Bohater spektaklu, Neyo, w trakcie swojej ucieczki przed agentkami ciemnych mocy wpada do Matrixa (rzeczywistości filmowej) na scenę. Przejście między światami i kontakt z deskami sceny jest twardy i bolesny, co wywołuje zdziwienie uciekiniera. Sytuację stara się wyjaśnić Morfeusz – przewodnik, tłumacząc, że właśnie trafił do realnego świata, z którego też przecież w jakimś sensie pochodzi. Film bowiem wywodzi się w prostej linii z teatru. Aby pomóc bohaterowi to zrozumieć, Morfeusz przeprowadza go (a z nim widza) przez świat teatru, prezentując mu jego charakterystyczne cechy, w tym nazewnictwo i przeróżne ciekawostki m.in. zwyczaje, przesądy czy łamańce językowe.
        Spektakl ma na celu zapoznanie młodego odbiorcy ze słownictwem i podstawowymi pojęciami związanymi z teatrem. Przedstawienie było bardzo ciekawe, przygodowa forma prowadzenia akcji i zaangażowane widowni w przebieg intrygi, a także wykorzystanie współczesnych odniesień gwarantowało dobrą zabawę. Ze względu na specyfikę tematu i inspiracji twórców, w spektaklu wykorzystano również szereg technicznych efektów multimedialnych.
        W przedstawieniu wykorzystano publikacje:
        Berthold Margot „Historia teatru”,
        Jan Parandowski „Mitologia Greków i Rzymian”,
        fragmenty klasycznych tekstów dramatycznych, reprezentatywnych dla poszczególnych konwencji teattralnych.
        Lena&Andy Wachowski „Matrix”
      • Wzmacnianie pozytywnej samooceny dziecka

      • Samoocena dziecka kształtuje się na podstawie informacji z otoczenia lub doświadczeń nabytych w toku rozwoju, poczucia sprawczości oraz wyciągania pozytywnych wniosków na temat swoich kompetencji. Dlatego bardzo ważne jest, by rodzice nabywali umiejętności pozwalające na mądre i skuteczne chwalenie dziecka, tak by umacniać jego poczucie wartości. Oto kilka zasad skutecznej pochwały.
        • Pochwała powinna być prawdziwa i wiarygodna,
        Ważne, by pochwała była prawdziwa, ponieważ dziecko na jej podstawie buduje obraz samego siebie. Nie mów nieprawdy jeżeli uważasz, że dziecko mogłoby coś wykonać lepiej, pomiń ten element.
        • Pochwała powinna być pozytywnie sformułowana,
        Należy unikać słowa „NIE” oraz innych negatywnych stwierdzeń. Powinno się chwalić za to, co zostało zrobione, a nie za to, czego dziecko nie zrobiło. Gdy dziecko
        nie grymasiło podczas jedzenia, zamiast powiedzieć: „Nie grymasiłeś, podczas obiadu” lepiej powiedzieć „zjadłeś obiad w ciszy”
        • Pochwała powinna być konkretna, Warto unikać zwrotów: "Bardzo dobrze!", "Świetnie!", ponieważ dla dziecka są to pojęcia zbyt ogólne. Nie wiadomo do końca, co takiego jest bardzo dobre, co rodzic miał na myśli. Powinno się wskazywać na zachowanie, które zaistniało i było pozytywne.
        • Warto zwracać uwagę na to, by pochwała składała się z 3 części:
        - opisu sytuacji np. „pamiętałeś o wyniesieniu śmieci”;
        - opisu uczuć np. „podoba mi się, że dopiero wtedy wyszedłeś na dwór”;
        - podsumowania „jesteś obowiązkowy, możesz być z siebie dumny”
        Pamiętajmy, że pozytywna samoocena wpływa korzystnie na budowanie poczucia własnej wartości. To od niej w dużej mierze zależy to, czy nasze dziecko uwierzy w siebie, czy łatwiej będzie mu przełamywać swoje słabości i podejmować nowe wyzwania.

      • Kilka powodów, by nie bić dzieci

      • 1. Stosowanie kar fizycznych wobec dzieci może powodować urazy fizyczne - zasinienia, obrzęki, uszkodzenia nerwów i złamania kości.
        2. Bicie dziecka znacznie obniża jego samoocenę oraz niszczy jego poczucie własnej wartości. Dzieci chętniej podejmują współpracę, jeśli relacje z rodzicami oparte są na
        miłości i akceptacji.
        3. Bijąc dziecko pokazujemy mu, że przemoc jest akceptowalnym sposobem rozwiązywania problemów. Dzieci, które są często bite, uczą się stosowania przemocy.
        4. Bijąc dziecko uczymy je, że „silniejszy ma zawsze rację”.
        5. Kiedy karzemy fizycznie dziecko za złe zachowanie, tracimy ważną szansę nauczenia go właściwego sposobu postępowania.
        6. Strach jest niewłaściwą i nieskuteczną metodą kształtowania u dzieci pożądanych zachowań. Zazwyczaj bite dziecko zachowuje się właściwie wyłącznie wówczas,
        kiedy stosujący przemoc dorosły znajduje się w pobliżu.
        7. Bicie dziecka jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, nie zaś edukacją dziecka.
        8. Dzieci często doświadczają kar fizycznych z powodu zachowań, które nie są „złe” czy „niewłaściwe”, ale wynikają z ich naturalnej potrzeby eksplorowania świata, oraz z
        potrzeb związanych z odżywianiem, ruchem czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi.
        9. Dzieci najlepiej przyswajają pożądane zachowania wówczas, kiedy rodzice lub opiekunowie dużo z nimi rozmawiają, tłumaczą pewne stany rzeczy oraz kiedy swoim
        własnym postępowaniem dają im przykład jak należy postępować

      • Apel twojego dziecka

      • 1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
        2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.
        3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
        4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.
        5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
        6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
        7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
        8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ty jesteś moim wrogiem, lecz Twoja miażdżąca przewaga!
        9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć Twoją uwagę.
        10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.
        11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
        12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
        13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
        14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w Ciebie.
        15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
        16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
        17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na Twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za
        uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet Ci się nie śniło.
        18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
        19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
        20. Nie bój się miłości. Nigdy.

        Janusz Korczak

      • Dojrzałość szkolna uczniów klasy pierwszej

      • Rozwój każdego dziecka przebiega według określonych etapów, a każdy z nich ma inną specyfikę i charakteryzuje się innymi właściwościami. Zmiany rozwojowe dokonujące się w wieku przedszkolnym, powodują, że dziecko osiąga gotowość do podjęcia nauki w szkole - nabywa umiejętności i doświadczenia niezbędne do sprostania nowym wyzwaniom.
        Biorąc pod uwagę wymagania szkoły, bardzo istotny jest rozwój fizyczny, umysłowy, oraz emocjonalno - społeczny dziecka. Sfera emocjonalno - społeczna jest najbardziej wrażliwa i wymaga największej uwagi ze strony dorosłych. Rozwój uczuciowy dziecka istotnie wpływa na
        jego zdolność do wyrażania i kontrolowania własnych emocji oraz wrażliwości i uważności na emocje innych. Poziom rozwoju emocjonalnego oddziałuje również na motywację do pracy i wytrwałość w dążeniu do celu, doprowadzanie rozpoczętych zadań do końca, podporządkowanie
        się obowiązującym normom i zasadom oraz nawiązywanie kontaktów społecznych.
        Dojrzałość emocjonalna dziecka siedmioletniego przejawia się w próbach panowania nad własnymi emocjami. Siedmiolatek próbuje powstrzymywać niepożądane społecznie przejawy złości czy zazdrości, jednocześnie potrafi okazywać emocje w sposób akceptowalny przez innych
        np.: podczas zabawy i w czasie wykonywania różnych zadań nie wybucha łatwo złością, płaczem, stara się hamować takie przejawy emocji jak krzyk, pisk, bicie, wyzywanie innych.
        O społecznej dojrzałości dziecka siedmioletniego będzie świadczyła zdolność do sprawowania kontroli zgodnie z wymaganiami dorosłych oraz umiejętność współdziałania z
        rówieśnikami. Dojrzałość społeczna, a przede wszystkim obowiązkowość, systematyczność, wytrwałość w dążeniu do celu, staranność i zdolność do samooceny, odgrywają bardzo ważną rolę w procesie nauki.
        Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, zwykle jednak można zauważyć, że siedmiolatek:
        • potrafi zrezygnować ze swoich dążeń, respektując obowiązujące nakazy i zakazy;
        • podporządkowuje się obowiązującemu regulaminowi, potrafi chwilę poczekać na nagrodę;
        • konstruktywnie radzi sobie w sytuacji porażki lub zagrożenia niepowodzeniem;
        • nie zniechęca się szybko napotkanymi trudnościami;
        • posiada umiejętności do opanowania się w sytuacji silnych emocji lub prosi o pomoc dorosłego;
        • potrafi rozpoznawać i nazywać emocje własne i innych;
        • zaczyna rozumieć przyczyny odczuwanych emocji (np. wie, co jest przyczyną aktualnie
        odczuwanego smutku lub złości);
        • identyfikuje i wyraża swoje potrzeby;
        • potrafi być obowiązkowy i wytrwały nawet wtedy, gdy nikt go w danej chwili nie motywuje i nie kontroluje;
        • doprowadza do końca rozpoczętą przez siebie czynność, np. rysunek, układanie puzzli;
        • ma poczucie obowiązku i odpowiedzialności za siebie - ma adekwatną i stabilną samoocenę;
        • czuje przynależność do grupy, a polecenia kierowane do grupy odnosi do siebie, jednocześnie ma
        poczucie własnej odrębności i ponosi odpowiedzialność za to, co robi i jak się zachowuje;
        • nawiązuje adekwatne do wieku kontakty społeczne z rówieśnikami i dorosłymi;
        • potrafi podtrzymać kontakt, kontynuować rozmowę, (słucha uważnie, zadaje pytania);
        • stosuje zasadę wymienności w kontaktach społecznych, (np. kiedy ja mówię, ty słuchasz, a kiedy
        mówisz ty, ja słucham ciebie);
        • bawi się zgodnie w grupie dzieci, współdziała w zabawie i przy wykonywaniu prostych zadań;
        • podporządkowuje się regułom zabaw, gier;
        • rozumie znaczenie podstawowych norm społecznych, dostosowuje się do nakazów i zakazów, zna
        i stosuje podstawowe zasady zachowania się w różnych miejscach ;
        • respektuje umowy zawarte z innymi ludźmi;
        • jest samodzielne w czynnościach samoobsługowych;

        Rodzice mogą pomóc dziecku w spokojnym przekraczaniu progu szkoły podejmując następujące działania:
        • nie należy straszyć dziecka szkołą i nauczycielami, dziecko powinno się cieszyć, że idzie do szkoły;
        • dziecko powinno uczestniczyć w zakupach przyborów szkolnych, wybierać co mu się podoba;
        • rodzice powinni wcześniej przygotować biurko, półki na książki i przybory szkolne, zorganizować stałe miejsce do pracy;
        • warto uczestniczyć w spotkaniach organizowanych na terenie szkoły, chodzić na spacery w pobliżu szkoły.
        • rodzice powinni również cierpliwie odpowiadać na wszelkie pytania dziecka związane z pójściem do szkoły;
        • niezbędne jest zapewnienie właściwej atmosfery emocjonalnej w domu.

        Anna Kwiecińska
        psycholog

         

      • Park trampolin 6a

      • Klasa VIa wraz z wychowawcą Panem Tomaszem Surowcem wybrała się do Jumpin Parku w Bolesławicach. Uczniowie świetnie wykorzystali ten czas. Każdy próbował pokazać różnego rodzaju akrobacje. Super zabawą była gra w zbijaka na trampolinach. Takie wyjścia to jest to


      • Finał powiatowego konkursu „Ptaki Pomorza”

      • Dnia 17-go maja w siedzibie Nadleśnictwa Warcino obył się finał powiatowego konkursu „Ptaki Pomorza”. Do tego etapu dostało się sześć uczennic Naszej Szkoły. Uczennice musiały wykazać się niebywałą wiedzą dotycząca budowy morfologicznej i anatomicznej ptaków. Ponadto musiały rozpoznać dany gatunek ptaka na podstawie składanych jaj, upierzenia czy sylwetki. Sposób dokarmiania, ochrona oraz ciekawostki też były sprawdzane. Niestety nie udało się żadnej z Naszych Uczestniczek uplasować się na podium. Nie mniej jednak GRATULUJEMY!


        Zapraszamy do galerii.

      • Ciekawa lekcja techniki

      • Dnia 23-04-2018 uczniowie klas IV oraz III gimnazjum wraz z Panem Tomaszem Surowcem na lekcji techniki nieźle się bawili. Wszystko to za sprawą darmowych aplikacji mobilnych. Skorzystaliśmy z aplikacji: plicker, mentimeter, quiver oraz kahoot. Wszystkie te aplikacje ułatwiają prace na lekcji, a jednocześnie pozwalają w przyjemny sposób korzystać z urządzeń mobilnych. Graliśmy w gry, rozwiązywaliśmy rebusy oraz graliśmy w naukowych milionerów.


        Zapraszamy do galerii.

      • Spotkanie autorskie

      • W dniu 06.06.2018 roku biblioteka szkolna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach na terenie swojej placówki, zorganizowała spotkanie autorskie z Panią Emilią Jastrząbek – Zimnicką. Emilia Jastrząbek – Zimnicka jest znaną poetką regionu pomorskiego, która wciąż pisze i z radością z pamięci recytuje swoje wiersze.

        W wydanych tomikach swoich wierszy opisuje bogactwo natury regionu pomorskiego, historię, legendy oraz osobistą refleksję nad pięknem otaczającego nas świata, kultury i życia.

        Podczas spotkania Pani Emilia opowiedziała też bogatą historię swojego życia od czasów przedwojennych, przez II Wojnę Światową, okres powojenny do chwil obecnych.

        W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich gimnazjalnych naszej szkoły, którzy z zainteresowaniem wysłuchali recytowanych wierszy i wspomnień poetki.


        Zapraszamy do galerii.

      • Taniec towarzyski ponownie zapełnił worek z medalami

      • W dniu 9 czerwca 2018 odbył się w Kobylnicy Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego - WAKACJADA TANECZNA - Grand Prix Polski. Wzięło w nim udział 199 par z klubów tanecznych z całego kraju. Nasi uczniowie mieli więc olbrzymią konkurencję. Wierząc we własne siły i umiejętności wystartowali w dwóch kategoriach tanecznych dystansując rywali. Ich występy wywołały owacje i radość publiczności oraz sędziów, a także rodziców i wychowawców, którzy dzielnie ich dopingowali. I tak poraz kolejny zapełnili worek złotymi i srebrnymi medalami.

        Klasa IIa
        I miejsce
        1. Woźniak Paulina
        2. Szulta Michał
        3. Ringwelski Maks
        4. Piszcz Tosia
        5. Piszcz Leon
        6. Jankowski Wiktor
        7. Groszek Oliwia
        8. Lewczuk Odetta
        9. Kierzkowska Gabrysia
        10. Zaremba Kuba
        11. Balena Maja
        12. Szymański Szymon
        13. Kuffel Natalia
        14. Wojtko Kacper
        Klasa IIb
        I miejsce
        1. Kniaź Jakub
        2. Stawasz Iga
        3. Łęgowski Mateusz
        4.  
        5. Kurczyk Patrycja
        6. Postiglione Flavio
        7. Podstawek Paulina
        8. Niska Tosia
         
        II miejsce
        1. Kupiec Wiktor
        2. Wrzesień Wiktoria
        3. Walczak Zuzanna
         
        Klasa IIIa
        I miejsce
        1. Głos Bartek
        2. Kromp Piotr
        3. Figacz Maja
        4. Hermann Gracjan
        5. Jackowiak Patrycja
        6. Nowak Malwina
        7. Rutkowski Olek
        8. Goliszek Klaudia
        II miejsce
        1. Mielewczyk Krystian
        2. Wach Julia
        3. Nowakowski Olek
        4. Wrycza Kornela
        5. Burgraff Martyna
         
        Klasa IVb
        I miejsce
        1. Lange Kacper
        2. Jankowska Agata
        3. Piekarski Jerzy
        4. Jankowska Alicja
        5. Cecko Kacper
        6. Szczęsna Natalia
        7. Stander Adam
        8. Grzegrzółka Patrycja
        9. Michalczyk Szymon
        10. Bednarczyk Lena
        11. Łukaszuk Kacper
        12. Roszak Michalina
        II miejsce
        1. Szumejda Daria
         
        oraz para taneczna:
        Baratyński Jakub i Alicja Kałuża, którzy zajęli I miejsce i wywalczyli awans do wyższej klasy tanecznej E,
        Chachuła-Domański Miłosz i Sech Oliwia, którzy zajęli I miejsce i wywalczyli awans do wyższej klasy tanecznej G.

        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień Mamy i Taty w I b

      • 6 czerwca pierwszoklasiści postanowili uczcić wyjątkową uroczystością święto naszych wspaniałych rodziców, zapraszając do naszej szkoły zarówno kochane Mamy jak i kochanych Tatusiów. Przybyłych gości poprosiliśmy o zajęcie miejsc przy nakrytym stole. Uroczystość rozpoczęliśmy od powitania gości i obejrzenia sztuki teatralnej pt. "Smerfy". Spektakl kończący się piosenką: "Moja wesoła rodzinka" z dołączonymi życzeniami wytworzył niesamowitą, wzruszającą atmosferę.

        Po wręczeniu upominków, przystąpiliśmy do wspólnego poczęstunku. Na udekorowanym stole, pojawiło się tradycyjne słodkie "co nieco" i sezonowe owoce. Wzruszeń, serdeczności i uśmiechów nie było końca. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.


        Zapraszamy do galerii.

      • „Warsztaty Pierwszej Pomocy” dla uczniów klas I

      • Pod koniec maja odbyły się w naszej szkole „Warsztaty Pierwszej Pomocy” dla uczniów klas I.
        Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

        Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia. Dowiedzieli się również, jak postępować
        w przypadku omdlenia, zadławienia, ataku epilepsji, krwotoku z nosa, oparzenia, złamania i urazu stawów, głowy i kręgosłupa.
        Wychowankowie ćwiczyli pod opieką ratowników: ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej (ustalonej) oraz jak postępować przy zatrzymaniu oddechu i krążenia (resuscytacja krążeniowo – oddechowa).

        Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym.


        Zapraszamy do galerii.

      • Turniej Matematyczny

      • Nasi uczniowie godnie zaprezentowali się podczas III Powiatowego Turnieju Matematycznego w Łupawie. Uczniowie klasy siódmej, Piotr Jankowski i Dawid Badzio, walczyli o zwycięztwo z ponad czterdziestoma innymi uczestnikami z jedenastu różnych szkół. Piotr Jankowski w kategorii kas siódmych zajął czwarte miesce, Dawid Badzio był szósty. Gratulujemy.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dni Patrona

      • W tym roku szkolnym 24 maja był szczególnym dniem, ponieważ obchodziliśmy w naszej szkole Dni Patrona. Na lekcjach wychowawczych odbyły się uroczyste apele, na których klasa III a gimnazjalna przedstawiła program poetycki. Gimnazjaliści przybliżyli nam sylwetkę patrona naszej szkoły. Z programu prezentowanego przez uczniów mogliśmy dowiedzieć się o wybranych epizodach z biografii noblisty, wysłuchaliśmy recytacji kilku wierszy i poznaliśmy opinie innych wybitnych polskich twórców o Czesławie Miłoszu. Obejrzeliśmy również zdjęcia ilustrujące treści prezentowane w programie poetyckim.

         

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Konkurs świetlicowy „Recykling – drugie życie odpadków”

      • W maju na świetlicy szkolnej odbył się konkurs „Recykling – drugie życie odpadków”. Pod uwagę brano przede wszystkim takie kryteria jak samodzielność, pomysłowość i estetyka wykonanej pracy.  Prace przygotowane przez uczniów zachwycały pomysłowością i estetyką oraz znakomitym doborem materiałów. Dzieła naszych uczniów można oglądać na wystawie na świetlicy szkolnej oraz w galerii zdjęć na stronie internetowej.
         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Oto lista zwycięzców:
         

        I miejsce Mateusz Skrzypczyk, kl. III c
         

        II miejsce Iga Stawasz, kl. II b
         

        III miejsce Franciszek Strączewski, kl. III c
         

        Wyróżnienie: Marta Warczak kl. I a, Filip Olejnik kl. I b, Kornelia Wrycza kl. III a, Michalina Dróżdż kl. III c, Gabriela Kierzkowska kl. II a, Bartłomiej Groch kl. I a, Igor Studziński kl. III c, Bartosz Dziemiński kl. I b, Lena Cyprych kl. II b, Julia Witek kl. II b, Hanna Kobyłecka kl. I b, Marianna Błasiak kl. I b, Stanisław Zasada kl. IV b
         

        Gratulujemy!


        Zapraszamy do galerii.

      • Gminny Konkurs Czytelniczy

      • W dniu 26 maja 2018r. w Szkole Podstawowej we Wrześciu odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy. Uczestnicy musieli wykazać  się  doskonałą znajomością kilku lektur.  Klasy drugie z naszej szkoły reprezentował  Flavio Postiglione.  Udało mu się wywalczyć zaszczytny tytuł ,,Superczytelnika” klas drugich. Flavio pokonał  wszystkich drugoklasistów ze szkół w gminie Słupsk. Gratulujemy!

      • Szkolny festiwal kolorów

      • W maju odbył się szkolny festiwal kolorów, w którym uczestniczyli uczniowie klas 1 - 3 szkoły podstawowej. Przeprowadzone zostały kolorowe zajęcia na świeżym powietrzu. W tym dniu każda klasa miała przydzielony swój kolor: 1a - czerwony, 1b - pomarańczowy, 2a - żółty, 2b - zielony, 3a - jasnoniebieski, 3b - niebieski, 3c - fioletowy. Uczniowie ubrani w przyporządkowane im barwy na wielkich arkuszach papieru przy użyciu farb i dłoni musieli namalować to, co kojarzy im się z danym kolorem. W ten sposób powstały ogromne obrazy przedstawiające m.in. słońce, kwiaty, słoneczniki, serduszka, jabłuszka, ogórki, niebo, morze, burzę, ciasteczka a nawet pizzę.

        Organizacją zajęły się Magdalena Wrona z ogromną pomocą Anny Trompeteler. Festiwal znakomicie poprowadziła Agata Sztark. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele klas 1-3.


        Zapraszamy do galerii.
         

      • Pierwsza pomoc - olimpiada

      • W dniu 25 maja 2018 roku, o godz. 9:00 w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku odbył się finał drugiej edycji Olimpiady Pierwszej Pomocy Przedmedycznej realizowanej w ramach programu edukacyjnego z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla szkół powiatu słupskiego pt. "ABC pierwszej pomocy". W finale Olimpiady 19 pięcioosobowych drużyn po okiem opiekuna mogło sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w sytuacjach praktycznych. Oceniani byli przez profesjonalnych sędziów z pogotowia ratunkowego, Szkoły Policji, wykładowców Akademii Pedagogicznej, straży pożarnej i straży granicznej, którzy na co dzień zajmują się udzielaniem pierwszej pomocy.

        Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2A:
        Kiernicka Jagoda
        Głos Mateusz
        Koniewski Jakub
        Kowalczyk Kacper
        Malek Jakub
        Opiekun: Jarosław Daniluk

        Ostatecznie zajęliśmy 5 miejsce!
        Serdecznie gratulujemy!!

         

      • Czwarta klasa i angielski na wesoło

      • W ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki uczniowie klas czwartych SP wzięli udział w teście języka angielskiego pod tytułem ‘Angielski na wesoło’. Wszyscy uczniowie stawili się 25 maja w budynku Akademii Pomorskiej w Słupsku by zmierzyć się z zadaniami w formie testowej oraz wziąć udział w części ustnej. Pomimo zabawowej formy i luźnej atmosfery wydarzenia, uczniowie podeszli do egzaminu na poważnie i kilkoro z nich osiągnęło bardzo dobre rezultaty. Część pisemna sprawdzała znajomość leksyki oraz struktur gramatycznych, w części ustnej uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące ich rodziny, zamieszkania oraz zainteresowań. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty, a możliwość sprawdzenia swojej wiedzy poza murami szkoły zdopingowała ich do lepszej pracy na zajęciach. Poza zmaganiami z angielskim mieliśmy chwilę, by zapoznać się z ofertą przygotowaną przez studentów i wykładowców Akademii.

         

        Najlepsze wyniki testu 'Angielski na wesoło' osiągnęli:

        Daria Żabik,

        Michalina Maszkowska,

        Adam Semenyszyn,

        Sebastian Szubert,

        Maja Zaczek

        Michał Dąbrowski


        Zapraszamy do galerii.

      • Siemianicki pokaz mody po angielsku

      • Uczniowie klas drugich SP wzięli udział w mini pokazie mody zorganizowanym na zajęciach języka angielskiego. Celem lekcji było zaprezentowanie umiejętności opisywania ubrań po angielsku. Przy akompaniamencie muzyki uczniowie prezentowali swoje kreacje dokładnie nazywając każdą część garderoby. Po występach indywidualnych, uczniowie dobierali się w pary i opisywali stroje swoich partnerów. Trzeba przyznać, że kilkoro naszych uczniów to urodzone modelki czy modele i bez żadnych problemów poruszają się na wybiegu.

         

        GOOD JOB ON THE CATWALK GUYS!!!


        Zapraszamy do galerii.

      • Integracja klasy 5b

      • W maju chłopcy z klasy 5b mieli okazję uczestniczyć w zajęciach sportowych na profesjonalnej hali sportowej. Dzięki uprzejmości Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego im. Tadeusza Gwiżdża w Słupsku takie zajęcia odbyły się już kolejny raz.

      • Wymyślamy dodatkowe zajęcia szkolne :)

      • Czwartoklasiści z grupy trzeciej przygotowali ofertę zajęć pozalekcyjnych z przymrużeniem oka. Projektując plakaty zapraszające uczniów na zajęcia mocno popuścili wodze fantazji i oprócz klasycznej oferty zaproponowali kilka kół zainteresowań w stylu Latającego Cyrku Monty Pythona :). Klub nauki chodzenia czy hodowli świnek morskich znajdujący się na Chernobyl Biohazard Street to tylko kilka z szalonych propozycji na spędzanie czasu wolnego. Nie brakowało też opcji które mogą doczekać się realizacji: klub gotowania, fotograficzny czy studio klocków lego. Poza warstwą tekstową i ogromną kreatywnością uczniowie wykazali się sporym kunsztem plastycznym. Kto wie, może kiedyś w Siemianicach prowadzone będą zajęcia o Pizzerii Freddiego Fazbara czy kurs oddychania.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wycieczka klas trzecich

      • W dniach 23 - 24 maja uczniowie klas trzecich szkoły podstawowych wyjechali na wspaniałą wycieczkę szklakiem krzyżackich zamków.

        Po przyjeździe na miejsce zwiedzili zamek krzyżacki w Malborku z przewodnikiem i poznali ciekawą historię tego miejsca, a także wybrali się na spacer do parku, położonego w malowniczym miejscu nad rzeką Nogat. Następnego dnia wybrali się szlakiem krzyżackich zamków w miejscowości Gniew. Tam we wspaniałych murach średniowiecznego zamczyska
        uczestniczyli w ciekawych zajęciach, poznając warsztat pracy dawnych rzemieślników. Wyposażeni w łuki i miecze zakupione w sklepach pamiątkowych wrócili szczęśliwie do Siemianic


        Zapraszamy do galerii.

      • 20 lecie grupy teatralno-muzycznej „Podwórko”, czyli „Podwórkowy zawrót głowy”

      • 25 maja 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Czesława Miłosza w Siemianicach miał miejsce niezwykły jubileusz. Swoje 20-lecie obchodziła grupa teatralno-muzyczna „ Podwórko”, która ma za sobą ogromny dorobek artystyczny i przez te wszystkie lata przyciągnęła do siebie i wychowała całą rzeszę młodych ludzi.

        Wśród zaproszonych gości był Sekretarz Gminy Słupsk Adam Sędziński, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Gminnej w Głobinie Zbigniew Gach, emerytowani nauczyciele, absolwenci- byli członkowie „ Podwórka” oraz ich rodzice.

        Jubileusz rozpoczął się od sztuki pt. „Podwórkowy zawrót głowy”, na którą składały się wybrane sceny z poszczególnych przedstawień minionych lat. Na moment sala gimnastyczna w Siemianicach zamieniła się w prawdziwy teatr. Młodzi artyści zaskoczyli wszystkich doskonałym warsztatem aktorskim, oryginalnym ruchem scenicznym, świetną umiejętnością kreowania postaci komicznych i nie tylko.

        Po przedstawieniu były życzenia, czas refleksji i wspomnień na temat działalności grupy. Sekretarz Gminy Słupsk, dyrektor Centrum Kultury, dyrektor szkoły w Siemianicach oraz rodzice wręczyli prezenty z okazji jubileuszu młodym aktorom oraz Katarzynie i Andrzejowi Praszczakom – opiekunom „Podwórka”.
        Na scenę wjechał tort, który pomimo tego, że był jedynie teatralny, ze swoją wielkością i zapalonymi racami wyglądał zjawiskowo i smakowicie, zamieniając się w słodki poczęstunek cukierkowy.

        Wzruszenie, zaskoczenie i radość- tak można określić w skrócie te chwile. Takie to było 20-lecie „ Podwórka”. Szkoda, że trzeba czekać kolejne 10 lat, żeby znowu obchodzić takie święto. Jednak warto!
        Jubileusz to czas podsumowań, moment bilansu, chwila refleksji, dokonań.

        Co to jest „ Podwórko”?
        Grupa teatralno-muzyczna „Podwórko” to zbiorowisko utalentowanych młodych ludzi, którzy od urodzenia wiedzieli, że obdarzeni są przez naturę talentem aktorskim lub odkryli go w sobie z czasem, należąc już do trupy szkolnych artystów, występując przed publicznością. Założycielem grupy jest Andrzej Praszczak, który powołał ją do życia w 1997 r. w Szkole Podstawowej w Siemianicach. Od 1999 r. pojawia się drugi opiekun - Katarzyna Praszczak. Od tego momentu zaczyna się wspólne artystyczne dzieło, które trwa do dziś. Osobą, która przez te wszystkie lata towarzyszyła grupie i wspierała ją, była i jest Pani Danuta Konkol - dyrektor siemianickiej szkoły.

        Co nas wyróżnia?
        Od 1999r. gramy przede wszystkim własne sztuki, tzn. autorstwa Katarzyny
        i Andrzeja Praszczaków.
        Oto tytuły :
        „ Ewa 2100,czyli bez kobiet ani rusz”, „ Wsi spokojna, wsi wesoła”, „ Wesele góralskie”, „ Wesołe jest życie staruszków”, „Niezależna Telewizja Zwarrrcie”, „ Belferus w akcji”, „ Chwała życiu za to, że trwa”, „ W polskości trwać”, „ Wiosna na drabinie”, „ Miniatura bożonarodzeniowa”, „ Szkoła przyszłości”, „ Artystyczny misz-masz”, „Podwórkowa menażeria”, „Bajki dla potłuczonych”, „Bunt lektur”, „Święta majowe ”, „ Sens”, „ Wredny dzieciak”, „Gdzie jest wilk ?”, „Podwórkowy zawrót głowy”

        Nasze sukcesy:
        1999 - III miejsce - Gminny Konkurs Literacki „ Preludium” w Głobinie
        2001 - II miejsce - Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych w Łupawie
        I miejsce – Gminny Konkurs Recytatorski „ Idzie wiosna”
        2002 - I miejsce – Powiatowe Prezentacje Artystyczne w Łupawie
        2003 - III miejsce- Powiatowe Prezentacje Artystyczne w Łupawie
        - I miejsce – Konkurs „ ABC elektryczności ” w Słupsku
        2005 -II miejsce – V Wojewódzki Przegląd Jasełek w Gdyni
        2009 -II miejsce - Powiatowy Przegląd Kabaretów „ Obciach”
        - nagroda instruktorska za efekty dźwiękowe
        - I miejsce - Wojewódzki Konkurs Teatralny w Gdańsku
        2010 - I miejsce - Powiatowy Przegląd Kabaretów „ Obciach”
        2012 - II miejsce- Wojewódzki Konkurs Interpretacyjny „Bez tematu” w Gdańsku
        2015 - wyróżnienie- Powiatowy Przegląd Artystyczny w Łupawie
        - II miejsce -Wojewódzki konkurs Interpretacyjny „Bez tematu” w Gdańsku
        2016 - II miejsce - Wojewódzki Turniej Kabaretów w Gdańsku
        2017 - II miejsce i wyróżnienie za kreację aktorską dla Jakuba Semenyszyna -Powiatowy
        Przegląd Kabaretów Wszelakich „Obciach” w Kobylnicy
        - Srebrna Maska, czyli II miejsce, nagroda instruktorska dla opiekunów grupy oraz
        wyróżnienie dla Jana Piekarskiego w XXIV Dziecięcych i Młodzieżowych
        Konfrontacjach Teatralnych w Słupsku pod patronatem Marszałka
        Województwa Pomorskiego

        Czym jest dla „Podwórka” teatr?
        Teatr to:
        P- przyjemność
        O- obowiązek
        D- dawanie siebie innym
        W- współpraca z koleżankami i kolegami, występy
        Ó- ósmy cud świata
        R- rozrywka, radość
        K- koszt własny, czyli ciężka praca
        O- odzyskanie wiary w siebie i w swoje możliwości

        Teatr jest również wielką przygodą, podróżą. Obcowanie ze sztuką wyzwala
        w młodym człowieku odkrywanie siebie samego, zaglądanie do tych pokładów duchowości, które ukrywają najodważniejszą część osobowości, wyzwalają ekshibicjonistyczne potrzeby młodego człowieka. Teatr jest pasją, głęboką potrzebą ożywiania tekstu, powoływania
        do życia postaci, miejsc i rekwizytów uśpionych na kartach sztuki. Teatr przyciąga swoją magią. Zmienia na zawsze zarówno tych na scenie, ale również oczarowuje widzów.
        Buduje wrażliwość na słowo.

        Jak wyglądają próby „ Podwórka”?
        To ciężka praca, czasami ogromne nerwy, powtarzanie do znudzenia kolejnych scen. Czasami łzy, bo coś nie wychodzi, bo coś się nie udaje. I radości, gdy nie możliwe staje się możliwe, gdy uczeń mniej utalentowany odblokowuje się, odkrywa w sobie wielkie pokłady odwagi, talentu i samozaparcia, żeby jak najlepiej wykreować daną postać.

        "Pragnę złożyć z serca płynące życzenia dla Pani Kasi i Pana Andrzeja za pasję
        do teatru i muzyki, która niech trwa jak najdłużej oraz za chęć kultywowania tego w młodych pokoleniach. Dopiero z perspektywy czasu wiem, ile dobra wniósł w moim życiu udział w „Podwórku”,
        że był to czas spędzony ze wspaniałymi wychowawcami i rówieśnikami oraz możliwość pokonania barier jak lęk i nieśmiałość. Dzięki wspólnej pracy w szkolnym teatrze dziś jestem otwarty na ludzi i łatwiej nawiązuje z nimi kontakty."
        Krzysztof Nosko ( lat 26)- były aktor grupy „Podwórko”

        Magia naszych występów
        Kiedy kończy się sztuka, młodzi aktorzy na scenie i za kulisami oczekują reakcji widzów. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, dla których przeznaczone są inscenizacje „Podwórka”, to bardzo wymagający widzowie, gdyż trudno do nich dotrzeć, poruszyć ich ukrywaną głęboko wrażliwość. Nie jest łatwym trafić w ich gust repertuarowy. Dlatego wystawianie sztuk było i jest dużym wyzwaniem dla „Podwórka”. Cisza podczas przedstawień, śmiech jako reakcja na komiczne sceny, płacz jako objaw wzruszenia, długie oklaski po występie, owacje na stojąco to największa nagroda dla młodych aktorów. Wówczas to podwórkowicze czują, że stworzyli coś ważnego, że przyczynili się do wykreowania magicznej chwili prawdziwego teatru.

        Niech ta chwila trwa jak najdłużej!


        Zapraszamy do galerii.

      • W nagrodę za naukę do Warszawy!

      • W dniach od 25 do 27 maja uczniowie klas trzecich z oddziałów gimnazjalnych z Gminy Słupsk, którzy uzyskali najwyższe średnie w nauce, uczestniczyli w wycieczce nagrodowej do Warszawy. Pierwszego dnia dzięki wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego mieli okazję poznać historię tego wydarzenia oraz poznać realia życia w walczącym mieście. Kolejna wizyta w muzeum, tym razem na Pawiaku uświadomiła, czym był pobyt w najcięższym wiezieniu w czasie drugiej wojny światowej. Ostatnim punktem tego dnia był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, przy Zamku Królewskim oraz przejście Krakowskim Przedmieściem pod Grób Nieznanego Żołnierza. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki podczas wizyty w Pałacu Kultury i Nauki dowiedzieli się, czym była propaganda w PRL-u. Później udali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł poznawać różne zjawiska fizyczne. Ostatnią atrakcją tego dnia był pobyt w Teatrze Kwadrat na spektaklu „Otwarcie sezonu” z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim w rolach głównych. Ostatniego dnia był spacer po Łazienkach Królewskich z przewodnikiem, zwiedzanie Stadionu Narodowego PGE Arena oraz pobyt w Wilanowie, w czasie którego uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat miłości króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki oraz sarmatyzmu. Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli wychowawcy klas trzecich gimnazjalnych ze szkół z terenu Gminy Słupsk, a organizatorem wycieczki była szkoła w Siemianicach.


        Zapraszamy do galerii.

      • Ogólnopolski Konkursu z języka angielskiego

      • Serdecznie gratulujemy laureatom ogólnopolskiego konkursu z języka angielskiego, edycja wiosenna, gdzie w kategorii:
        klas I-III szkoły podstawowej Dyplomy Laureata otrzymują:

        1. Patrycja Jackowiak, kl III a - 6 miejsce na 5269 os.
        2. Flavio Postiglione, kl. II b - 15 miejsce na 2061 os

        w kategorii klas IV-VII i II-III gimnazjum Dyplomy Laureata otrzymują:

        1. Daria Żabik - kl. IV a - 5 miejsce na 3949 osób, otrzymała Dyplom Laureata i nagrodę książkową
        2. Anna Hec - kl III A - 15 miejsce na 1691 osob, otrzymała Dyplom Laureta

      • Wmurowanie kamienia węgielnego

      • Dnia 29 maja 2018 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Czesława Miłosza w Siemianicach odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod nowe skrzydło szkoły. Akt erekcyjny podpisali: Wójt Gminy Słupsk – Pani Barbara Dykier, przewodniczący Rady Gminy Słupsk – Pan Mirosław Klemiato, dyrektor szkoły w Siemianicach – Pani Danuta Konkol, skarbnik Rady Rodziców - Pani Katarzyna Cecko, inspektor - Pan Krzysztof Grabowski, właściciel firmy SUMABUD - Pan Roman Małkiewicz, architekt - Pan Piotr Bockenheim oraz sołtys - Pan Antoni Sobczyk.

        Akt erekcyjny umieszczono w kapsule czasu, która została wmurowana w fundamenty budynku. Znalazły się tam także: informacje o szkole i miejscowości, zdjęcia uczniów i nauczycieli, egzemplarz Gazety Gminnej, współczesne monety, praca plastyczna ucznia Leonarda Piszcza z konkursu „Jak wyobrażasz sobie życie za 100 lat” oraz prace literackie z konkursu „List do ludzi przyszłości” opisujące współczesne życie w 2018 roku, których autorami są uczniowie: Franciszek Strączewski, Mateusz Skrzypczyk oraz Oskar Frączkiewicz. W kapsule znalazł się również list nauczyciela Marcina Chachuły – Domańskiego.


        Zapraszamy do galerii.

      • Turniej Szachowy Juniorów

      • W sobotę 2.06 b.r. odbył się w Słupsku Turniej Szachowy Juniorów zorganizowany przez Integracyjny Klub Sportowy Zryw. Naszą szkołę reprezentowali Lenka i Flavio z klasy II oraz Konrad z klasy I. Lenka zdobyła I miejsce w turnieju z ilością 7 punktów na 9 partii. Flavio był drugi wśród uczniów młodszych klas. Także Konrad punktował. Wielkie brawa dla naszych zdolnych szachistów za godną reprezentację!


        Zapraszamy do galerii.

      • Gminny przegląd piosenki angielskiej

      • Nasza uczennica Julia Kałuża wzięła udział w Gminnym Przeglądzie Piosenki Angielskiej, który odbył się w Zespole Szkół w Jezierzycach 18.05.2018r. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie ze szkół w Jezierzycach, Włynkówku oraz naszej. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni i nagrodzeni znakomitymi nagrodami. Opiekunem Julii jest Pani Joanna Charczun. Gratulujemy!!!


        Zapraszamy do galerii oraz obejrzenia filmiku.

      • Sukces gimnazjalistów z Siemianic w bałtyckim festiwalu nauki

      • W dniu 24 maja 2018 r. gimnazjaliści ze szkoły w Siemianicach w składzie: Wieto Meiborg, Julia Kałuża, Anna Hec, Rozalia Tłuścik oraz Jakub Polechoński jako jedyni spoza Słupska stanęli w szranki z uczniami szkół słupskich w Konkursie Języka Angielskiego w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbył się w Instytucie Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 3A Anna Hec zajęła pierwsze miejsce, a tuż za Anią na podium stanął uczeń klasy 2A  Wieto Meiborg. Nasi uczniowie wykazali się niebywałymi umiejętnościami językowymi oraz wiedzą dotyczącą kultury Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Serdecznie gratulujemy!


        Zapraszamy do galerii.

      • Światowy Dzień Liczby PI

      • 14 marca obchodzony jest światowy dzień liczby PI. Pomimo tego, że święto jest obchodzone corocznie głównie w amerykańskich kręgach akademickich, to postanowiliśmy sprowadzić liczbę PI do Siemianic. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby PI. Na apelu poświęconemu matematyce drużyna uczniów szkoły podstawowej, przy wsparciu pana Tomasza Surowca, walczyła z drużyną gimnazjum prowadzoną przez panią Magdalenę Lis. Opbie ekipy musiały wykazać się m.in. znajomością sławnych postaci i ich największych cytatów, umiejętnością szybkiego przeliczania jednostek oraz przygotowaniu sałatki owocowej według matmatycznego przepisu.

      • Sukcesy uczniów klasy II b

      • W maju zostały rozstrzygnięte ogólnopolskie konkursy – EDI – przyrodniczy oraz Kangurek – matematyczny. Bardzo wysokie lokaty uzyskali uczniowie klasy II b:

        Iga Stawasz Flavio Postiglione Lena Cyprych

         

        Kangurek – Iga Stawasz – wyróżnienie – uzyskała 66, 25 punktów oraz Flavio Postiglione – wyróżnienie – uzyskał 65,75. punktów.

         

        Edi -  10 miejsce – Flavio Postiglione  - uzyskał 180 punktów na 198 oraz Lena Cyprych – 16 miejsce -uzyskała 164 punkty na 198. W konkursie brało udział 1083 uczniów z całej Polski. Gratulujemy !!!

         

      • „Witkacy - spacer śladami, których nie było”

      • Słupsk to miasto, w którym powstają nowe obiekty inspirowane postacią Stanisława Ignacego Witkiewicza.

        7.05.2018 roku uczniowie klas drugich z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemianicach udali się na wycieczkę po Słupsku, w czasie której szukali śladów tego znanego rysownika. Całość nadzorowały aktorki Państwowego Teatru Tęcza w Słupsku: Katarzyna Piwońska, Joanna Stoike-Stempkowska oraz Ilona Zaremba.

        Uczniowie w czasie spaceru dotarli do kilku miejsc, które upamiętniają dorobek artystyczny Witkacego. Jednym z nich jest Muzeum Pomorza Środkowego, które dysponuje największą na świecie  kolekcją dzieł tego artysty. Innym miejscem nawiązującym do jego twórczości jest Teatr Nowy imienia Witkacego, Teatr Rondo oraz Państwowy Teatr Tęcza, w którym wystawiany jest spektakl teatralny ,,Opowieści spod stołu, czyli absurdalny świat Stasia Witkiewicza". W czasie wędrówki ulicami Słupska dzieci oglądały portrety Witkacego, próbowały odtworzyć minę i ruch postaci widniejących  na nich. Ostatnim etapem naszej wędrówki była wizyta w Teatrze Tęcza, gdzie  wykonały portrety odzwierciedlające wrażenia ze wspólnej wyprawy.

        Dzięki temu projektowi uczniowie nie tylko aktywnie spędzili czas, ale też poszerzyli swoją wiedzę na temat teatralnej przeszłości Słupska.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wycieczka rowerowa do Parku Linowego „Leśny Kot” w Słupsku I a

      • W piątek 18 maja uczniowie klasy I a Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Siemianicach wraz z wychowawczynią i rodzicami udali się na wycieczkę rowerową do Parku Linowego „Leśny Kot” w Słupsku. Trasa wycieczki prowadziła przez malownicze tereny Siemianic. Uczniowie mieli okazję zaobserwować zmiany jakie zaszły w przyrodzie na wiosnę. Po dotarciu na miejsce każdy uczeń przeszedł szkolenie, a następnie po pokonaniu trasy dostosowanej do swojego wieku mógł zwiedzić zwierzyniec i ptaszarnię. Na zakończenie odbył się mały poczęstunek, po którym wszyscy wrócili zadowoleni do szkoły.


        Zapraszamy do galerii.

      • Baśniowy Kogel Mogel

      • 23 maja reprezentanci klasy I b: Ala Kołatka, Maja Słowińska, Emilka Wołoszyn oraz Aleksander Kacprzak, wzięli udział w VI Międzyszkolnym Konkursie pt. „Baśniowy Kogel – Mogel” organizowanym przez Niepubliczną Szkołę Podstawową nr 7 w Słupsku. Wykazali się godną podziwu wiedzą na temat baśni H. Ch. Andersena, W. i J.Grimm oraz Ch. Perraulta. Oprócz znajomości utworów literackich zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i taneczne odgrywając scenkę z baśni „Kopciuszek”. Mimo, iż byli najmłodszymi uczestnikami konkursu, świetnie sobie poradzili i zajęli miejsce III. Radość z wygranej była tak wielka, że postanowili razem z wychowawczynią panią Agnieszką Szydło uczcić to wydarzenie wizytą w lodziarni i mini sesją fotograficzną


        Zapraszamy do galerii.

      • Wyniki szkolnego konkursu plastycznego p.t. "Zostanę kim tylko zechcę w niepodległej Polsce"

      • Kategoria I
        klasy 0 – I SP i przedszkola:
         
        I miejsce - Maja Słowińska klasa 1;
         
        II miejsce - Aleksander Kasprzak klasa 1;
         
        III miejsce -  Hanna Rozgowska klasa 1;
         

        Wyróżnienie: Alicja Kołatka klasa 1, Hanna Kobyłecka klasa 1, Marianna Błasiak klasa 1, Lena Szewczuk klasa 1

        Kategoria II
        klasy II - III:

        I miejsce - Franciszek Jańczak klasa 2;

        II miejsce - Iga Stawasz klasa 2, Maja Kramarczyk klasa 3, Patrycja Jackowiak klasa 3;

        Wyróżnienie: Oliwia Sech klasa 3, Martyna Burgraff klasa 3, Julia Witek klasa 2, Aleksandra Cieślak klasa 3, Nikola Walantowicz klasa 3

        Zapraszamy do galerii.
      • Inscenizacja przedstawienia bajki pt. „Kopciuszek”

      • 15 i 17 maja 2018 roku odbyła się inscenizacja przedstawienia bajki pt. „Kopciuszek” w wykonaniu uczniów klasy III a: Nikoli Nowak, Patrycji Jackowiak, Leny Szmidt, Oliwii Sech Julii Wach, Darii Szumejdy Malwiny Nowak i Martyny Burgraff pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Tabały.

         

        Aktorki z teatru cieni swoje umiejętności zaprezentowali przed uczniami klas zerowych podczas zebrania rekrutacyjnego i przed kolegami z klas I - III. Należy wspomnieć, że we wtorkowe popołudnie nie zabrakło także rodziców dzieci. Występ dzieci przyjęty został z dużym zainteresowaniem i gromkimi brawami, a sami wykonawcy sztuki zyskali poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Ta przygoda z teatrem cieni była dla uczniów bardzo pouczająca i na pewno poszerzyła ich horyzonty.

        Zapraszamy do galerii.

         

      • Wizyta małych gości w naszej szkole

      • 17 maja po południu gościliśmy w naszej szkole dzieci i ich rodziców, którzy przybyli na spotkanie rekrutacyjne do klas pierwszych. Na początku goście mogli obejrzeć fragment spektaklu „TV Zwarcccie” przygotowany przez Grupę Teatralno-Muzyczną „Podwórko”. Po przedstawieniu dzieci obejrzały występy taneczne uczniów klas trzecich, czwartych i piątych prezentujących różne tańce. Po nich wystąpił chór z solistkami. Na zakończenie pokazów zaprezentowali się uczniowie trenujący piłkę nożną.

        Po występach w sali gimnastycznej rodzice i dzieci zostali podzieleni na dwie grupy, które udały się z nauczycielami na przygotowane pokazy fizyczne i chemiczne oraz zwiedzanie szkoły. Dzieci miały okazję poznać „magiczne” doświadczenia, na które reagowały w żywiołowy sposób. Pokazy zostały przygotowane przez uczniów klas drugich i trzecich gimnazjalnych. Po obejrzeniu i wzięciu udziału w niektórych doświadczeniach fizycznych goście obejrzeli sale lekcyjne w szkole.

        Na koniec pobytu w naszej szkole dzieci spędziły czas w świetlicy szkolnej, gdzie uczestniczyły w zajęciach plastycznych oraz mogły obejrzeć scenki na podstawie „Kopciuszka” prezentowane w formie Teatru Cieni. W tym czasie rodzice uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem i wicedyrektorem szkoły, pedagogiem, psychologiem oraz przyszłymi wychowawcami klas.

        Mamy nadzieję, że gościom bardzo spodobało się w naszej szkole.


        Zapraszamy do galerii.

      • Mały Elementarz Bezpieczeństwa

      • 10 maja odbyło się spotkanie uczniów kl. I b szkoły podstawowej z pedagogiem szkolnym. Pani Renata w ramach Małego Elementarza Bezpieczeństwa omówiła konsekwencje przywłaszczenia mienia. Uczniowie dowiedzieli się o sposobie postępowania w przypadku pożyczenia lub znalezienia określonej rzeczy.  Dzieci zastanawiały się także, które przedmioty należy chronić przed kradzieżą. Wykonały ciekawe prace plastyczne.


        Zapraszamy do galerii.

         

      • Zaproszenie na 20-lecie działalności grupy teatralno-muzycznej "Podwórko"

      •  

      • Wyniki Gminnego Konkursu "Angielski w bryle"

      • Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki Gminnego Konkursu 
        Angielski w bryle, 

        który został ogłoszony przez Szkołę Podstawową we Włynkówku:


        Komisja konkursowa oceniła wiele prac. 

        W kategorii klas I-III laureatami zostali:
        I miejsce- Lena Cyprych, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemianicach
        II miejsce- Witold Rybiński, Szkoła Podstawowa we Włynkówku
        III miejsce- Franciszek Strączewski, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemianicach.


        W kategorii klas IV-VII lauretami zostali:
        I miejsce- Oskar Frączkiewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemianicach
        II miejsce- Martyna Drywa, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Redzikowie
        III miejsce- Emilia Misiuk i Martyna Alichniewicz, Szkoła Podstawowa we Włynkówku.


        Wszystkim uczestnikom i nauczycielom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy.Wręczenie nagród odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Leopolda Staffa we Włynkówku dnia 17 maja 2018 roku o godz 16.00.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wbudowanie kapsuły czasu - konkurs literacki i plastyczny

      • Dnia 29.05.2018 r. o godzinie 12:00 odbędzie się uroczystość wbudowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego skrzydła szkoły. W tym ważnym dniu zostanie wbudowana również kapsuła czasu, w której umieszczone zostaną przedmioty i dokumenty dotyczące współczesnego życia, przeznaczone dla ludzi z przyszłości. W związku z tym wydarzeniem ogłaszamy dwa konkursy:

        Liczę na Wasze zaangażowanie.

        Dyrektor Szkoły Danuta Konkol

         

      • Ekologiczna wycieczka rowerowa do Wodociągów w Słupsku

      • 14 maja uczniowie z klasy III c pojechali na wycieczkę do Wodociągów w Słupsku. Tym razem nauczyciel wraz z uczniami wybrali inny , bardziej ekologiczny środek lokomocji – rower. Trasa prowadziła z Siemianic, przez Niewierowo, a potem drogą szutrową do Wodociągów w Słupsku. Podczas pobytu w oczyszczalni, uczniowie wzięli udział w ciekawym wykładzie na temat wody, ekologicznego zużywania oraz na temat zanieczyszczeń. Następnie pan prowadzący oprowadził całą grupę po terenie oczyszczali i pokazał kolejne etapy klarowania wody i  tworzenia naturalnych bio - nawozów.

         

        Wycieczka okazała się świetną formą zdobywania wiedzy, dającą możliwość rozwoju proekolgicznych zachowań.


        Zapraszamy do galerii.

      • Erasmus+ - wyjazd do Turcji, III 2018

      •  

        Dnia 25 marca dwie uczennice: Weronika Skrzybalska i Julia Kałuża wraz z nauczycielka j. angielskiego z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach Joanną Charczun wyjechały na tydzień do Turcji w ramach projektu Erasmus+. Podczas tygodnia mogły poznać bliżej tradycje, kuchnię i kulturę tego kraju. Pierwszego dnia pokazano im jak nudne są lekcje bez użycia technologii i zabrano na wycieczkę do malowniczej wioski Birgi, w której można zwiedzić jeden z najstarszych meczetów w Polsce, uszczypnąć trochę historii Turcji i przejść się wąskimi, ale cudownymi uliczkami. Następnego dnia tureccy nauczyciele stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że lekcje mogą być ciekawe, wystarczy trochę technologii. Po sytym lunchu uczestnicy projektu mogli poznać bliżej tradycyjną sztukę Èbru, a następnie popluskać się w szkolnym basenie. Trzeciego dnia oprócz nauki tworzenia lego robotów, tureckich gier, programowania i gry w minecrafta członkowie projektu mogli podziwiać zjawiskowe jezioro Gölcuk w bardzo cichej miejscowości Bozdag. Kolejnego dnia na wszystkich czekała całodniowa wycieczka. Pierwszym przystankiem było urocze miasteczko Sirince, gdzie na śniadanie był bufet szwedzki z tureckimi specjałami. Następnie uczestnicy udali się do malutkiej wioski położonej na wzgórzu, gdzie w czasie wolnym mogli zakupić pamiątki. Później udali się na lunch i zwiedzili muzeum ceramiki i stare miasteczko Ephesus. Pod koniec dnia w bajecznym Kusadasi położonym nad morzem wszyscy zjedli kolację. W piątek, czyli ostatniego dnia z całą grupą, dzień zaczął się od prezentacji o swoich ojczyznach i szkołach, do których uczęszczają uczestnicy. Potem każdy mógł podzielić się swoimi przeżyciami, doświadczeniami, zdobytą wiedzą w krótkim wywiadzie. Po sycącym posiłku nadszedł czas na karaoke, mini igrzyska olimpijskie i warsztaty artystyczne. Intensywny dzień w szkole zakończyła gra czekoladowe bingo jednak to nie był koniec atrakcji, bo kiedy tylko wszyscy powrócili do domów zaczęły się przygotowania do pożegnalnego przyjęcia. Impreza minęła w niesamowitej atmosferze i zakończyła się niestety ostatnimi pożegnaniami, które nie obyły się bez łez. Ostatni dzień był dla dziewczyn najtrudniejszym dniem. Po zwiedzeniu ogromnej galerii w Izmirze i szybkim objeździe miasta nadszedł czas najtrudniejszego pożegnania, z rodzinami goszczącymi. „Płakaliśmy dosłownie wszyscy, nawet nauczycielka czego nikt się nie spodziewał”- opowiada jedna z uczestniczek. Dla dziewczyn musiał być to trudny moment tym bardziej, że czekała ich naprawdę długa droga aż trzema samolotami. Cieszymy się, że są jeszcze młode osoby, które chcą uczestniczyć w takich projektach, które chcą je organizować i łamać stereotypy o innych krajach.


        Zapraszamy do obejrzenia przygotowanych prezentacji.

        Prezentacja 1

        Prezentacja 2

      • Teatr cieni na świetlicy szkolnej

      • Dzieci przebywające na świetlicy szkolnej miały okazję obejrzeć niezwykły spektakl szkolnego teatru cieni. Uczniowie pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Tabały przygotowali przedstawienie o znanej wszystkim postaci Kopciuszka, jednak dokonali reinterpretacji i ukazali tę historię w nieco odmienny sposób. Spektakl zawierał również elementy tańca i śpiewu. Wszystkim dzieciom zaprezentowany pokaz bardzo się podobał.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wycieczka uczniów klas 6

      • W dniach 27.04.2018 - 04.05.2018 uczniowie klas 6a i 6b wraz z wychowawcami p. Tomaszem Surowcem oraz p. Sebastianem Winsztalem wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Uczestnicy mieli okazje zwiedzić oraz podziwiać piękno poprzedniej stolicy Polski. Podczas wycieczki powtórzyli treści geograficzne dotyczące okolic Krakowa. Ponadto zwiedzili Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan i Bramę Floriańską. Nie mogło się obyć bez wizyty na Wawelu i w Smoczej Jamie. Każdy dzień zwieńczony był spacerem po Starym Rynku oraz Plantach. Pogoda dopisała, a my mogliśmy skorzystać z usług dwóch najlepszych lodziarni Krakowa – na ul. Starowiślnej oraz na ul. Sławkowskiej. Ponadto rozwijaliśmy i stymulowaliśmy nasze zmysły w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz w Ogrodach Doświadczeń, które okazały się super zabawą. Innego dnia odbyliśmy spacer Bulwarami Nadwiślańskimi do najstarszej dzielnicy Krakowa – Kazimierza, gdzie zwiedziliśmy Starą Synagogę, Muzeum Sztuki Współczesnej – MOCAK. Będąc na Kazimierzu nie mogliśmy zapomnieć o najlepszych zapiekankach – na placu Wolnica. Jeden z dni zaplanowaliśmy na zwiedzanie Wieliczki – wybraliśmy trasę górniczą. Było wspaniale, poznaliśmy tajniki ciężkiej pracy górniczej i warunków panujących pod ziemią. Każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą odrobinę wykopanej przez siebie soli. Enerylandia – to jest to co każdy lubi. Osiem godzin w tym parku rozrywki dla Nas to za mało. Kolejki, rollercoastery oraz inne atrakcje sprawiły, że poziom adrenaliny był naprawę wysoki, a uśmiechy niebywale wielkie. Dobrym rozwiązaniem integrującym klasy były wspólne śniadania i kolacje na zmianę przygotowywane przez inny pokój uczniów. Wycieczkę uznajemy za udaną!!!


        Zapraszamy do galerii.

      • Zebranie w sprawie rekrutacji

      • Projekty eTwinning na lekcjach języka angielskiego

      •                                                                                                                                               

        Nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach po odbytym w sierpniu 2017 roku kursie 'ICT and free web tools' w Lisbonie w ramach projektu Erasmus+ przeznaczonym dla nauczycieli, rozpoczęła w tym roku szkolnym dwa innowacyjne projekty eTwinning. Są  one  prowadzone online pomiędzy szkołami europejskimi, bez wsparcia finansowego. Ich celem jest praca projektowa dotycząca wybranego tematu. Nasze projekty dotyczą komunikacji w języku angielskim i stworzenia słownika cyfrowego w 3 językach: polskim, tureckim, angielskim z leksyką opartą o dwa utwory rockowe. Poza tym uczniowie stworzyli prace plastyczne i przenieśli swoje impresje dotyczące utworu muzycznego, a następnie wymieniali się online opiniami ze szkołą turecką. Jak do tej pory odbylo się kilka spotkań online z wykorzystaniem Skypa, podczas których uczniowie mogli się poznać i przedstawić rezultaty działań projektowych czy wspólnie rozwiązywać ewentualne problemy.  Drugi projekt eTwinning jest przeznaczony do współpracy sześciu szkół: portugalskiej, włoskiej, łotewskiej, greckiej, tureckiej i polskiej i wymiany opinii, czy szybszej komunikacji przy tworzeniu nowego projektu Erasmus +. Dzięki  bardzo dobrym wyposażeniu sali językowej w najnowszą tablicę multimedialną, dobry sytem audio, nowoczesną kamerę internetową, lekcje języka angielskiego są znacznie ciekawsze, a także motywują do pracy zarówno uczniów jaki i nauczycieli na poziomie europejskiej wspólpracy i rozwoju szkół.


        Zapraszamy do galerii.

      • W patriotycznym nastroju

      • Dnia 11 maja br. w naszej szkole odbył się finał Ogólnoszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej „Sto Lat Niepodległej Polski”. Konkurs ten był jedną z imprez upamiętniających 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci z klas I-III szkoły podstawowej prezentowały wiersze w formule przeglądu twórczości. Po występach maluchów rywalizowali starsi uczniowie w dwóch grupach wiekowych: pierwszą stanowiły klasy IV-VI szkoły podstawowej, a drugą klasy VII SP oraz II i III gimnazjalne.

         

         

        Wyniki prezentowały się następująco:

        Grupa 1:

        I miejsce – Oskar Frączkiewicz z kl. VI b

        II miejsce – Martyna Marcinkiewicz z kl. V a

        III miejsce – Wiktoria Winsztal z kl. IV a

        Grupa 2:

        I miejsce – Aleksander Goździński z kl. III a

        II miejsce – Weronika Koperska z kl. III b

        III miejsce – Małgorzata Majchrzak z kl. VII a

        Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy recytowali wybrane przez siebie wiersze patriotyczne.


        Zapraszamy do galerii.

      • Przegląd recytatorski pod hasłem "Zaczarowany świat Miłosza"

      • W piątek 11 maja 2018 r. na dużej sali gimnastycznej odbył się kolejny przegląd recytatorski pod hasłem "Zaczarowany świat Miłosza". Uczestnikami przeglądu byli uczniowie z klas I - III i grupy 0: Iwo Kamiński, Eliza Michalczyk, Antoni Roszak, Oliwia Groszek, Julia Witek, Patrycja Jackowiak, Maja Kramarczyk i Marcel Hendrych. Przedstawili oni wiersze znanych poetów o tematyce patriotycznej. Imprezę uświetnił taniec Klaudii Goliszek. Na uwagę zasługuje również występ konferansjerów : Nikoli Nowak i Filipa Koniewskiego, którzy w mistrzowski sposób zapowiadali recytatorów.
        organizator przeglądu klasa IIIa

        Zapraszamy do galerii.
      • Konkurs Ortograficzny w Bierkowie

      • W szkole podstawowej w Bierkowie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny uczniów klas IV-VI. Wzięli w nim udział uczniowie z czterech szkół z terenu Gminy Słupsk: Głobina, Bierkowa, Siemianic i Redzikowa.

        Zwycięzcami konkursu zostały następujące osoby:

        1 miejsce ex aequo zajęły:

        Michalina Maszkowska ze ZSP w Siemianicach

        Hania Kubaszewska ze SP Bierkowo
        Hania Skiba ze SP w Głobinie

        2 miejsce– Julia Klat z ZSP w Redzikowie

        3 miejsce– Martyna Motyka z ZSP w Siemianicach.

         

        Zwyciężczynie otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

        Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za staranne przygotowanie się do konkursu oraz symboliczne upominki.

        Serdecznie gratulujemy sukcesu:)

        Opiekunkami uczennic były panie Agnieszka Kujawka i Katarzyna Praszczak.


        Zapraszamy do galerii.

      • Lekcja przyrody

      • Dnia 25-go kwietnia 2018 uczniowie klasy 5b na lekcji przyrody wraz z p. Tomaszem Surowcem dobrze się bawili Podczas zajęć poznawali zjawisko fizyczne jakim jest rozszerzalność cieplna ciał stałych. Zjawisko to mogli poznawać i doświadczać poprzez obserwacje bimetalu czy dylatometru. Doskonałym przykładem okazał się pierścień Gravesandego.


        Zapraszamy do galerii.

      • Zbiórka na schronisko dla zwierząt

      • Uczeń klasy IIIc Igor Studziński postanowił zorganizować zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla zwierząt przebywających w schronisku w Słupsku. W tym celu nagrał film przedstawiający historie niektórych  mieszkańców schroniska oraz ich opiekunów. Zbiórka będzie trwała do końca maja. Bardzo prosimy rzeczy dostarczać do sali 203. Osobą odpowiedzialną za zbiórkę jest p. Agata Sztark.

        Gratulujemy Igorowi zaangażowania i mamy nadzieję, że jego działanie odniesie  zamierzony skutek.


        Zapraszamy do obejrzernia filmiku.

      • Vivat maj!

      • Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dnia 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym państwie. W całym kraju realizowane są projekty kulturalne, artystyczne, edukacyjne poświęcone temu ważnemu wydarzeniu. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego radosnego święta. Podczas apelu przypomnieliśmy, czym jest Konstytucja 3 Maja, dlaczego dzieło Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia i mądrości Polaków, którzy pragnęli żyć w wolnym kraju. Uczniowie klasy 4 c zaprezentowali pięknego poloneza, który podkreślił uroczysty charakter apelu. Piękna dekoracja, piosenki i wiersze uświetniły obchody uchwalenia Konstytucji.


        Zapraszamy do galerii.

      • Światowy Dzień Ziemi

      • 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.


        Aby przybliżyć temat ekologii i bardziej ugruntować zdobytą wiedzę, uczniowie klasy III c mieli za zadanie stworzyć prezentację multimedialną lub film pt. „Ekologia i ja”.


        Część uczniów pracowała w grupach, natomiast część z nich wybrała pracę indywidualną. Zapraszamy do oglądania efektów pracy z wykorzystaniem nowych narzędzi do nauki: telefonu i komputera.

         


        Filmik 1 oraz Filmik 2

      • Dzień czekolady

      • Mleczna, gorzka, czy z dodatkami ? Na sam dźwięk tych słów robi nam się ciepło na sercu, nie bez powodu… Z okazji przypadającego 12 kwietnia Dnia Czekolady  obchodziliśmy w klasach I-III Najsłodszy Dzień w roku. Czekolada od wieków, dostarcza nam witamin, żelaza, magnezu, poprawia koncentrację i nastrój. W tym dniu dzieci poznały tajniki produkcji i pochodzenie tego słodkiego przysmaku. Dowiedziały się, jak długą drogę muszą przebyć ziarna kakaowca, by w ostatecznej formie stać się tabliczką czekolady. Następnie chętni uczniowie musieli odpowiedzieć na kilka pytań. Wypadli doskonale, a dzięki nowoczesnym technikom stosowanym przez nasze nauczycielki byli bardzo aktywni i zaangażowani podczas quizu.


        12 kwietnia był cudowną, słodką przygodą, która wprowadziła u wszystkich wspaniały nastrój.


        Serdecznie dziękujemy rodzicom z klasy I B za przygotowanie kiermaszu czekoladowego  z domowymi wyrobami, które cieszyły się ogromnym powodzeniem, a w szczególności Pani Justynie Wołoszyn i Pani Katarzynie Błasiak, które przejęły opiekę nad słodkim kramem.


        Pyszny to dzień, szkoda że zdarza się tylko raz w roku smiley


        Zapraszamy do galerii.

      • Otwarte Mistrzostwa Miasta Słupska w szachach juniorów

      • W sobotę 21 kwietnia  b.r odbyły się organizowane przez Integracyjny Klub Sportowy „Zryw” Otwarte Mistrzostwa Miasta Słupska w szachach juniorów. Zawody odbywały się w SCOPIES-ie przy Ul. Niedziałkowskiego 6. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, startowało w nim 28 zawodników. Rozegrano 7 rund. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy IIb, Lena i Flavio. Wśród uczniów klas młodszych Lenka okazała się najlepsza, a Flavio zajął III miejsce. Wielkie brawa dla naszych szachistów za godną reprezentację!

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Zmagania z egzaminem gimnazjalnym

      • W dniach 18-20 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły pisali egzaminy gimnazjalne. Jak co roku w pierwszym dniu zmagali się z częścią humanistyczną – historią, WOS-em oraz językiem polskim, następnego dnia rozwiązywali zadania z przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki. Ostatni dzień zakończyło sprawdzanie umiejętności z języka angielskiego.

        Wszystkim uczniom życzymy jak najwyższych wyników.


        Zapraszamy do galerii.

      • Przyjaciel Przyrody

      • 16.04.2018 r. uczniowie z klasy II a rozmawiali na lekcji na temat ochrony środowiska naturalnego.  W grupach starali się odpowiedzieć na pytanie co zrobić, aby najbliższe otoczenie było czyste i przyjazne człowiekowi, roślinom i zwierzętom. Na lekcji techniki w ciekawy sposób starali się wykorzystać plastikowe butelki. Oto efekty ich pracy.


        Zapraszamy do galerii.

      • Światowy Dzień Zdrowia

      • W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia kl. III A oddziałów gimnazjalnych zapoznała się z hasłem tegorocznych obchodów „Zdrowie dla wszystkich” oraz z kluczowymi założeniami kampanii. „Nikt nie powinien wybierać między śmiercią, a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw, a kupowaniem jedzenia”.


         

         

         

        Młodzież pracowała w małych grupach zastanawiając się nad strategiami działań światowych liderów w organizowaniu Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej.


        Uczniowie włączyli się do dyskusji na temat sposobów osiągnięcia zdrowia dla wszystkich.


        Zapraszamy do galerii.

      • Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów profilaktycznych

      • W marcu pedagog szkolny, we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przeprowadził dwa konkursy profilaktyczne:

         

        I. „Trzymaj formę”, skierowany do uczniów kl. I-IV szkoły podstawowej.

        Wpłynęły 34 prace plastyczne wykonane techniką dowolną.

        Zwycięzcy:

         

        I miejsce

        Aleksander Kacprzak kl. I b

         

        II miejsce

        Paulina Woźniak kl. II a

         

        III miejsce

        Wiktoria Rokuszewska kl. IV c

        Maksymilian Urbański kl. IV c

         

        Wyróżnienia:

        Bartłomiej Groch kl. I a

        Amelia Malec kl. IV c

         

        II. „Młody człowieku, alkohol to zły wybór”, w którym udział wzięli uczniowie kl. V-VII szkoły podstawowej oraz kl. II i III oddziałów gimnazjalnych.

        Wpłynęło 60 prac konkursowych wykonanych techniką dowolną.

        Zwycięzcy:

         

        I miejsce

        Maksymilian Jańczak kl. V a szkoły podstawowej

        Marta Felc kl. III b oddziałów gimnazjalnych

         

        II miejsce

        Marta Ledeman kl. II a oddziałów gimnazjalnych

        Weronika Koperska kl. III b oddziałów gimnazjalnych

         

        III miejsce

        Marta Kaczyńska kl. II b oddziałów gimnazjalnych

         

        Wyróżnienia:

        Dominika Zarzycka kl. VII a

        Karol Maciejski VII a


        Zapraszamy do galerii.

      • Kolejne narzędzia pracy z uczniami

      • Praca z uczniami wymaga różnorodności. Nauczyciel  musi wykazać się dużą wyobraźnią, a nawet sprytem, aby uzyskać wymierne efekty. Kolejnym narzędziem Googla, które wykorzystują nauczyciele Zespołu
        Szkolno – Przedszkolnego w Siemianicach jest program Plickers. Apka ta pozwala na testowanie wiedzy uczniów, wykorzystując specjalnie zaprojektowane karty z odpowiedziami, a także skaner w smartphonie. Nauczyciel może jednocześnie sprawdzić wiedzę całej klasy w kilka chwil.

        Pierwszą próbę wykonano podczas Dnia Czekolady, aby sprawdzić zdobytą wiedzę podczas projekcji filmu a także projekcji multimedialnej. Uczniom bardzo spodobał się taki sposób sprawdzania ich wiedzy.

        Polecamy program innym nauczycielom.


        Zapraszamy do galerii.

      • Sukces w Gminnym Konkursie Ortograficznym

      • 14 kwietnia, w Głobinie  odbył się XVIII Gminny Konkurs Ortograficzny. Nasza uczennica Zuzanna Żukowska z klasy III c zdobyła II miejsce. Gratulujemy.

      • Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie "Legendy Słowem i pędzlem malowane"

      • W sobotę 14 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 48 w Gdańsku odbył się IV Wojewódzki Konkurs "Legendy Słowem i pędzlem malowane".

        Nasza uczennica Patrycja Jackowiak z klasy III A otrzymała wyróżnienie za opowiadanie legendy "Halina Krępianka i Tatarzy"- Marty Berowskiej. W konkursie wzięła także udział Kornelia Wrycza.

      • Konkurs zdrowotny

      • 7 kwietnia 2018r. odbył się w Jezierzycach XVII GMINNY KONKURS ZDROWOTNY dla klas III szkoły podstawowej. Udział w konkursie brały czteroosobowe reprezentacje uczniów ze wszystkich szkół Gminy Słupsk. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zajęli świetne miejsca w tym konkursie:
         

         

         

         

         

         

        Hanna Nanaszko z klasy IIIc -     I miejsce
         

        Aleksandra Cieślak z klasy III b – III miejsce
         

        Zuzanna Żukowska z klasy III c – wyróżnienie
         

        Filip Koniewski z klasy IIIa – wyróżnienie
         

        Serdecznie gratulujemy laureatom.


        Zapraszamy do galerii.

      • Apel wielkanocny

      • 28 marca uczniowie klasy II b pod kierunkiem wychowawczyni oraz dzięki pomocy rodziców przygotowali przedstawienie nawiązujące do polskich tradycji wielkanocnych, które m. in. polegają na przygotowaniu święconki, obchodzeniu śmigusa - dyngusa czy kolędowania z gaikiem. Drugoklasiści ukazali większość regionalnych obyczajów w kolorowy i przystępny sposób, przedstawiając je z dużą dozą humoru. Przypomnieli również znaczenie poszczególnych elementów związanych z tradycją Wielkiej Nocy, które towarzyszą nam od stuleci. Dopełnieniem zwyczajów i tradycji był wielkanocny stół, na którym znalazły się tradycyjne potrawy i barwne ozdoby.

        Po części artystycznej ogłoszono wyniki  szkolnego etapu konkursu na grafikę komputerową pt. ,,Komputerowa pisanka”, który w naszej szkole odbył się po raz piętnasty.

        Na koniec uroczystości były życzenia zdrowych, spokojnych, pełnych radosnego przeżywania świąt oraz odrobinę mokrej zabawy w Lany Poniedziałek.

         

        Wyniki etapu szkolnego konkursu ,,Komputerowa pisanka”

        I miejsca – Patrycja Jackowiak – kl. III a

                           Kornelia Wrycza – kl. III a

                           Iga Stawasz – kl. II b

         

        II miejsca  – Lena Cyprych kl. II b

                              Strączewski Franciszek - kl. III c

                              Igor Studziński – kl. III c

                              Flavio Postiglione – kl. II b

                             

        III miejsca – Aleksander Kacprzak – kl. I b

                               Kacper Wojtko – kl. II a

         

        Wyróżnienia: Michał Szulta – kl. II a

                                Emilia  Wołoszyn - kl. I b

                                Martyna Kiedrowska – II b

                                Antonina Piszcz – kl. II


        Zapraszamy do galerii.

      • Podsumowanie pierwszego Wewnątrzszkolnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej Klas IV

      • Zakończyliśmy kolejny turniej w ramach sportowych przerw organizowany przez UKS Orlik Siemianice. Tym razem zmagania toczyły się między czwartoklasistami Zespołu Szkolno - Przedszkolnego  w Siemianicach.

         

        Nasi młodzi sportowcy grali w halową piłkę nożną. Rozgrywki były prowadzone systemem każdy z każdym - mecz i rewanż. Po sześciu meczach najlepszym zespołem z kompletem punktów okazali się chłopcy z klasy IV C drugie miejsce zajął zespół klasy IV B, który stracił punkty tylko z klasą C i z brązowymi medalami zakończyli uczniowie klasy IV A, którym nie udało się wygrać meczu ale na pewno należą się brawa za determinację i zaangażowanie na boisku.

         

        Jak w większości turniejów w rozgrywkach piłkarskich prowadzona była klasyfikacja na najlepszego strzelca, którym okazał się Dacjan Staranowicz z klasy IV C ze zdobyczą 13 bramek drugie miejsce w klasyfikacji zajął Hubert Wolak również z klasy IV C i na trzecim miejscu uplasował się bramkarz Aleksy Winsztal również z klasy IV C, który zdobył 7 bramek. W turnieju padły aż 42 gole.

         

        Gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju.


        Zapraszamy do galerii.

      • Kolejny sukces piłkarzy z Gminnej Akademii Piłkarskiej

      • Nasz zespół 10 lutego 2018 roku wziął udział w organizowanym przez Pomorski Związek Piłki Nożnej Ogólnopolskim Turnieju Halowej piłki nożnej w Tuchomiu GIVOVA Junior CUP- rocznik 2008/2009. W turnieju udział wzięło 10 zespołów. Po zaciętych meczach i niektórych kontrowersyjnych decyzjach sędziów zespół UKS Gminnej Akademii Piłkarskiej zajął I miejsce w turnieju.

         

         

         

         

         

         

         

         

        Klasyfikacja turnieju:

        1. GAP Bruskowo Wielkie
        2. GKS Myśliwiec Tuchomie
        3. Polonia Gdańsk
        4. Magic Niezabyszewo
        5.Starogard Gdański
        6. Gryf Słupsk
        7. Escola Futbolu
        8. Start Miastko
        9. Kaszubia Studzienice
        10. GKS Myśliwiec II Tuchomie


        Skład zespołu mistrzów:  Aleksy Winsztal, Filip Paradowski, Dacjan Staranowicz, Mateusz Gałek, Maksymilian Bibik, Gracjan Hermann, Kinga Adamska, Igor Nowakowski,  Hubert Wolak, Igor Studziński. Trenerem zespołu był  Tomasz Rybak, a kierownikiem Sebastian Winsztal.

         

        Jak na każdym turnieju organizator wręczył nagrody indywidualne:


        Najlepszy Strzelec: Jasiu Drab -GKS Myśliwiec Tuchomie
        Najlepszy Bramkarz:
        Aleksy Winsztal – GAP Bruskowo Wielkie
        Najlepszy Zawodnik: Joanna Tomkiel – Polonia Gdańsk


        Zapraszamy do galerii.

      • Wiosna na świetlicy szkolnej

      • Na świetlicy szkolnej czuć wiosnę. Uczniowie rozmawiają o pierwszych oznakach wiosny, przygotowują prace plastyczne nawiązujące do tej pory roku. Dzieci wyklejały bibułą wiosenne warzywa, zapoznały się z pojęciem „nowalijki” oraz rozmawiały o zdrowym odżywianiu. Wykonały przestrzenne prace plastyczne, takie jak papierowe figurki bocianów i żabek, a z białych pasków papieru stworzyły śliczne przestrzenne przebiśniegi na kolorowych kartkach. Uczniowie na dużym arkuszu szarego papieru wykonali wspólną pracę plastyczną przedstawiającą wiosenne drzewko pokryte biało-różowymi kwiatkami i zielonymi listkami, które zawieszone zostało na szkolnej świetlicy. Wszyscy znakomicie się bawili. Najwięcej zabawy dzieciom dostarczyło malowanie palcami wierzbowych gałązek bazi.


        Zapraszamy do galerii.

      • Konkurs świetlicowy „Ozdoba wielkanocna”

      • W marcu na świetlicy szkolnej odbył się konkurs na ozdobę wielkanocną. Pod uwagę brano przede wszystkim takie kryteria jak samodzielność, pomysłowość i estetyka wykonanej pracy. Dzieci przygotowały przepiękne ozdoby, stroiki i obrazy. Prace przygotowane przez uczniów zachwycały pomysłowością i estetyką oraz znakomitym doborem materiałów i kolorów. Dzieła naszych uczniów można oglądać na wystawie na świetlicy szkolnej oraz w galerii zdjęć na stronie internetowej.

         

         

         

         

         

         

        Nagrody przyznano następująco:
         

        I miejsce dla  Joanny Iwanik kl. I a i Kornelii Wrycza kl. III a
         

        II miejsce dla Flavia Postiglione kl. II b i Igi Stawasz kl. II b
         

        III miejsce dla Aleksandra Rutkowskiego kl. III a i Marianny Błasiak kl. I b
         

        Wyróżnienie dla: Oliwiera Fiodorow kl. I a, Bartosza Dziemińskiego kl. I b, Emilii Wołoszyn kl. I b, Hanny Kobyłeckiej kl. I b, Kacpra Wojtko kl. II a, Wiktora Jankowskiego kl. II a, Antoniny Piszcz kl. II a, Leonarda Piszcz kl. II a, Gabrieli Kierzkowskiej kl. II a, Piotra Kromp kl. III a, Julii Witek kl. II b, Leny Cyprych kl. II b, Igora Studzińskiego kl. III c, Michalina Dróżdż kl. III c.
         

        Serdecznie gratulujemy!


        Zapraszamy do galerii.

      • Pierwszy Dzień Wiosny

      • 21 marca cała społeczność szkolna gorąco powitała wiosnę. Ta szczególna pora roku związana jest z budzącą się do życia przyrodą, ciepłem i słońcem. Uczniowie przyszli do szkoły wspaniale i pomysłowo poprzebierani. Klasa 3a to rockowcy witający wiosnę śpiewem i muzyką.


        Zapraszamy do galerii.

      • TARGI EDUKACYJNE - 23.03.2018 r.

      • 21 szkół ponadgimnazjalnych ze Słupska, powiatu słupskiego,  porady pracowników Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej, pokazy śpiewu, tańca i musztry, strefa zawodowców z pokazami rzemiosła.  Tak przywitano zwiedzających gimnazjalistów w dniu Targów Edukacyjnych w Jezierzycach, których jesteśmy współorganizatorami.

        Zapraszamy do galerii.
      • Drugie miejsce Jagody Kiernickiej na XI Ogólnopolskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej!

      • Wielkim sukcesem zakończył się start Jagody Kiernickiej z ZSP w Siemianicach, która reprezentowała Województwo i szkołę  na XI Ogólnopolskiej Gimnazjadzie Strzeleckiej w Kołobrzegu. Uczennica  z klasy II A,  z wynikiem 267 punktów zajęła 2 miejsce i  poprawiła  swój rekord życiowy.

        W zawodach uczestniczyło ponad 70 młodych sportowców z kilkunastu gimnazjów z całego kraju: Białegostoku, Bydgoszczy, Jedlińska, Kołobrzegu, Koszalina, Szczecina, Polanowa, Gryfic, Biedruska,Głogówka,Nysy oraz Siemianic.  Uczniowie rywalizowali w konkurencjach pistoletu i karabinu pneumatycznego.

         


        Oprócz sukcesu indywidualnego wysokie 4 miejsce zajęła  drużyna pistoleciarzy w składzie Jagoda Kiernicka, Krystian Szuryn i Filip Świetlicki, która musiała uznać wyższość drużyn z Białegostoku i Bydgoszczy.
         

                    Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wyróżnienie na Powiatowym Konkursie Recytatorskim Uczniów Klas I-III

      • W piątek 16 marca uczeń klasy I a Oskar Czerniewicz wziął udział w II edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Uczniów Klas I-III w Szkole Podstawowej im. por. Witolda Dzięgielewskiego w Zaleskich. Za recytację wiersza Wandy Chotomskiej pt. "Chłopak na opak" Oskar otrzymał wyróżnienie.  Gratulujemy!

         


        Zaprasamy do galerii.

      • II miejsce w powiatowym przeglądzie piosenki dziecięcej i młodzieżowej „Idzie wiosna”

      • Chórzyści naszej szkoły przywitali swoim śpiewem wiosnę, w ramach kolejnej już edycji Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,Idzie Wiosna”, zorganizowanym przez Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk w Głobinie pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Wójt Gminy Słupsk Barbary Dykier.   

        Na biorących udział prawie 100 uczestników nasi uczniowie zdobyli II miejsce w kategorii zespoły. Komisja konkursu oraz zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać premierowego wykonania piosenki Sylwii Grzeszczak „Kiedy tylko spojrzę” zaśpiewanej przez Julię Kałuże
        i Julię Szajter wraz z Chórem Reprezentacyjnym naszej szkoły. Wśród owacji na stojąco otrzymaliśmy duże gratulacje szczególnie dla pięknego sopranowego wykonania trudnej partii utworu przez Julię Kałużę. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa!

        Wróciliśmy z kolejnym zasłużonym pucharem i dyplomem, z którego możemy być dumni smiley


        Wprawdzie nagranie z konkursu niezbyt dobrej jakości nie oddaje tego co wykonane było na żywo ale mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję zaprezentować ten wyjątkowy utwór w naszej szkole.

        Nauczyciel Andrzej Praszczak


        Zapraszamy do galerii.

        Filmik dostępny do obejrzenia

      • Wyróżnienie na Powiatowym Konkursie Poezji w Łupawie

      • 21 marca to nie tylko początek wiosny, ale również Międzynarodowy Dzień Poezji. Z tej okazji nasi uczniowie – Kacper Cecko (kl.IVb), Wieto Meiborg (kl.IIA), Kacper Kowalczyk (kl. IIA) wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Poezja w kobiecym zwierciadle", który odbył się w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łupawie. Przygotowali oni wiersze Wisławy Szymborskiej i Danuty Wawiłow pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Katarzyny Praszczak.
         

        Była to szczególna okazja do tego, aby posłuchać oryginalnych interpretacji wierszy. Bardzo cieszymy się, gdyż komisja konkursowa wyróżniła naszego ucznia – Kacpra Kowalczyka.
         

        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


        Zapraszamy do galerii.

      • Gmina Słupsk organizuje letni wypoczynek dzieci i młodzieży

      • Wypoczynek będzie odbywał się w miejscowości Skawa w gm. Raba Wyżna położonej w przepięknym górskim terenie w południowej części województwa małopolskiego, na terenie powiatu nowotarskiego, w jego północno - zachodniej części. Dzieci będą zakwaterowane  w Szkole Podstawowej w Skawie.

        W roku 2018 organizujemy dwa turnusy dla dzieci w wieku 9-15 lat, w terminach:

        • 14 lipca - 28 lipca
        • 4 sierpnia - 18 sierpnia

        Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ….

         

        P O D Z I W I A M Y   N A S Z E   G Ó R Y

         

        W ofercie kolonii:

        • przejazd autokarem
        • zakwaterowanie w Szkole Podstawowej w Skawie
        • wyżywienie w stołówce szkolnej ( również  zapewniony prowiant na czas organizowanych wycieczek)
        • wycieczka do Zakopanego, wjazd kolejką na Gubałówkę
        • wyjazd do Rabki- zajęcia artystyczne
        • zwiedzanie Aqarium i Muzeum Przyrodniczego
        • wyjazd do Rabkolandu
        • wyjazd do Krynicy Górskiej / wjazd na górę Jaworzynę kolejką gondolową, zjeżdżanie na Rajskich ślizgawkach
        • wyjazd do Dinozatorlandu w miejscowości Zator
        • wyjazd do Krakowa / Kopiec Kościuszki oraz zwiedzanie  ogródu zoologicznego
        • zwiedzanie kopalni soli Bochnia lub Wieliczka
        • wyjazd do Krakowa / Fabryka cukierków – warsztaty, spacer brzegiem Wisły
        • Muzeum Lotnictwa
        • Ogród doświadczeń oraz zwiedzanie Muzeum Inżynierii Miejskiej połączone z warsztatami
        • konkursy, gry i zabawy w miejscu zakwaterowania: miss i mister kolonii, konkurs na najsympatyczniejszego kolonistę i kolonistkę,  konkurs czysty pokój, kolonijny turniej skakania w gumę, pasowanie na kolonistę, najciekawsza kolonijna fryzura, konkursy plastyczne z wykorzystaniem różnych technik
        • zajęcia z opiekunami grup: gry i zabawy rekreacyjne na boisku lub sali gimnastycznej, spacer po Skawie, zajęcia plastyczne
        • ubezpieczenie NNW

        do pobrania

        1. regulamin naboru dzieci na kolonie letnie organizowane przez Gminę Słupsk

        2. regulamin kolonii Skawa 2018

        3. karta kwalifikacyjna uczestnika

      • Protokół z posiedzenia komisji konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu na Grafikę Komputerową ,,Komputerowa pisanka” – 2018

      •  

               W dniu 19.03.2018r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym   im. Czesława Miłosza  w Siemianicach odbyło się posiedzenie komisji konkursowej  Ogólnopolskiego Konkursu na Grafikę Komputerową – ,,Komputerowa pisanka” w składzie:

        • Ewa Czaplińska – Stec – przewodnicząca - adiunkt – Dział Sztuki i Techniki  Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
        • Agnieszka Poźlewicz – nauczyciel – pedagogika wczesnoszkolna, przedszkolna, ZSP Redzikowo
        • Ewa Stodulska   nauczyciel – pedagogika wczesnoszkolna, przedszkolna, ZSP Siemianice
        • Zdzisław Jankowski  - nauczyciel – informatyka - ZSP Siemianice

         

              Ogółem na konkurs wpłynęło 521 grafik z całej Polski. Prace oceniane były w jednej    kategorii wiekowej - 7 – 10 lat (rok urodzenia 2008, 2009, 2010, 2011).

        Nagrody:
         

        I miejsce –  Laura Pawleta – SP 16 Ruda Śląska

                            Patryk Lica – SP 3 Słupsk

                           

        II miejsce – Otylia Kwiecień SP 3  - Słupsk

                             Igor Studziński ZSP – Siemianice

         

        III miejsce –Mikołaj Cyman – Niepubliczna SP w Bukowinie

                             Dominik Lemański – SP 8 - Słupsk

                             Magda Torbicka – SP 7 – Lębork

         

        Wyróżnienia: Cezary Piechowski – SP 5 – Bytów

                                Martyna Dadel – SP Jezierzyce

                                Barbara Olszewska – SP 1 – Lębork

                                Natasza Łangowska – SP 3 – Słupsk

                                Zofia Michalska – SP 56 – Łódź

                                Lena Cyprych – ZSP – Siemianice

                                Amelia Kobiela – SP 5 – Bytów

                                Joanna Torbicka – SP 7 – Lębork

                                Agata Szajner – SP Słosinko

                                Laura Dąbrowska – SP Bierkowo

                                Franciszek Strączewski – ZSP Siemianice

        Nagroda organizatora – Kacper Dziemiańczyk – SP Wicko

                                                  Mikołaj Wreza – PSP – Kamnica

         

        Nagrody do placówek dostarczy organizator.

      • Pierwszy Dzień Wiosny I-III

      • W środę 21 marca świętowaliśmy w naszej szkole nadejście wiosny. Wszyscy uczniowie klas I-III zostali zaproszeni na spektakl pod tytułem "Wiosenny Kapturek", przygotowany przez szkolne kółko teatralne, do którego należą uczniowie klasy I a. Mali artyści wykazali się dużą odwagą oraz zdolnościami aktorskimi występując tego dnia dwukrotnie. Publiczność zaprezentowała się w pięknych, kolorowych strojach, zaś za wzorowe zachowanie podczas obu spektakli każdy uczeń został nagrodzony słodkim upominkiem. Po przedstawieniu p. Ewa Stodulska rozdała dyplomy oraz nagrody uczniom klas II i III biorącym udział w szkolnym konkursie matematycznym. Dodatkowo wszystkie klasy wykonały w swoich salach plakaty o tematyce wiosennej, których wystawa znajduje się na pierwszym piętrze, przy salach 201 i 202.
         

        "Wiosenny Kapturek"
         

        Aktorzy:
         

        Czerwony Kapturek: Bartłomiej Groch

        Tata: Jakub Piwowarski

        Mama: Claudia Wieliczko

        Wiosna: Julia Jaworska

        Córki wiosny: Eliza Michalczyk, Marta Warczak, Karolina Przeor, Hanna Romanowska

        Wilk: Oskar Czerniewicz

        Niedźwiedź: Morgan Knudsen

        Jeż: Oliwier Fiodorow

        Dziadek: Konrad Sopoliński

        Gajowy: Dawid Miszk
         

        Scenariusz/reżyseria/scenografia: Anita Matejko


        Zapraszamy do galerii.

      • Konkurs matematyczny Bystrzak 2018

      • 21.03.2018 roku został rozstrzygnięty szkolny  konkurs matematyczny klas II i III Bystrzak 2018.  Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
         

         

         

         

         

         

        Wyniki konkursu - klasy II Wyniki konkursu - klasy III
        I miejsce   Flavio Postiglione I miejsce   Patryk Bajtek
        II miejsce   Antonina Piszcz II miejsce  Bartłomiej Głos
        III miejsce  Dawid Motyka III miejsce  Julia Wach
                              Leonard Piszcz                       Helena Stec
                                Jeremi Ławski

         

        Wyróżnienia :

         

        Wyróżnienia :

         

        Oliwia Groszek

         

        Hubert Kobusiński

        Iga Stawasz

        Aleksandra Cieślak

        Franciszek Jańczak Aleksander Nowakowski
          Kornelia Wrycza

         

        Gratulujemy sukcesu  !!!


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień Wagarowicza

      • Dzień Wagarowicza w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Siemianicach odszedłw zapomnienie. Dzięki staraniom Rady Uczniów, pod przewodnictwem Kacpra Piaseckiego, klasy IV-VII oraz Gimnazjum świętowały nadejście wiosny na sali gimnastycznej w kilku konkurencjach, które umiliły nam spędzenie czasu w naszej szkole. Zanim jednak to nastąpiło Pani wicedyrektor Elżbieta Poniewierka przekazała symboliczne klucze do szkoły a obowiązki grona pedagogicznego przejęli uczniowie. Po tym rozpoczęła się zabawa na Sali gi mnastycznej. Konkurs śpiewu czyli Karaoke sprawił nam największą frajdę, a w szczególności występ pana Sebastiana Winsztala, który swym słowiczym głosem porwał rzesze uczniów.smiley Pan Sebastian okazał się zwycięzcą wśród nauczycieli. Tuż za nim uplasowali się Panowie Michał Piórkowski oraz Marcin Chachuła-Domański. Trzecią lokatę zajął Pan Jarosław Daniluk. Klasa III B gimnazjum w składzie: Weronika Skrzybalska, Julia Kałuża, Magda Matczak, Arkadiusz Królak oraz Weronika Koperska zwyciężyła zmagania wokalne wśród uczniów. Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy VII B w składzie: Mikołaj Wolak, Jakub Semenyszyn oraz Szymon Ziarno. Trzecie miejsce zajęły uczennice klasy IV A: Asia Ostrowska, Ania Szczypek, Wiktoria Winsztal, Kornelia Maciejewska oraz  Marcelina Kluk. Następnie odbył się pokaz mody wiosennej, w którym zwyciężył pan Rafał Radzewicz. Tuż za panem Rafałem uplasowali się Filip Poniewieka oraz Mateusz Matulewicz. W części finalnej I Dnia Wiosny odbył się mini turniej koszykówki, w którym niezwyciężone okazały się drużyny nauczycieli. Gratulujemy postawy uczniom, którzy walczyli z całych sił oraz ich pedagogom, którym koszykówka, jak było widać, nie jest obca. 


        Zapraszamy do galerii.

        Filmik, w którym widać popisowy rzut pani Agaty Sztark.

      • Dzień Św. Patryka w naszej szkole. Trzecia edycja

      • Dnia 16.03.18 klasy IV-VI szkoły podstawowej obchodziły Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Cała szkola udekorowana była na zielono, a uczniowie i nauczyciele języka angielskiego przebrani w zielone stroje. Grupy językowe rywalizowały pomiędzy sobą w następujących konkurencjach: stroje, taniec, piosenka lub wiersz po angielsku, prezentacja o Irlandii. Dekorowanie sal językowych było oparte na współpracy kilku klas i uczniowie zgodnie decydowali o wystroju. Komisja składająca się z uczniów klas gimnazjum oceniała poszczególne grupy. Tegorocznym zwycięzcą okazała się klasa VI, grupa 1. Gratulujemy!

        Poza tym na holu odbył się jak co roku zielony kiermasz, na którym sprzedawano wyłacznie zielone, białe lub pomarańczowe potrawy przygotowane przez uczniów i ich rodziców. Serdecznie dziękujemy! Zebrane pieniądze przekażemy Radzie Rodziców oraz zwycięskiej klasie.


        Zapraszamy do galerii.

      • Szkolne zawody w siatkówkę

      • W dniach 14-15 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się zawody sportowe w piłce siatkowej, które zostały zorganizowane z inicjatywy klas 3A i 3B gimnazjum. Nad całym wydarzeniem czuwali nauczyciele wychowania fizycznego - p. Magdalena Lis oraz p. Tomasz Rybak.


        Po krótkiej rozgrzewce zawodnicy ustawili się na swoich pozycjach. Obie klasy reprezentowało sześcioro zawodników. Bartosz Szewczuk, uczeń klasy 3B, zliczał punktację, a uczennica klasy 3A - Dominika Kochanowska udokumentowała przebieg zawodów. Pozostali gimnazjaliści pokazali, że kibicowanie nie jest im obce i z ogromnym zaangażowaniem dopingowali swoich kolegów. Przygotowali plakaty, a także okrzyki zachęcające do rywalizacji. Emocji było naprawdę wiele. Pomiędzy dwoma drużynami toczyła się zacięta walka o wygraną, którą w rezultacie zwyciężyła  klasa 3 A  (3:1). Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, rozpaleni emocjami uczniowie głośno dopingowali grającym siatkarzom. Zawody były nie tylko urozmaiceniem zajęć sportowych, ale także świetną okazją do wspólnej zabawy i integracji uczniów.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień pełen przyjemności!

      • W środę 14 marca 2018 roku  klasa I B wybrała się do Biblioteki Miejskiej. Na początku mieliśmy krótką, ale bardzo ciekawą lekcję na temat książek. Dowiedzieliśmy się jak powstają i jaką drogę muszą przejść by trafić na półkę biblioteczną. Ogromną radość sprawiło nam oglądanie różnego rodzaju pozycji z trójwymiarowymi ilustracjami, atlasów o roślinach, zwierzętach i dinozaurach. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób wypożycza się książki i jak należy o nie dbać. Zwiedziliśmy w bibliotece  również dział specjalny, gdzie można wypożyczyć audiobooki, książki pisane Brajlem, a także książeczki stworzone przez dzieci dla dzieci słabo widzących z cudownymi obrazkami o różnej fakturze. Mieliśmy również przyjemność wysłuchania utworów Fryderyka Chopina i fragmentów książki Katarzyny Grzybek „Wysypisko książek”.  Kolejnym punktem naszej wyprawy była Kawodajnia Słupska, gdzie bardzo ciepło przyjęła nas pani Kasia. Opowiedziała nam na czym polega praca baristy i jak przygotować artystyczną  kawę. Następnie wszyscy dostaliśmy cudownie spienione cieplutkie mleczko i przepyszne babeczki, które pod czujnym okiem pani Kasi mogliśmy samodzielnie udekorować, a potem z ogromną przyjemnością skonsumować. Ten dzień był naprawdę wyjątkowy i już nie możemy doczekać się powtórki smiley


        Zapraszamy do galerii.

      • "Cała Polska czyta dzieciom"

      • W dniach 15.02. - 15.03.2018 r.  Zespół  Szkolno - Przedszkolny im. Czesława Miłosza w Siemianicach uczestniczył w corocznej akcji pt."Cała Polska czyta dzieciom". Koordynatorem przedsięwzięcia była biblioteka szkolna. W każdy czwartek w szkole, gościliśmy osoby znane z życia publicznego.
        Klasom 1 SP, 2 SP oraz przedszkolakom wiersze i bajki znanych polskich autorów, pisarzy czytali min.: policjanci, strażacy, ksiądz proboszcz z parafii Siemianice, strażnicy gminni oraz nauczyciele i uczniowie klas starszych. Dzieci z zaciekawieniem i uwagą słuchały czytanych im utworów, a następnie zaproszeni goście opowiadali o swojej codziennej pracy, co przykuło uwagę dzieci.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wielkanocne koszyczki

      • Uczniowie klasy II b  z niecierpliwością czekając na Wielkanoc, przedstawili propozycje wykonania świątecznych koszyczków, które wprowadzą w  radosny nastrój każdego, komu zima już się znudziła. Wszyscy uczestnicy zajęć wykazali się dużą inwencją twórczą i cierpliwością a wykonane koszyczki będą piękną dekoracją świątecznych stołów.


        Zapraszamy do galerii.

      • Koncert

      • 8 marca 2018 z okazji Dnia Kobiet uczennica klasy II b Iga Stawasz przygotowała  koncert na keyboard. Iga jest uczennicą  Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku. Koleżanki i koledzy z wielkim zaciekawieniem, ale i podziwem wysłuchali swojej utalentowanej koleżanki.


        Zapraszamy do galerii.

      • Co tak pachnie w kuchni? – czyli - Poznajemy przyprawy!

      • Każdy z nas lubi smacznie zjeść.

        Dlatego klasa IIIc zabrała się za kuchnię od podszewki. Na zajęcia lekcyjnych uczniowie nazywali, wąchali, dotykali i smakowali  przyprawy: wanilię, cynamon, gałkę muszkatołową, goździki i kakao. Woń unosząca się dookoła zachęcała  do jedzenia, dlatego nikt nie mógł się oprzeć zdrowej, gorzkiej czekoladzie. Uczniowie już nie mogą się doczekać Dnia Czekolady, który już będzie niebawem smiley
         


        Zapraszamy do galerii.

      • Warsztaty filmowe pt. „Szewczyk Dratewka”

      • Pod koniec lutego trzecioklasiści wzięli udział w warsztatach filmowych i mięli możliwość zagrać w tworzonym wspólnie filmie pt. „Szewczyk Dratewka”. Uczniowie poznali pracę reżysera, operatora kamery i oczywiście aktora od podszewki. Wszyscy doskonale się przy tym bawili.

        Już wkrótce będzie można zobaczyć wspólnie nakręcony film.

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Kolorowa matematyka

      • W klasie I b łączymy zabawę z nauką. Na lekcji matematyki zastosowaliśmy w praktyce pojęcie litr i dokonywaliśmy prób szacowania. Określaliśmy pojemność naczyń odmierzając menzurką kolorową wodę, którą samodzielnie pofarbowaliśmy używając do tego barwników spożywczych i kolorowej bibuły. Zabawa była świetna, a tak przekazana wiedza została świetnie przyswojona przez małych bystrzaków.


        Zapraszamy do galerii.

      • Zimowe zabawy I a

      • W tym roku uczniowie mogli w pełni nacieszyć się urokami zimy. W klasie I a zajęcia z wychowania fizycznego wielokrotnie realizowane były na świeżym powietrzu. Uczniowie spędzali czas na placu zabaw, lepili bałwanki i robili "anioły" na śniegu, udowadniając tym samym, że można się doskonale bawić na dworzu o każdej porze roku. 


        Zapraszamy do galerii.

      • MEGA SENSACJA MŁODYCH ZAWODNIKÓW UKS „GAP”

      • Miło poinformować że drużyna UKS "Gminna Akademia Piłkarska" w Bruskowie Wielkim zwyciężyła w prestiżowym turnieju ENERGA CUP 2018 dla rocznika 2010 organizowanym przez GRYF Słupsk S.A. dnia 3 marca 2018 roku.

        Drużyna składająca się z zawodników głównie z SP Siemianice i "rodzynka" z SP Głobino nie miała sobie równych w turnieju gdzie zajęła I miejsce.

        Skład zwycięskiej drużyny: Ringwelski Maksymilian, Szymański Szymon, Piechowski Filip, Piwowarski Jakub, Kacprzak Aleksander oraz Bąkowski Błażej.

        Trenerem zespołu jest Marek Godlewski oraz Tomasz Rybak.

        Do mega sensacji doszło podczas rozgrywanego w Słupsku turnieju ENERGA CUP 2018 w roczniku 2010 i młodsi. Otóż młodzi niespełna ośmiolatkowie z UKS „Gminna Akademia Piłkarska” w Bruskowie Wielkim po wygraniu swojej grupy rozgrywek byli bezkonkurencyjni z wyżej notowanymi rywalami grając o najwyższe cele w turnieju.

        Mianowicie:

         GRUPA  A - eliminacje

         

        UKS „Gminna Akademia Piłkarska” w Bruskowie Wielkim rozegrała w grupie następujące mecze z:

               

        PAP GRASZ  1 : 1, PIŁKA w BRAMCE  4 : 1, AP GRYF I Słupsk S.A.  6 : 0, UKS JEDYNKA Sławno 0 : 0.

         

        Drużyna w grupie A uplasowała się na miejscu 1 co oznaczało grę w Półfinale  rozgrywek gdzie czekała na naszych zawodników drużyna AP GRYF 2 Słupsk S.A. Po emocjonującym meczu zawodnicy z Bruskowo Wielkiego wygrali 
        5 : 0. Po tej wygranej wiadomo już było że gramy w finale turnieju ze  zwycięzcą  grupy 1 – UKS ORLIKI Kończewo, którzy w półfinale pokonali drużynę ze Sławna 4 : 0. W wielkim finale zawodnicy z Gminy Słupsk rozgromili zespół z Kończewa w stosunku bramek 5 : 0.

        W klasyfikacji indywidualnej najlepszym strzelcem turnieju został Szymon Szymański z UKS „GAP” Bruskowo Wielkie. Zdobywca 15 bramek.


        Zapraszamy do galerii.

      • II Turniej Szachowy o Puchar Pani Wójt Gminy Słupsk

      • Dnia 03.03 b.r. w Szkole Podstawowej we Włynkówku odbył się II Turniej Szachowy o Puchar Pani Wójt Gminy Słupsk. Wzięło w nim udział aż 36 uczniów z 12 szkół podstawowych naszego regionu. Każdy z nich rozegrał po 7 partii systemem szwajcarskim, z czasem po 10 minut na osobę. Najlepsza w kategorii klas I-III oraz druga w całym  turnieju była uczennica klasy IIb z naszej szkoły,  Lena Cyprych z dorobkiem 6 pkt.  Drugie miejsce  w tej samej kategorii z 4 pkt.wywalczył nasz  uczeń, również  z klasy IIb, Flavio Postiglione. W kategorii szkół  nasza drużyna w składzie: Lena Cyprych, Adrian Lewczuk i Flavio Postiglione wywalczyła puchar za II miejsce. Wielkie brawa dla naszych zdolnych, młodych szachistów za świetną reprezentację! 


        Zapraszamy do galerii.

      • Kolejny sukces naszych piłkarzy grających pod egidą UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim

      •  

        Drużyna UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim zwyciężyła w turnieju Przodkowo Cup 2018 w kategorii juniorów - rocznik 2008 i młodsi, który został rozegrany w niedzielę 28 stycznia 2018 na hali w Przodkowie.

        W turnieju wzięło udział 14 drużyn.

        Wśród wyróżnionych indywidualnie został uczeń Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Siemianic z klasy IV C Aleksy Winsztal
         

         

        Najlepszy strzelec: Aleksander Sendobry (Sporting Leźno)

        Najlepszy bramkarz:  Aleksy Winsztal (UKS GAP w Bruskowie Wielkim)

        Najlepszy zawodnik: Jakub Jędrzejewski (GKS Kowale)

         

        Po etapie grupowym zajęliśmy II miejsce ustępując zespołowi GKS Kowale

         

        M.

        Drużyna

        M

        PKT

        Zw.

        Rem.

        Por.

        Bramki

        1.

        GKS Kowale

        3

        7

        2

        1

        0

        6 - 0

        2.

        UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim

        3

        5

        1

        2

        0

        7 - 1

        3.

        Wisła Tczew

        3

        4

        1

        1

        1

        3 - 5

        4.

        FC Gowidlino 2009

        3

        0

        0

        0

        3

        1 - 11

         

         

        UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim 0-0 GKS Kowale
        FC Gowidlino 2009 1-2 Wisła Tczew
        GKS Kowale 3-0 Wisła Tczew

        UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim 6-0 FC Gowidlino 2009
        FC Gowidlino 2009 0-3 GKS Kowale
        Wisła Tczew 1-1 UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim

        W 1/4 finału nasz zespół wygrał z zespołem Sztorm Mosty

        UKS SP Żelkowo 2-2 k. 3-4 Sporting Leźno
        GKS Przodkowo 0-1 Polonia Gdańsk

        UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim 3-1 Sztorm Mosty
        GKS Kowale 1-0 AP KP Gdynia I

        I trafiliśmy do 1/2 finału gdzie również pokonaliśmy zespół Sporting Luzino

        Sporting Leźno 0-2 UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim
        Polonia Gdańsk 1-4 GKS Kowale

        o 3. miejsce
        Sporting Leźno 5-1 Polonia Gdańsk

        I tym razem trafiliśmy do wielkiego finału, który zagraliśmy z rywalami z grupy zespołem GKS Kowale, tylko tym razem lepszym zespołem okazał się zespół z Gminy Słupsk


        UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim 0-0 k. 2-1 GKS Kowale

         

        W składzie zespołu z UKS GAP Bruskowo Wielkie wystąpili:

        Aleksy Winsztal, Dacjan Staranowicz, Gracjan Hermann, Hubert Wolak, Kinga Adamska, Mateusz Gałek, Oskar Gnich oraz drugi bramkarz Filip Paradowski.

        Trenerem zespołu był Tomasz Rybak a kierownikiem drużyny Sebastian Winsztal.

         

        GRATULACJE DLA CHŁOPAKÓW I DZIEWCZYNY.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dobry start naszych piłkarzy w roku 2018

      • Świetny start naszych piłkarzy reprezentujących naszą Gminę  Słupsk oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny w Siemianicach. Hasło przewodnie wymyślone  przez naszych chłopaków "Najważniejsza jest drużyna, kto wygra mecz Słupska Gmina" było bardzo skuteczne i doprowadziło nas prawie na sam szczyt. Większość zespołu stanowili chłopcy ze szkoły w Siemianicach.

        Ponad 200 zawodników z 20 zespołów rywalizowało w kolejnym Sportbm/Kaszub Cup, który odbył się w dniach 13-14 stycznia 2018 roku na Hali Widowiskowo – Sportowej GOSRiT w Luzinie. W rywalizacji sportowej uczestniczyli najmłodsi adepci futbolu (rocznik 2008) z 3 województw w tym m in. młodzież z lidera 1 ligi, Chojniczanki Chojnice, innego 1 ligowca, Olimpii Grudziądz oraz goście z Warmii, II ligowcy z Olimpii Elbląg. Mimo tak doborowej obsady najlepszą drużyną imprezy okazał się niespodziewanie Dragon Bojano, który w ostatecznym rozrachunku wyprzedził Bałtyk Gdynia. Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy UKS Bruskowo Wielkie. Najlepsze zespoły turnieju otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę Sportbm, tradycyjne statuetki „Diabelskie Skrzypce” oraz komplet medali. Ponadto najlepszy zespól ze środowiska wiejskiego został wyróżniony pucharem, który ufundował Władysław Kosiniak Kamysz- Przewodniczący Rady Głównej LZS.

         

        Jak zawsze wyróżniliśmy najbardziej wartościowych zawodników turnieju:

        • Najlepszy zawodnik: Stanisław Kiepuszewski (Bałtyk Gdynia)
        • Najlepszy strzelec: Dacjan Staranowicz (UKS Bruskowo Wielkie)
        • Najlepszy bramkarz: Aleksy Winsztal (UKS Bruskowo Wielkie) 

        Ponadto najlepsi w swoich drużynach zostali nagrodzeni:

        Liga Hiszpańska:

        • Mateusz Kunikowski (Bojano)
        • Nikodem Superson (Bałtyk)
        • Mateusz Gałek (Bruskowo Wielkie)
        • Antoni Pietruszkiewicz (Korona)
           

        Nasza drużyna występowała w nastepujacym składzie:

        Aleksy Winsztal, Dacjan Staranowicz, Gracjan Hermann, Igor Nowakowski, Hubert Wolak, Mateusz Woś, Mateusz Gałek, Maksymilian Bibik, Oskar Gnich oraz jedyna reprezentantka płci pięknej Kinga Adamska. Trenerem zespołu był Tomasz Rybak a kierownikiem zespołu Sebastian Winsztal.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień dinozaura na świetlicy szkolnej

      • Na świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Rozmawialiśmy o dinozaurach – ich wyglądzie, środowisku, życiu, pożywieniu. Zastanawialiśmy się, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby dinozaury żyły współcześnie. Uczniowie wykonali przestrzenne prace plastyczne – papierowe figurki dinozaura oraz przygotowali kolorowanki przedstawiające prehistoryczne zwierzęta.


        Zapraszamy do galerii.

      • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „ŁAMAŃCE JĘZYKOWE”

      • 1 marca 2017 r. w naszej szkole, jak co roku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego klas I-III. Celem konkursu było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do poezji, szerzenie kultury słowa poetyckiego oraz wspieranie uzdolnień recytatorskich. W konkursie udział wzięło kilkunastu recytatorów z klas młodszych. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
         

        Każdy uczestnik recytował wybrany utwór poetycki dostosowany do swojego wieku. W jury zasiedli: wicedyrektor Elżbieta Poniewierka, p. Anna Rokuszewska, p. Anita Matejko i p. Maria Nowak. Przy ocenie kierowano się następującymi kryteriami: interpretacja utworu, intonacja głosu, dykcja i wyrazistość. Konkurs koordynowała: p. Agnieszka Szydło, a o dekorację i zdjęcia z uroczystości zadbała p. Agata Sztark. Po wysłuchaniu recytacji wierszy wszystkich uczniów, biorących udział w konkursie, jury oceniło i wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

         

        Klasy pierwsze:
         

        I miejsce – Alicja Kołatka - kl. I b

        II miejsce – Emilia Wołszyn - kl. I b

         

        Klasy drugie:
         

        I miejsce – Iga Stawasz- kl. II b

        II miejsce – Flavio Postiglione- kl. II b

         

        Klasy trzecie:
         

        I miejsce – Nikola Nowak- kl. III a

        II miejsce – Zuzanna Żukowska kl. III c

         

        Wytypowani uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca, zakwalifikowani zostali do Etapu Gminnego Konkursu Recytatorskiego klas I-III w Bierkowie.

         

        Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Gminnym konkursie recytatorskim !!!


        Zapraszamy do galerii.

      • I a Konkurs recytatorski

      • W poniedziałek 26 lutego w klasie I a odbył się klasowy etap Szkolnego Konkursu Recytatorskiego "Łamańce językowe", podczas którego wyłoniliśmy dwóch reprezentantów naszej klasy. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klasy Ia. Każde dziecko wybrało jeden z dwóch zaproponowanych wierszy. Do wyboru był  “Staś Pytalski” Jana Brzechwy oraz “Wyspa Szczęśliwości” Leszka Sulimy Ciundziewickiego. Uczniowie otrzymali karteczki, na których anonimowo zapisywali swoich faworytów. Spośród całej klasy początkowo wyłoniliśmy ósemkę najlepszych, którzy ponownie zaprezentowali się klasie. Uczniowie raz jeszcze zagłosowali i ostatecznie dwa pierwsze miejsca zdobyli Groch Bartłomiej i Warczak Marta, zatem to właśnie oni wezmą udział w etapie szkolnym konkursu. Miejsce III  ex aequo zajęli Oskar Czerniewicz oraz Morgan Knudsen, zaś wyróżnienia otrzymali: Jakub Piwowarski, Julia Jaworska, Joanna Iwanik oraz Hanna Romanowska.


        Zapraszamy do galerii.

      • „Młody człowieku alkohol to zły wybór”

      • W starszych klasach Szkoły Podstawowej oraz w Oddziałach Gimnazjalnych w Siemianicach w II semestrze bieżącego roku szkolnego pedagog Renata Wojdziak prowadzi warsztaty „Młody człowieku alkohol to zły wybór” mające na celu zapobieganie uzależnieniu od alkoholu.
         

        Zdrowy styl życia to umiejętność odpowiedzialnych wyborów dotyczących sięgania po używki jak również prezentowanie postawy asertywnej mającej na celu przeciwstawienie się wpływom osób ze środowisk patologicznych.
        Pracujemy w małych grupach. Wykorzystujemy metodę „burzy mózgów”. Poruszane są następujące zagadnienia:

        • używanie alkoholu, a nadużywanie,
           
        • uzależnianie jako śmiertelna choroba,
           
        • sposoby odmawiania wypicia alkoholu,
           
        • alkohol dla młodych to zły wybór ( spożywanie alkoholu od 18 roku życia, nie wcześniej).

        Zapraszamy do galerii.

      • Trzymaj formę!

      • Pedagog szkolny Renata Wojdziak w Szkole Podstawowej w Siemianicach realizuje program „Trzymaj formę”, który ma za zadanie promować wśród dzieci i młodzieży aktywny styl życia wolny od nałogów oraz zapoznać z zasadami zdrowego żywienia. Uczniowie zastanawiali się, jakie znaczenie dla ich rozwoju ma zbilansowana dieta. Które produkty żywnościowe, ulubione przez dzieci, zawierają za dużo soli, cukru oraz tłuszczu. Dzieci przedstawiały formy aktywności, które są obecne w ich życiu codziennym. Zachęcały swoich kolegów, koleżanki, niedbających o aktywność fizyczną, do wspólnego uprawiania sportu np., gry w piłkę nożną, jazdy na rowerze, spacerów.


        Zapraszamy do galerii.

      • Fizyka dla najmłodszych

      • W dniu 22.02.2018 r. uczniowie klasy II a i II b uczestniczyli w ciekawej lekcji fizyki przeprowadzonej przez nauczyciela naszej szkoły Pana Sebastiana Winsztala. Dzięki kilku doświadczeniom dowiedzieli się,  jakie są sposoby elektryzowania ciał, tworzyli obwody prądu stałego oraz  poznali zasadę działania maszyny elektrostatycznej oraz koła plazmowego. Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród dzieci. Zachęciła wszystkich do nauki fizyki w klasach starszych.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wycieczka klas II do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

      • Dnia 21 lutego uczniowie klas II a i b odwiedzili Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Uczniowie zwiedzili wystawę w Młynie Zamkowym ,, Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś" gdzie poznali dawne życie mieszkańców, wnętrza mieszkalne, stroje, zwyczaje, obrzędy, życie codzienne. Oprócz zwiedzania muzeum, klasa miała ciekawą lekcję z przewodnikiem o historii zamku i jego mieszkańcach. 
        Chłopcom szczególnie przypadły do gustu miecze, zbroje, starodawne meble. Wycieczka była bardzo udana.


        Zapraszamy do galerii.

      • Pierwszy semestr już za nami

      • 15 lutego w naszej szkole na lekcjach wychowawczych odbył się apel podsumowujący pracę w pierwszym semestrze. Wyróżnieni zostali następujący uczniowie: z najwyższymi średnimi, reprezentujący szkołę w konkurach przedmiotowych, zdobywający laury w zawodach sportowych. Puchary otrzymały najlepsze klasy: w gimnazjum – III b i w szkole podstawowej – VI b. Wszyscy wyróżnieni uczniowie oraz nauczyciele zostali nagrodzeni cukierkami i gromkimi brawami. Gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy kolejnych w drugim semestrze.


        Zapraszamy do galerii.

      • Zaproszenie

      •  

        Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Czesława Miłosza w Siemianicach
            oraz Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich w Jezierzycach

        zapraszają rodziców i młodzież z klas II i III gimnazjum
        do udziału w
        TARGACH EDUKACYJNYCH
         które odbędą się dnia 22.03.2018r.
        w godz. 10.30-12.30
        w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół w Jezierzycach.

         

        Program TARGÓW EDUKACYJNYCH:
        10.00 - 10.30  Przyjazd przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych
         
        10.30 - 10.40  Oficjalne otwarcie TARGÓW EDUKACYJNYCH
         
        10.40- 12.30  Prezentacje ofert szkół ponadgimnazjalnych (rozmowy z uczniami, materiały reklamowe)
         
        12. 30 Zakończenie TARGÓW EDUKACYJNYCH
      • Świąteczne prezenty

      • Nasze Świetliki dostały od Mikołaja nowe zabawki na świetlicę.


        Zapraszamy do galerii.

      • Rozstrzygnięcie konkursu "Najpiękniejsza ozdoba świąteczna"

      • Oto uczniowie, którzy w styczniu zostali nagrodzeni za miejsca 1-3 i wyróżnieni za konkurs "Najpiękniejsza ozdoba świąteczna".


        Zapraszamy do galerii.

      • Zimowe drzewa

      • Choć pogoda lubi płatać nam figle i nie zawsze wydaje się zgodna z panująca porą roku, jak na przykład czasowe braki śniegu zimą, to nie przeszkadza nam w poczuciu zimowego klimatu i podziwianiu krajobrazów pokrytych śniegiem. Dzieci na świetlicy szkolnej rozmawiały o zimowej pogodzie, zmianach zachodzących w przyrodzie, ubieraniu się stosownie do pogody. Przy użyciu niebieskich kartek ze schematem drzewka, waty i kleju uczniowie wykonali pracę plastyczną przedstawiającą zimowe drzewa pokryte białym puchem. Wszyscy uczniowie mieli masę zabawy.


        Zapraszamy do galerii.

      • I a - Bal karnawałowy

      • 26 stycznia, na chwilę przed feriami klasa I a wraz z kolegami i koleżankami ze wszystkich klas I-III wzięła udział w balu karnawałowym, podczas którego oprócz zabawy tanecznej odbyły się także różne konkursy. Każdy uczeń zaprezentował ciekawe przebranie. W trakcie balu, jak również po jego zakończeniu dzieci wraz z wychowawczynią i rodzicami udali się na poczęstunek do klasy. Impreza ta była doskonałym zwieńczeniem pierwszego semestru oraz doskonałym początkiem ferii zimowych.


        Zapraszamy do galerii

      • I a - Wycieczka do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku

      • 18 stycznia klasa I a odwiedziła Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Młyńskiej w Słupsku. Uczniowie mieli okazję porozmawiać ze strażakami na temat ich trudnej pracy oraz zobaczyć wozy strażackie, sprzęt gaśniczy, jak również centrum zgłoszeniowe. Po wizycie w straży uczniowie wraz z wychowawczynią oraz rodzicami udali się do herbaciarni na gorącą czekoladę i ciasto. W oczekiwaniu na poczęstunek uczniowie chętnie grali w gry planszowe dostępne na miejscu.


        Zapraszamy do galerii

      • I a - Dzień Babci i Dziadka

      • 24 stycznia klasa I a zaprosiła babcie i dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Uczniowie zaśpiewali swoim gościom mnóstwo piosenek, w tym kilka po angielsku oraz wręczyli własnoręcznie wykonane upominki: portrety, bukieciki z papieru, zalaminowane odciski dłoni oraz stóp. Po części astystycznej był czas na słodki poczęstunek. Uczniowie samodzielnie przygotowali stoły: rozłożyli nakrycia, porozkładali słodycze, ciasto i owoce na talerzykach. Wszyscy doskonale się bawili, a w klasie dało się wyczuć niesamowicie rodzinną i przyjazną atmosferę.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień babci i dziadka w klasie I b

      • Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

        Ta wspaniała impreza odbyła się w naszej szkole w dniu 23 stycznia 2018r. W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały piękny program artystyczny. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać  swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni gości ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci razem z rodzicami przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami oraz cudowne kwiatki. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami placówki szkolnej!


        Zapraszamy do galerii.

      • Owoce na sto sposobów

      • Dzień owocowy w naszej szkole zachęcił dzieci z klasy 3a do samodzielnego wykonania deserów. Oto efekt dziecięcych starań.


        Zapraszamy do galerii.

      • AKCJA „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

      • Biblioteka szkolna, jak co roku, czynnie angażuje się w ogólnopolską akcję głośnego czytania dzieciom. Tak i w tym roku w miesiącu lutym w każdy czwartek  przedstawiciele różnych znanych zawodów będą czytać bajki i wierszyki wybrane przez dzieci. Do akcji chętnie przyłączają się też nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

        Do końca miesiąca zaproszeni zostaną strażacy, policjanci, pielęgniarka, straż miejska i inni.

      • Darmowe narzędzia Google w edukacji

      •  

        Apka Quiver jest bardzo przydatna w edukacji klas młodszych. Wykorzystaliśmy więc ja do lepszego zrozumienia funkcjonowania  naszego świata i procesów na nim zachodzących.  Klasa III c omawiała aktywność wulkanów oraz ich budowę. Apka Quiver umożliwiła  ujrzenie i zrozumienie tego procesu. Lekcja była nie tylko pouczająca, ale również pozwoliła miło spędzić czas uczniom. Chętnie podzieliliśmy się zdobytą wiedzą z kolegami wykorzystując szkolną stronę, a także stronę na Facebook'u.


        Zapraszamy do galerii.

      • Rajd zimowy!

      • 20 stycznia odbył się XXVII zimowy rajd pieszy, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Głównym celem organizowanych rajdów jest popularyzacja turystyki pieszej wśród młodzieży, promocja aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz promowanie aktywnego wypoczynku.

        Organizatorem rajdu był Klub Turystów Pieszych „Mikołajek” PTTK w Słupsku.

        Trasa rajdu wiodła szlakiem „Doliny Słupi”: żółtym szlakiem PTTK regionu słupskiego na trasie Dębnica Kaszubska – Krzynia – Łysomiczki. Uczniowie maszerowali leśnymi drogami podziwiali piękno otaczającej przyrody, przebranej w zimowe szaty. Rajd zakończył się ogniskiem, odbył się również konkurs  wiedzy przyrodniczej, a  każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek.


        Zapraszamy do galerii.

      • Owocowa przerwa!

      • 18 stycznia  odbyła się  w naszej szkole  "Owocowa przerwa". Inicjatywa miała na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez włączenie do codziennych posiłków owoców, które dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych i niezastąpionych składników odżywczych. Inicjatorem i organizatorem akcji była klasa 3 b gimnazjum.  Uczniowie przygotowali zdrowe przekąski sałatki owocowe, galaretki z owocami, smoothie oraz soki wyciskane ze świeżych owoców.  Każdy uczeń mógł rozwiązać krzyżówkę w języku angielskim, a także obejrzeć wystawę prac uczniów  dotycząca zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.


        Zapraszamy do galerii.

      • Migawki z życia klasy III b

      • I semestr już za nami. W tym czasie nie tylko zdobywaliśmy wiedzę lecz również czynnie uczestniczyliśmy w życiu klasy i szkoły dobrze się przy tym bawiąc. Braliśmy udział w wielu uroczystościach, imprezach klasowych i szkolnych, konkursach, wycieczkach, pokazach. Aktualnie pozostały nam wspomnienia oraz zdjęcia. Oto niektóre z nich:

         

         

         

         

         

        • Nasze sukcesy.
        • Moje hobby. Prezentacja zbiorów i kolekcji podczas pokazu na holu.
        • Dzień Misia.
        • Impreza regionalna dla uczniów: ,,Jak zbudować latarnię morską – czyli technika w baśniach i legendach Pomorza”.
        • Andrzejki.
        • Dzień Ziemniaka.
        • Dzień Owocowy.
        • W teatrze Tęcza –  lekcja teatralna.
        • Wigilia klasowa.
        • Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej. Spacer szlakiem zabytków. Poznanie historii każdego z nich.
        •  Bal karnawałowy.
        • Nasza praca na lekcjach, prace plastyczne.

        Zapraszamy do galerii.

      • Papieroplastyka źródłem radości

      • Uczniowie z klas I-III mają możliwość uczęszczania na zajęcia papieroplastyki podczas , których poznają ciekawe techniki dające wiele możliwości. Składając papier uruchamiają wiele zmysłów, rozwijają myślenie twórcze, konstrukcyjne, usprawniają spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, rozwijają fantazję, samodzielność tworzenia. Bawiąc się papierem  kształcą swoją  osobowość,  poznają własną wartość. Doskonalą  precyzję składania, koncentrację. Uczą się wykonywania poszczególnych czynności w ściśle określonej kolejności, co ma wpływ na naukę logicznego myślenia.

        Każde zajęcia są nowym wyzwaniem zakończonym ogromną radością po osiągnięciu zamierzonego celu.


        Zapraszamy do galerii.

      • Bal karnawałowy w klasach I – III

      • Ostatni dzień przed feriami uczniowie z klas I-III spędzili w sposób bardzo aktywny biorąc udział w zabawie karnawałowej. Na sali gimnastycznej udekorowanej mnóstwem balonów pojawiły się dzieci przebrane w postacie z różnych bajek i kreskówek. Motywem przewodnim balu był Kosmos. Wszyscy przemierzając przestrzenie kosmiczne doskonale  bawili się pod kierunkiem  instruktorek ze Szkółki Tańca Dla Dzieci ,,Frajda”.  Podczas imprezy odbywały się  różne konkursy z nagrodami , w których uczniowie z entuzjazmem brali udział. Reprezentanci każdej z klas wykonywali różnorodne zadania. W celu zregenerowania sił podczas przerwy zorganizowany został w klasach słodki poczęstunek ,Choć wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili i tańcom nie było końca, to czas dobre zabawy niestety szybko upłynął. Bal zakończono wystrzałami konfetti przy utworze ,,Miłość w Zakopanem”.  Na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.


        Zapraszamy do galerii.

      • Ostatnie w dziejach gimnazjum połowinki klas drugich

      •  19 stycznia późnym popołudniem, 18 raz w dziejach gimnazjum uczniowie klas drugich rozpoczęli zabawę zwaną "połowinkami". Tradycji stało się zadość, a zabawa była przednia, o czym świadczyły zadowolone twarze młodzieży. Dobra muzyka sprzyjała wesołej atmosferze i wspaniałemu  nastrojowi.

      • Kolędowanie w słupskim szpitalu

      • Wspaniałą świąteczną atmosferę przy dźwiękach śpiewu i akompaniamentu kolęd mieli okazję  przeżyć pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Przyczynili się do tego uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Cz. Miłosza w Siemianicach, należący do Chóru Reprezentacyjnego szkoły, prowadzonego przez p. Andrzeja Praszczaka. Podczas odbywającej się w szpitalu Mszy Świętej wybrzmiały dźwięki  tradycyjnych kolęd  oraz  utworów świątecznych w opracowaniu na chór i solistów.  Szczególnej uwadze słuchaczy przypadły wyjątkowe słowa i muzyka utworu  pt. „Mario czy już wiesz” wykonanego przez Julię Kałużę oraz Bartosza Szewczuka - akompaniującego brzmieniem fortepianu. Gratulacje należą się wszystkim wykonawcom, którzy z grona chóru zdobyli się poświęcić  swój wolny czas na dzielenie się nim z ludźmi chorymi. Występy wszystkich wykonawców zostały nagrodzone wielkimi brawami. Był to piękny i nastrojowy czas kolędowania, który miejmy nadzieję pozostanie na długo w sercach tak szczególnym temu miejscu słuchaczy.

      • Sposoby nagradzania pożądanych zachowań dziecka

      • Jedną z najlepszych metod wychowawczych jest nagroda. Dzieci lubią i potrzebują czuć się ważne i doceniane, a nagrody temu sprzyjają. Utrwalają dobre nawyki, a także pozwalają lepiej zorientować się dziecku, jakie są oczekiwania i wymagania rodziców. Nagrody są dla dziecka dowodem na to, że postępuje właściwie. Oto kilka wskazówek, jak wybierać i kierować nagrodami dla dzieci pracuj ącymi nad zmianą swojego zachowania.
        W pierwszej kolejności powinniśmy zapytać dziecko, co mu sprawia przyjemność i zapisywać wszystkie jego pomysły. W ten sposób wspólnie z dzieckiem stworzymy kartę nagród, którą dziecko będzie mogło przejrzeć i wybrać sobie satysfakcjonuj ący sposób gratyfikacji. Ważne aby mieć pewność, że dana nagroda w wystarczającym stopniu zmotywuje dziecko i wzbudzi jego zainteresowanie oraz, że jest ona w zasięgu naszych możliwości.
        Powinniśmy pamiętać, że w celu podtrzymania motywacji do zmiany zachowania, dziecku należy urozmaicać nagrody (tutaj przyda się sporządzona wcześniej lista nagród). Wiele dzieci motywuje również nagroda niespodzianka. Jeżeli dziecko chce zasłużyć na większą nagrodę materialną, można zastosować system żetonowy. Codziennie może ono zbierać żetony, które później będą zamienione na większą nagrodę.
        Warto pamiętać, że nagrody nie zawsze muszą być czymś „ekstra”. Można zastosować technikę odbierania przywilejów, które dziecko traktuje jako coś oczywistego i pozwolić mu na ich odzyskanie. Być może dziecko lubi grać na komputerze. Wówczas rodzic może mu odebrać ten przywilej i powiedzieć, że po spełnieniu określonych warunków, uzyska możliwość spędzania czasu w ten sposób.
        Starajmy się kłaść nacisk na nagrody społeczne oraz na te w postaci przywilejów, niż na nagrody materialne. Nagrody rzeczowe często tracą swoją wzmacniającą wartość i wymagają nakładów finansowych.
        Kiedy już dziecko dokona wyboru nagrody, upewnijmy się, że wie co powinno zrobić, aby ją uzyskać.

        Anna Kwiecińska - Psycholog
         

      • Jak pracować z dzieckiem nad niepożądanym zachowaniem - technika behawioralna czas zabawy

      • Techniki behawioralne pozwalają wyeliminować lub zmniejszyć częstotliwość występowania trudnych zachowań, a jednocześnie są przyjazne dzieciom. W terapii behawioralnej zachowań trudnych i niepożądanych można posługiwać się różnymi metodami i technikami terapeutycznymi. Techniki należy odpowiednio dobrać do konkretnego zachowania uwzględniając jednocześnie cechy indywidualne danego dziecka. Należy zaznaczyć, że nie zawsze ta sama metoda będzie skuteczna u różnych dzieci. Często stosuje się kilka różnych technik w tym samym czasie w celu zwiększenia prawdopodobieństwa uzyskania skutecznej modyfikacji zachowania.

        Czas zabawy jest okazją do wspólnego spędzenia czasu, a dziecko ma możliwość zdobycia pozytywnej uwagi dorosłego. Technika czasu zabawy wymaga ustalenia czasu, jaki w ciągu dnia możemy poświęcić dziecku (najlepiej ok 15 - 20 min raz lub dwa razy dziennie). Należy pamiętać, że czas ten należy wyłącznie do dziecka - rodzic nie powinien wtedy zerkać na telewizor, gotować obiadu czy rozmawiać przez telefon. Pozwalamy aby to dziecko kierowało zabawą, jesteśmy otwarci na jego pomysły, nie krytykujemy, nie pouczamy. Jeżeli w trakcie czasu zabawy pojawia się zachowanie niepożądane i nie jest ono niebezpieczne lub bardzo trudne, to powinniśmy je zignorować, a w momencie pojawienia się zachowania pożądanego koniecznie trzeba pochwalić za to dziecko.

        Jeżeli zachowanie nadal się utrzymuje i staje się coraz bardziej trudne, należy przypomnieć obowiązującą zasadę i przerwać zabawę, jeżeli dziecko natychmiast nie zmieni swojego zachowania. Jeśli dziecko zaczyna zachowywać się w sposób którego całkowicie nie akceptujemy, trzeba przerwać zabawę natychmiast. W celu uświadomienia dziecku, że jest to zachowanie na jakie rodzice całkowicie nie dają przyzwolenia, zakończenie zabawy powinno być definitywne. Zapewnienia dziecka, że dane zachowanie się nie powtórzy, nie przywracają ponownie zabawy. Poinformujmy dziecko, że „ Czas zabawy już się skończył, jutro też się pobawimy.

        Czas zabawy to technika która powinna być stosowana przynajmniej przez 3 miesiące. Im częściej będziemy stosować tę technikę, tym zmiana będzie widoczna szybciej. Jedna czy dwie zabawy w tygodniu prawdopodobnie nie spowodują zmiany. Jest to metoda uniwersalna, co znaczy że można ją stosować wobec dzieci w każdym wieku, różni się tu tylko sposób spędzania czasu.. Czas zabawy wzbudza pozytywne emocje, pomaga się porozumieć, jest przyjemną metodą dla obu stron, nawet, jeśli nie jest taka od początku. Sprzyja ona odbudowywaniu pozytywnych relacji między dorosłym a dzieckiem.

        Anna Kwiecińska – psycholog

         

      • Otrzęsiny zacząć czas – będziesz jednym z nas!

      • 22 stycznia w klasie IIb odbyły się "otrzęsiny" nowego ucznia – Kuby. Zanim został przyjęty do "naszej szkolnej brygady", musiał sprostać zadaniom, które zostały przygotowane przez wychowawczynię. Kuba dzielnie stawiał czoło konkurencjom. Sądząc po minie – najbardziej przypadło mu do gustu rozpoznawanie smaków, wykazanie się sprawnością fizyczną oraz rysowanie swojej pani z zawiązanymi oczami. Witamy Kubę w naszym gronie!
         


        Zapraszamy do galerii.

      • Sukces fizyczny!

      • Miło nam jest poinformować, że uczeń naszej szkoły Jakub Polechoński z klasy IIIA zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Konkursu Fizycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty. Przed Kubą dwa miesiące przygotowań do finału, który odbędzie się 14 marca w Pruszczu Gdańskim. Do konkursu ucznia przygotowuje Pan Sebastian Winsztal. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

      • Zajęcia sportowe z piłką

      • Uczniowie z klas drugich i trzecich SP mieli możliwość wzięcia udziału w premierowych zajęciach sportowych z piłką ręczną. Trener zaproponował naszym sportowcom ciekawe zabawy na rozgrzewkę, a także ćwiczenia usprawniające chwytanie i podawanie różnego rodzaju piłek. Uczniowie bardzo chętnie i z wielką energią wzięli udział w zajęciach.
        Mamy pierwszych chętnych do dalszych treningów.
        Początek zajęć już 12.02.1018 r o godzinie 18.00 na sali gimnastycznej ZSP w Siemianicach. Uczniowie będą trenowali pod bacznym okiem
        Pana Marcina Urbanowicza, a zajęcia będą nieodpłatne.
        Serdecznie zapraszamy.


        Zapraszamy do galerii.

      • Sukces matematyczny uczniów klasy 7

      • Dawid Badzio oraz Piotr Jankowski awansowali do finału III Powiatowego Turnieju Matematycznego organizowanego przez Zespół Szkół w Łupawie. W eliminacjach, które odbyły się w naszej szkole okazali się najlepszymi zdobywając odpowiednio 76% i 86%. Dla Piotra, który w pierwszej edycji konkursu zajął bardzo wysokie trzecie miejsce, będzie to powrót do Łupawy po rocznej przerwie.

        GRATULUJEMY

      • Kiermasz świąteczny

      • W połowie grudnia, kolejny raz organizowaliśmy kiermasz świąteczny. Na kiermaszu, można było zakupić różnorodne ozdoby świąteczne, tj. bombki z cekinów, zawieszki w różnych kształtach, świeczniki, pachnące stroiki, dekorowane przez dzieci pierniki czy ręcznie robione kalendarze na 2018 rok. Na kiermasz przybyli zarówno sami uczniowie, rodzice i oczywiście nauczyciele. Zakupy świąteczne udały się wszystkim.

         

        ZAPRASZAMY ZA ROK :)


        Zapraszamy do galerii.

      • Kolędowanie w Leśnej Oazie

      • Z kolędą na ustach i prezentami ręcznie robionymi, uczniowie klasy IIIc pojechali w odwiedziny do Domu Seniora „Leśna Oaza” w Słupsku. Tym razem oprócz dzwonków, niektórzy uczniowie zabrali również organy elektroniczne, które pięknie akompaniowały wszystkim podczas śpiewania. Do śpiewania kolęd z radością dołączyli się również mieszkańcy domu opieki. Atmosfera była bardzo miła i świąteczna.

        Zapraszamy do galerii.

      • Zdrowe śniadanie w II b

      • W czwartek, 18 stycznia odbyły się w  klasie II b zajęcia kulinarne, na których uczniowie przygotowywali propozycje zdrowego, drugiego śniadania. Przedtem obejrzały wspaniałe przedstawienie o warzywach i owocach w wykonaniu koleżanek i kolegów, odgadywały zagadki  związane ze zdrowym odżywianiem. Wśród produktów nie mogło  zabraknąć warzyw, owoców, sałat,  nabiału i ciemnego pieczywa. Na koniec odbyła się degustacja przygotowanych potraw. Wszystko było pyszne.


        Zapraszamy do galerii.

         

      • Wycieczka klas II do Wrześcia

      • 19 stycznia 2018 kasy II a, b SP uczestniczyły w wycieczce do Wrześcia. Dzieci miały okazję obejrzeć  wystawę okolicznościową z okazji 100 - lecia Roku Obchodów Polskiej Niepodległości pt. "Mundury i broń II wojny światowej na europejskim teatrze działań wojennych".


        Zapraszamy do galerii.

         

      • Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu na Grafikę Komputerową – pt. ,,Komputerowa pisanka”

      • Celem konkursu jest kultywowanie tradycji świątecznych związanych z Wielkanocą, rozwijanie zainteresowań plastycznych oraz informatycznych u dzieci.

        1. Format pracy – A 4, orientacja pionowa.
        2. Technika pracy – grafika komputerowa.
        3. Organizatorem konkursu  jest Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Czesława Miłosza w Siemianicach.
        4. Konkurs ma charakter ogólnopolski.
        5. W  konkursie mogą uczestniczyć dzieci w wieku 7 – 10 lat.
        6.            (rok urodzenia 2008, 2009, 2010, 2011).
        7. Każde dziecko może wykonać 1 pracę.
        8. Prace zbiorowe oraz przesłane drogą elektroniczną nie będą oceniane.
        9. Prace należy wykonać w edytorze Paint, niedozwolone jest wykorzystanie
        10.          ( kopiowanie) gotowych elementów lub ich części ( gify, cliparty, fotomontaże, itp.)
        11.  Praca na odwrocie powinna zawierać imię i nazwisko dziecka, rok urodzenia, nazwę i adres placówki, e - mail placówki,  imię i nazwisko  nauczyciela – opiekuna artystycznego.
        12. Wydrukowane prace – format kartki A 4 –  należy dostarczyć do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Siemianicach  do dnia 16 marca 2018 r.   (ostateczna data wpływu prac do organizatorów).
        13.  Rozstrzygnięcie konkursu – ogłoszenie wyników – do dnia 06  kwietnia 2018 r.
        14.           na stronie www.zssiemianice.pl
        15.  Wszystkie prace przechodzą na własność organizatorów.
        16. Postanowienia jury są ostateczne.
        17. Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z pełną akceptacją regulaminu.   
           

        Warunkiem udziału w Konkursie jest załączenie do przesłanej pracy pisemnego     oświadczenia  (załącznik 1) prawnych opiekunów autora o wyrażeniu zgody na przetwarzanie  danych osobowych podopiecznego, dla potrzeb niezbędnych dla realizacji Konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych.  (Dz. U. z 2014 r., poz. 1182).

         

        Zapraszamy !

        Adres do korespondencji:

         

        Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Czesława Miłosza
        w Siemianicach  k/ Słupska

        ul. Słupska 42

        76 200 Słupsk


        Załącznik do regulaminu do pobrania tutaj.

      • KONKURS NA NAJLEPSZĄ RELACJĘ FOTOGRAFICZNĄ DOKUMENTUJĄCĄ ROZBUDOWĘ SZKOŁY

      • W związku z rozpoczęciem prac związanych z rozbudową naszej placówki, dyrektor szkoły Pani Danuta Konkol ogłasza konkurs dla uczniów i rodziców, którzy chcieliby utrwalić na fotografii to ważne i przełomowe dla nas wszystkich wydarzenie. Zdjęcia te będą niezastąpioną pamiątką i niezwykłym dziennikiem dokumentującym historię przemiany naszej szkoły w nowoczesny i komfortowy obiekt na który wszyscy czekamy z niecierpliwością.
         
        Kategorie konkursu:
        1. Fotoreportaż z rozbudowy szkoły zawierający zdjęcia w kolejności chronologicznej (podpisane datą) w wersji elektronicznej.
        2. Fotoreportaż z rozbudowy szkoły zawierający zdjęcia w kolejności chronologicznej (podpisane datą) w wersji papierowej (album).
        3. Najlepsze zdjęcie z rozbudowy obiektu szkolnego (wersja papierowa, format minimum A4).
         
        Czas trwania konkursu: od 23.01.2018 r. do 01.09.2019 r.
        Prace należy składać w sekretariacie szkoły w wersji papierowej lub na nośniku (płyta cd, pen drive). Zdjęcia powinny być w wysokiej rozdzielczości. Rozstrzygnięcie konkursu do dnia 21.09.2019 r.
         
        Serdecznie zapraszamy do udziału w tym historycznym wydarzeniu!

         

      • Świąteczna pomoc dla słupskiego schroniska

      • Koło Miłośników Zwierząt przeprowadziło w szkole akcję pomocy na rzecz bezdomnych psów i kotów ze słupskiego schroniska.  Rodzice upiekli smakowite ciasta, zasponsorowali kakao i mleko. Słodkości można było kupić na stoisku przygotowanym przez uczniów.  Inicjatywa cieszyła się wielkim powodzeniem, dzieci ustawiały się w kolejce po pyszności, które znikły w ciągu dwóch przerw. Kwota uzyskana ze sprzedaży to aż 480 zł! Pieniądze zastaną przeznaczone na zakup karmy. Miłośnicy zwierząt serdecznie dziękują rodzicom i nauczycielom za pomoc i  wsparcie tej szczytnej akcji.


        Zapraszamy do galerii.

      • Podsumowanie semestru

      • Pierwszy semestr pracy juz za nami.

        Serdecznie gratulujemy uczniom, którzy osiągneli najlepsze wyniki:

         

        Najwyższa średnia w szkole podstawowej-WIKTORIA WINSZTAL 5,27

        Najwyższa średnia w gimnazjum-ROZALIA TŁUŚCIK- 5,27

         

        oraz:

        Małgorzata Romaniuk                       5,25

        Martyna Motyka                                5,25

        Maja Zaczek                                      5,18

        Dominika Augustyn                           5,17

        Amelia Szydło                                   5,17

        Julia Kałuża                                       5,14

        Kacper Cecko                                    5,09

        Michalina Roszak                              5,09

        Oskar Frączkiewicz                           5,08

        Martyna Rzeczkowska                      5,08

        Julia Machałek                                   5,00

        Jakub Polechoński                             5,00

        Oskar Rojek                                       5,00

        Adam Semenyszyn                            5,00

        Krystian Smagilijenko                       5,00

        Michalina Maszkowska                     5,00

        Amelia Trapp                                     5,00

        Iga Wolska                                         5,00

         

        Życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy!

      • Mamy wicemistrza w tańcu sportowym

      • W grudniu odbyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Sportowym Tańcu Towarzyskim, w którym wzięło udział 120 par tanecznych z całego okręgu. Nasza uczennica z klasy 7b, Melania Bulczak, razem z partnerem wywalczyła tytuł wicemistrza województwa pomorskiego na rok 2018. Serdecznie gratulujemy i życzymy obrony tytułu w następnym roku, ale liczymy, że będzie to tytuł mistrzowski.

        W mistrzostwach wzięli udział również:

        Mateusz Goliszek z partnerką

        Jakub Baratyński, Alicja Kałuża

        Amelia Trapp z partnerem

         

         

        W grudniu odbył się również Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego w Wejherowie. Wzięło w nim udział około 220 par, a naszą szkołę reprezentowali:

         

        KLASA IV

        Piekarski Jerzy, Jankowska Alicja 
        Chachuła-Domański Miłosz, Sech Oliwia 
        Stander Adam, Grzegrzółka Patrycja 
        Lange Kacper, Jankowska Agata       
        Michalczyk Szymon, Stawińska Nicola 
        Romaniuk Jakub, Wożniak Martyna
        Miszk Szymon, Stawińska Nicola  
        Zasada Stanisław, Burgraff Martyna  
        I miejsce
        I miejsce
        I miejsce
        I miejsce
        I miejsce
        I miejsce
        II miejsce
        II miejsce

         

         

         

        KLASA III A

         

        Herman Gracjan, Nowak Malwina
        Kmita Aleksander, Jackowiak Patrycja
        Rutkowski Olek, Goliszek Klaudia
        Mielewczyk Krystian, Szmidt Lena
        Głos Bartek, Figacz Maja
        Łukomski Wojciech, Wach Julia
        Nowakowski Aleksander, Wrycza Kornelia  
        I miejsce
        I miejsce
        I miejsce
        II miejsce
        II miejsce
        II miejsce
        II miejsce

         

         

        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień owocowy w klasach I - III

      • W czwartek 18.01.2018 roku w naszej szkole zorganizowano Dzień Owoców i Warzyw. Miał on na celu propagowanie zdrowego stylu życia.  Uczniowie z klas młodszych obejrzeli przygotowany przez koleżanki i kolegów z klasy II a występ pt. " Bajka o owocach i warzywach'  oraz  wzięli udział w zabawach i konkursach między klasami.  Dzięki uczestnictwu w tej imprezie szkolnej dzieci poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą ogromnego wpływu owoców i warzyw na zdrowie każdego z nas, nauczyły się przygotowywać zdrowe posiłki i  zadbały o kulturę ich spożywania.


        Zapraszamy do galerii.

      • IX Bal Charytatywny

      •  Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Dlatego też w tym radosnym okresie odbył się już IX Bal Charytatywny organizowany na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Siemianicach ”Edukacja na miarę czasu”. W progi Domu Weselnego Feliks wstąpili niezwykli goście: elegancka dama z lat XX, kilka drapieżnych wampirów, starożytni Egipcjanie, bogaci szejkowie arabscy z pięknymi żonami, kolorowe wróżki, Murzyni, zgrabne kocice, więźniowie, groźni piraci, klaun, grupa dziewcząt przebranych w stroje z lat 80 – tych, czerwony kapturek, włochaty troglodyta i mnóstwo innych fantastycznych postaci ze świata baśni i filmu.

          Jak co roku imprezę rozpoczęła pani wicedyrektor Elżbieta Poniewierka, która przybliżyła zebranym cel organizacji balu. Środki przekazane przez rodziców zostaną przeznaczone na budowę i doposażenie nowego kompleksu szkolnego dla uczniów Siemianic i okolicznych miejscowości, co z pewnością wpłynie na poprawę kondycji i zdrowia dzieci. Serdecznie podziękowała też wszystkim, którzy wsparli działalność Stowarzyszenia oraz zaangażowali się w przygotowanie imprezy. Następnie goście obejrzeli pokaz tańca towarzyskiego, który zachęcił do pozostania na parkiecie. Kolejnymi atrakcjami balu były: fotobudka, loteria fantowa, licytacje interesujących zestawów voucherów oraz smakowicie przyrządzony dzik.

        Goście bawili się do muzyki z list przebojów, cała  sala wirowała w tańcu. Wróżki pląsały z wampirami, Murzyn z Egipcjanką, jaskiniowiec z różową panterą, hinduski maharadża z perską księżniczką. Humor dopisywał wszystkim. Zabawa trwała do rana, goście byli pod wrażeniem świetnej organizacji balu. Dochód wyniósł aż 15. 500 zł, co świadczy o hojności i dobrym sercu uczestników imprezy.

        Serdecznie dziękujemy przyjaciołom Stowarzyszenia, którzy wsparli nas w działaniu na rzecz szkoły:

        -Pani Teresie Michalskiej

        -Firmie Igmar AD Spółka zo.o

        -Pyszemu Jedzonku

        -Panu Markowi Ziarno

        -The William Wallace

        -Ferro di Cavallo Pizzerii Ristorante

        -Mariaz Patisserie

        -Kwiatkarni w Siemianicach

        -Gabinetowi Kosmetologii ZEGA w Słupsku

        -Herbaciarni w Spichlerzu

        -Pani Janinie Widzisz –Szczebiotko

        -Pani Monice Bulczak

        -Państwu Barbarze i Arturowi Skrzybalskim

        -Firmie Apart

        -Kawodajni Słupskiej

        -Pani Annie Walkowiak

        -Państwu Irenie i Piotrowi Kubiakom

        -Pani Mariannie Nowak

        -Pani Paulinie Winiarczyk

        -Państwu Beacie i Robertowi Rodziewiczom

        –klubowi Efekt w Słupsku

        -Justin – fit w Słupsku

        -Pani Barbarze Studzińskiej

        -Firmie Gino Rossi

        -Panu Ryszardowi Grójczakowi

        -Panu Sylwestrowi Prajwowskiemu

        -Panu Maciejowi Piszczowi

        -Pani Ilonie Zarembie

        -Teatrowi Lalki Tęcza

        -Pani Monice Prajwowskiej

        -Studiu Diament w Słupsku

        -Panu Robertowi Biedroniowi

        -Pani Jolancie Czerwiakowskiej

        -Pani Renacie Wojdziak

        -Panu Gerardowi Trederowi,

        -Panu Waldemarowi Tabale

        -Punktowi Aptecznemu Bliski w Siemianicach

        - Firmie Wind Service Sp. Zo.o

        - Parkowi Wodnemu w Redzikowie

        -Pani Anicie Stodulskiej

        -Pani Małgorzacie Dziemińskiej

        -Firmie Morpol

        -Pani Magdalenie Wronie

        oraz anonimowym darczyńcom.

      • Czekoladowe warsztaty

      • Uczniowie klasy II b gimnazjum, 20 grudnia 2017r. wzięli udział w zajęciach wytwarzania dekoracyjnych czekoladowych słodkości. Był to okres przedświąteczny dlatego z czekolady wykonali choinki, bałwanki, aniołki, gwiazdki a nawet renifery. Jednocześnie sympatycy czekolady zobaczyli i posmakowali ziarna kakao,  które są podstawowym substratem czekolady. Uczestnikom na zajęciach dopisywał dobry nastrój i humor.


        Zapraszamy do galerii.

      • ZAJĘCIA NA BASENIE: TAKI WF TO RADOŚĆ!

      • Choć zajęcia na basenie powinny być normalnością, wciąż powiemy, że to niekonwencjonalna forma lekcji wychowania fizycznego. Jednak w naszej szkole w Siemianicach to tradycja. Już od września nasze pierwszaki stawiają swoje pierwsze kroki na basenie pod okiem instruktora i wychowawcy.

        Korzyści płynących z zajęć prowadzonych w wodzie jest naprawdę wiele. Udowodniono, że wczesne oswajanie i regularne ćwiczenia w wodzie sprawiają, że dzieci lepiej się rozwijają. Maluchy uczęszczające na zajęcia nauki pływania mają lepiej wykształcone mięśnie - w tym oddechowe, większy apetyt, zdrowe serce i prosty kręgosłup. Dodatkowo, co często spędza sen z powiek rodzicom, „pływające” pierwszaki są zdrowsze, zahartowane, mniej podatne na infekcje i zakażenia oraz zdecydowanie bardziej sprawne. Uczniowie klasy I b swoje pierwsze kroki mają już za sobą. Opanowały już podstawowe ruchy w wodzie, takie jak leżenie na piersiach i na grzbiecie, poślizgi, skoki do wody. Ponadto świetnie nurkują i pływają z deską. Uzupełnieniem zajęć są gry i zabawy z wykorzystaniem dodatkowych przyrządów (piłek, makaronów, zabawek do wyławiania). Figle w wodzie sprawiają I b ogromną radość, co można zobaczyć na zdjęciach.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wyjazd uczniów do Wiesbaden

      • W dniach 9 -18 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie Erasmus+ pt. „CyberStyler - Digital creativity to create & connect” w miejscowości Wiesbaden w Niemczech. Podczas warsztatów Julia Machałek, Małgorzata Bagińska, Kamila Jędrzejczyk, Anna Hec oraz Filip Poniewierka z ogromnym zaangażowaniem brali udział m.in. w ćwiczeniach dramowych, debatach, symulacjach oraz zadaniach wykonywanych w terenie, przy wsparciu opiekunów pani Agnieszki Szydło oraz pana Rafała Radzewicza. Owe warsztaty pozwoliły uczestnikom rozwinąć kompetencje oraz wyczuliły na społeczne problemy, pozwalając odkryć nowe kultury i wzmocnić takie wartości jak solidarność, demokracja, itp. Europejski projekt, w którym reprezentanci naszej szkoły mieli zaszczyt i przyjemność wziąć udział, wzmocnił zaangażowanie w dziedzinie partycypowania w życiu społecznym. Wśród dodatkowych atrakcji nasi uczniowie pojechali na mecz piłki nożnej, skorzystali z miejscowego lodowiska, odwiedzili jarmark świąteczny oraz zwiedzili muzeum, a w nim wystawę pt. „The Desire Called Utopia and Other  Science Fictions”. Mamy nadzieję, iż dzięki zawartym znajomościom i przyjaźniom nasza szkoła będzie mogła wziąć udział w kolejnych tego typu projektach.


        Zapraszamy do galerii.

      • Szkopka Bożonarodzeniowa Flavia Postiglione

      • Szkoła Podstawowa nr 29 w Gdyni już po raz XVI zorganizowała Wojewódzki Konkurs na Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową. Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu odbyła się 16 grudnia 2017 r.

        Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Konkurs adresowany był do wszystkich rodzin zamieszkałych w naszym województwie. Celem konkursu jest między innymi podtrzymanie tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych oraz łączenie środowisk wychowawczych szkoła, rodzina.

        Na konkurs wpłynęło 18 szopek. Wszystkie prace to szopki rodzinne wykonane z przeróżnych materiałów i różnymi technikami: prace z makaronu, masy solnej, papieru, kamienia, piernika, drewna czy korka.

        Prace zgłoszone na konkurs wykonane były głównie przez rodziny z Trójmiasta.

        Jest nam niezmiernie miło, że szopka wykonana przez ucznia klasy 2 Flavio Postiglione i jego Rodziców już po raz drugi znalazła się w gronie laureatów. W ubiegłym zajęła II miejsce, a w tym roku zajęła I miejsce.

        Budowanie szopek świątecznych to wieloletnia piękna tradycja w rodzinie Flavia.


        Zapraszamy do galerii.

      • Inteligencja emocjonalna

      • Inteligencją emocjonalną określamy umiejętność człowieka do określania i kontrolowania emocji. Obejmuje ona potrzeby emocjonalne, popędy, a także system wartości człowieka, który determinuje jego  zachowanie. Decyduje również o umiejętnościach przystosowania się do otoczenia, właściwych relacjach międzyludzkich i sukcesach zawodowych, dlatego termin ten coraz częściej wymieniany jest jako element prawidłowego rozwoju dziecka.

        Kształtowanie inteligencji emocjonalnej u dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej, tym bardziej że jest to nauka na całe życie.

        Emocje dzieci, szczególnie tych najmłodszych są silne, gwałtowne, zmienne i krótkotrwałe. Dzieci rozpoznają uczucia, jednak potrafią nazwać tylko niektóre z nich. Nie potrafią ich ukrywać ani kontrolować. W okresie przedszkolnym, kiedy dominującymi emocjami są: radość, smutek i gniew, dziecko wymaga naszej pomocy w uczeniu się rozpoznawania uczuć i panowania nad nimi.

        W celu stymulowania rozwoju emocjonalnego u dziecka rodzice powinni jak najczęściej rozmawiać z nim o uczuciach, zadawać pytania: „Co czujesz?” „Jak sądzisz, co czuje druga osoba?”,  młodszemu dziecku można zaproponować narysowanie tego, co czuje.

        Dorośli nie powinni zaprzeczać uczuciom dziecka, ale za każdym razem je akceptujmy np. słowami: „Rozumiem, że jesteś smutny, to musiało być przykre”.

        Rodzice powinni również pokazywać dziecku różne punkty widzenia, ponieważ umiejętność spostrzegania otoczenia oczami innych jest jedną z cech wysokiej inteligencji emocjonalnej. W tym celu można zadawać dziecku pytania: „Co czułbyś, gdybyś był Olą/Kacprem, a  nie sobą?” Czytając bajki, oglądając telewizję, warto zadawać pytania: „Co czuli bohaterowie?”, „Dlaczego tak się czuli?”, „Po czym to poznałeś?”

        Warto również dzielić się z dzieckiem swoimi uczuciami. Kiedy zdarzy nam się płakać lub złościć przy dziecku, a ono zapyta czy coś się stało, nie zaprzeczajmy. Jak najczęściej mówmy o swoich uczuciach – „Jestem wesoły, złości mnie to, zawstydziłem się”.

        Poniżej znajdują się przykłady zabaw i ćwiczeń wspomagających rozwój emocjonalny dziecka.

        1. Jaka to minka? – Narysujmy na oddzielnych kartkach symbole poszczególnych emocji (np. radość, złość, smutek). Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie przygotowanych wcześniej fotografii przedstawiających różne stany emocjonalne do właściwych symboli.

        2. Nazywamy swoje uczucia - dziecko oglądają ilustracje przedstawiające uczucia np. radość, smutek, strach, gniew. Następnie opisuje co czują postacie przedstawione na rysunkach/ zdjęciach i co takiego takiego się wydarzyło, że dana osoba właśnie to odczuwa. Można odwołać się do doświadczeń dziecka np. „ Kiedy ty jesteś szczęśliwy?” itp.

        3. Pokaż jak się czujesz, gdy…. – Dziecko wyraża gestem, mimiką lub ruchem swoje emocje wywołane sytuacjami, w których mogą się znaleźć, np. Tata jest długo w pracy, Idziesz z mamą na lody, uciekł Ci autobus.

        4. Lustro - Dziecko stoi naprzeciwko rodzica, który jest lustrem. Dziecko ma za zadanie pokazywać różne miny wyrażające emocje, a rodzic próbuje je dokładnie powtórzyć. Potem następuje zamiana ról.

        5. Silne dmuchnięcie (zabawa na uspokojenie dziecka) – Należy przygotować z paska kartonu tor w kształcie rynienki. Następnie ustawcie się po przeciwnych stronach i wprawiajcie w ruch piłeczkę pingpongową naprzemiennie, tak aby za pomocą jednego dmuchnięcia dotarła do przeciwnika.

        6. Bąbelkowy masaż – zadaniem dziecka jest turlanie się po bąbelkowej folii tak długo, jak będzie słychać pstrykanie bąbelków.

        7. Pozbywanie się strachów – kiedy dziecko się czegoś boi można zaproponować mu ulepienie z plasteliny, ciastoliny lub masy solnej placka, w którego włoży swojego duszka czy innego stwora i zawinie go w naleśnik, a potem będzie  przygniatać raz jedną, raz drugą rączką.

         

      • Kolędowe trofea w województwie

      • 9 grudnia 2017 r. w placówce MDK w Słupsku odbył się IX Wojewódzki Konkurs Kolęd i Utworów Świątecznych "Narodzenia czas". Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych całego województwa słupskiego.

         

        Naszą szkołę miały zaszczyt reprezentować uczennice klas gimnazjalnych a tym samym członkinie naszego Chóru Reprezentacyjnego: Julia Szajter, Julia Kałuża, Weronika Koperska, Aleksandra Kaliszewska, Weronika Skrzybalska.

         

         

        Nasze wokalistki zajęły II miejsce! Wielkie gratulacje.


        Zapraszamy do galerii.

      • Otwarte Mistrzostwa województwa zachodniopomorskiego w strzelectwie sportowym w Kołobrzegu

      • Podczas Otwartych Mistrzostw województwa zachodniopomorskiego w strzelectwie sportowym w Kołobrzegu  uczniowie naszej szkoły odnieśli kolejny wielki sukces.

         

        Jagoda Kiernicka wygrała konkurencję pistolet pneumatyczny 30 strzałów. Bartosz Karaś zajął drugie miejsce w konkurencji karabin pneumatyczny 40 strzałów juniorów młodszych, Filip Świetlicki zdobył czwarte miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny 30 strzałów młodzików, natomiast Krystian Szuryn uplasował się na piątej pozycji w konkurencji pistolet pneumatyczny 40 strzałów juniorów młodszych.

         

        Była to dziesiąta edycja tych zawodów, w których uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum. Wykazali się oni zaangażowaniem i determinacją, walczyli do końca o każdy punkt. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

      • Ułamki dziesiętne - lekcja matematyki

      • Uczniowie klasy 5b rozpoczęli w tym miesiącu naukę ułamków dziesiętnych. W tym celu, aby lepiej zaznajomić się z dodawaniem i odejmowaniem ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym, przygotowali ulotki dotyczące tych właśnie działań. Wszyscy uczniowie przynieśli na lekcje ulotki z cenami dotyczące różnych towarów. Ich zadaniem było wybranie jak największej liczby produktów, których łączna wartość nie przekroczy 3000 zł.

      • Gminne zawody w pływaniu

      •    13.12.2017 roku na obiektach Parku Wodnego Redzikowo odbyły  się gminne zawody w pływaniu. Rozgrywane były w konkurencjach indywidualnych na dystansie 25 i 50m w kategoriach dziewcząt i chłopców w 4 stylach pływackich.

        Naszą szkołę reprezentowało aż 40 uczniów, wykazali się oni sprawnością fizyczną i wolą walki, odnosząc sukcesy w swoich kategoriach.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wyjazd klas III do kina na film ,,Dzieci z Bullerbyn”

      •    Uczniowie z klas III przybliżyli sobie bardziej lekturę Astrid Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn” wyjeżdżając na seans do kina Rejs w Słupsku. Poznali przygody sześciorga dzieci, które mieszkały w maleńkiej wiosce  łączącej ze sobą trzy zagrody.

        Zapoznali się z wieloma interesującymi zwyczajami szwedzkimi, tradycjami obchodzenia świąt. Poznali codzienne życie swoich rówieśników na wsi, ich obowiązki oraz zabawy.

        Dzieci  w tym dniu  zwiedziły również dworzec kolejowy. Przypomniały sobie zasady zachowania się w miejscach publicznych oraz  w środkach komunikacji miejskiej.


        Zapraszamy do galerii.

      • Sukcesy uczniów na gminnym mikołajkowym turnieju gier i zabaw ruchowych w Redzikowie

      •    W tym roku uczniów z klas I- III na Gminnym Mikołajkowym Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych w Redzikowie reprezentowali najlepsi sportowcy w składzie: Klaudia Wieliczko Ia, Aleksander Kacprzak Ib, Szymon Szymański IIa, Julia Witek IIb, Patryk Bajtek IIIb i Rozalia Pawłowska IIIc. Doskonale się bawiąc rywalizowaliśmy z innymi zespołami. Udało nam się trzykrotnie zająć I miejsce w następujących konkurencjach: ,,Sadzenie choinek”, ,,Prezent”, ,,Zbieranie śnieżnych kulek”; II miejsce w konkurencji ,,Jazda na sankach” oraz dwukrotnie III miejsce w ,,Toczeniu kuli śniegowej„
        i ,,Unihokeju”. Radośni, zadowoleni z osiągniętych wyników po otrzymaniu prezentów od Mikołaja powróciliśmy do swoich domów.


        Zapraszamy do galerii.

      • Mikołajki w klasach drugich SP

      •    04.12.2017 r. w klasach II a i II b odbyły się klasowe Mikołajki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu   Pani Ilony Zaremby oraz Joanny Stoike-Stempkowskiej  - aktorek Państwowego Teatru Lalki  "Tęcza" udało się zorganizować wspaniałą imprezę integrującą wszystkie dzieci. W czasie zabawy uczniowie czytali list od Świętego Mikołaja, gromadzili  produkty potrzebne do pieczenia świątecznych pierników, układali puzzle. Były też  tańce, konkursy i ciekawe zabawy ruchowe. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały paczki mikołajkowe, z którymi dumnie pozowały do zdjęć.


        Zapraszamy do galerii

      • Mikołajkowy Turniej Szachowy

      •    08.12 b.r. odbył się I Mikołajkowy Turniej Szachowy  w Szkole Podstawowej we Włynkówku. Naszą szkołę reprezentowało 5 zawodników: Lena, Ola, Flavio, Adrian i Miłosz. Każdy z nich rozegrał po 7 partii. Lena Cyprych z 2 klasy wywalczyła II miejsce w klasyfikacji I-III, zdobywając puchar. Brawa dla naszych szachistów za godną reprezetację! 

        Zapraszamy do galerii.
      • Przekład intersemiotyczny na lekcji polskiego

      •    Uczniowie klasy VI B na zajęciach języka polskiego mieli wykonać niecodzienne zadanie. Najpierw przeczytali fragment książki pt.” Jeden plus jedna. Kolejne starcie” autorstwa Elżbiety J. Bartosik – Trebickiej. Opowiadał on o wspaniałej tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Na podstawie tej lektury uczniowie wykonali makietę stołu wigilijnego, za którym zasiadali bohaterowie tekstu. Takie przełożenie jednego systemu znaków na inny nazywamy przekładem intersemiotycznym. W tym przypadku tekst został przekształcony w pracę plastyczną. Na lekcjach języka polskiego przekład intersemiotyczny bywa wykorzystywany jako metoda kształcąca sprawność językową uczniów oraz metoda analizy utworów literackich. Czytanie różnorodnych kodów pozajęzykowych pobudza do wypowiedzi, pozwala dzięki temu kształtować mowę ucznia, ale też i jego wyobraźnię. Aby uczeń potrafił opisać i przeanalizować obraz, musi wyobrazić sobie wiele rzeczy, których na nim nie ma, domyślić się, co poprzedziło ukazane sytuacje, wniknąć w przeżycia postaci i wreszcie ująć to słownie lub za pomocą pracy plastycznej. A więc w ten sposób rozwija się nie tylko język ucznia, ale także jego zdolność do tworzenia w myślach rozmaitych obrazów. Przekład intersemiotyczny pozwala rozwijać inwencję twórczą, a także kreatywność i pomysłowość. Można to zaobserwować na podstawie prac dzieci, które zaskakują swoją oryginalnością.


        Zapraszamy do galerii.

      • Ciekawe nauczanie

      •    Uczniowie klasy III c  mieli jako pierwsi w naszej szkole możliwość wykorzystać jedną z apek Google - Quiver podczas lekcji plastyki. Apka Quiver posiada bogaty zasób kolorowanek w 3D (trój wymiarowych), o różnorodnej tematyce. Ponieważ zbliża się do nas zima, dlatego też uczniowie otrzymali karty pracy o tej tematyce i musieli bardzo dokładnie pokolorować, aby uzyskać dobry efekt podczas robienia zdjęć i filmików. Uczniom bardzo podobała się ta lekcja plastyki, teraz kolej na kolejny krok – wykorzystanie apki na lekcji przyrody. Już nie możemy się doczekać. Pragniemy podzielić się naszymi efektami pracy i zachęcić innych do spróbowania wykorzystania ciekawych apek Google podczas lekcji.


        Zapraszamy do galerii.

      • Spektakl tetralny „o mikołaju, który zapomniał” i warsztaty teatralne

      •    6 grudnia   klasy III  pojechały do słupskiego Teatru Lalki TĘCZA na spektakl teatralny pt.”O Mikołaju, który zapomniał”. Zaraz po przedstawieniu, wszyscy uczniowie mieli możliwość wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych, przez jedną z aktorek teatru. Uczniowie poznali historią teatru lalek, rodzaje lalek, a także mieli możliwość spróbowania się na scenie. Wszyscy bardzo chętnie wychodzili na scenę. Kto wie, może któreś z naszych uczniów, kiedyś tam odnajdzie swoje przeznaczenie.


        Zapraszamy do galerii.

      • Warsztaty plastyczne – przygotowanie do świąt

      • Na  początku grudnia klasa IIIc wzięła udział w warsztatach plastycznych, przygotowanych przez mamy naszych uczniów –panią Martę Ołubiec i Katarzynę Grudzień. Uczniowie mieli możliwość wykonać ze słoików świeczniki metodą decoupage, świąteczne kartki i ozdobić styropianowe choinki. Już niedługo czekają nas pachnące warsztaty pierniczkowe, na które już nie możemy się doczekać. Część prac wykonanych przez uczniów przeznaczona jest na świąteczny kiermasz, a część pojedzie jako podarki  z  klasą IIIc do Domu Seniora w Słupsku.


        Zapraszamy do galerii.

      • Świąteczni goście na świetlicy szkolnej

      •    Na świetlicy szkolnej pojawili się niespodziewani goście. Odwiedził nas Święty Mikołaj we własnej osobie razem ze swymi wiernymi pomocnikami reniferami z Rudolfem Czerwononosym na czele. Dzieci przebywające na świetlicy zostały poproszone o zaśpiewanie piosenki świątecznej lub kolędy. Niestety Święty Mikołaj był z nami bardzo krótko, ponieważ musiał odwiedzić też inne dzieci, ale za to zostawił swoje renifery, które pomogły dzieciom w przygotowaniu świątecznych ozdób. Dzieci były bardzo zadowolone z niespodziewanej wizyty.


        Zapraszamy do galerii.

      • Apel z okazji Dnia Niepodległości

      •    Apel z okazji Dnia Niepodległości przygotowali uczniowie z koła historycznego. Przedstawili historię Polski od utraty niepodległości w 1795 r. do jej odzyskania w 1918 r. Przypomnieli dramatyczne okoliczności walki Polaków o niepodległość w powstaniach a także zwrócili uwagę na rolę domu rodzinnego, który pielęgnował język ojczysty, tradycje oraz historię naszej ojczyzny. Uczniowie wykorzystali w czasie prezentacji mapy historyczne, portrety bohaterów narodowych, wiersze i pieśni patriotyczne. Zaprezentowali sylwetki wybitnych twórców niepodległości Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.
          W podsumowaniu zwrócili się do koleżanek i kolegów o pielęgnowanie takich wartości jak: tolerancja, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga oraz szacunek i poszanowanie godności innych ludzi.


        Zapraszamy do galerii.

      • Mikołajki u pani logopedy

      •    Dzisiaj Mikołajki, a my pięknie pracujemy nad naszą wymową. Utrwalamy wywołane głoski w

        zestawach dwuwyrazowych, zdaniach i tekstach jednocześnie dobrze się bawiąc.
         

      • POWIATOWY KONKURSU WIEDZY O AIDS - I MIEJSCE DLA UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY

      • Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS, który odbył się 19 listopada wygrały Julia Kałuża i Rozalia Tłuścik  uczennice klasy III gimnazjum.  Obie uczennice wzięły udział w Powiatowej Olimpiadzie, która odbyła się  w Zespole Szkół Agrotechnicznych. Olimpiadę zorganizowało Starostwo Powiatowe w Słupsku wspólnie z Zespołem Szkół Agrotechnicznych i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupsku.

        5.12.2017 roku zwycięzcy etapu szkolnego KONKURSU WIEDZY O AIDS Julia Kałuża i Rozalia Tłuścik reprezentowały naszą  szkołę Zespół Szkolno Przedszkolny im. Czesława Miłosza na Powiatowej Olimpiadzie z Wiedzy o HIV/AIDS, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Nie daj szansy aids, młodzi bez hiv".

        Rozalia Tłuścik – uczennica klasy III a  okazała się najlepsza  z wiedzy o aids/hiv w powiecie i zdobyła I miejsce. Nagrodą dla zwyciężczyni był bon podarunkowy w wysokości 250 zł do zrealizowania w sklepie sportowym.

        Rozalii gratulujemy a wszystkim uczestnikom etapu szkolnego konkursu dziękujemy za udział.

      • Szkolny etap Kuratoryjnego Konkursu Biologicznego

      •    W szkolnym etapie  Kuratoryjnego Konkursu Biologicznego, który odbył się 17 listopada  uczestniczyło 15 uczniów naszej szkoły. Do stopnia rejonowego Wojewódzkiego Konkursu BIOLOGICZNEGO zakwalifikowali się uczniowie klasy III gimnazjum: JULIA KAŁUŻA, ROZALIA TŁUŚCIK, OSKAR ROJEK, WIKTORIA ŚPIEWAK I MAŁGORZATA BAGIŃSKA.

        Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w następnym etapie rejonowym.

      • Dzień Misia w klasie II b

      •    Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada własnego ulubionego, pluszowego misia.  Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Klasa II b również obchodziła  Dzień Pluszowego Misia. W tym wesołym dniu nie zabrakło wierszyków, piosenek, konkursów, prezentacji multimedialnych, zagadek oraz słodkości.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wycieczka klas II a, b do Słupska

      •    Klasy II a i b wybrały się na jesienną wycieczkę do Słupska. Najpierw w teatrze ,,Tęcza” obejrzały sztukę ,,Pippi  Pończoszanka” a następnie udały się na dworzec kolejowy. Jednym z punktów wycieczki było również zwiedzanie miejsc poświęconych sławnym Polakom. Wycieczka była bardzo udana.


        Zapraszamy do galerii.

      • Odwiedziny mikołaja w klasie 3a

      •    Chociaż za oknami brak śniegu nastrój świąteczny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Siemianicach gości już od pierwszych dni grudnia.

           Dzisiaj, czyli 6-go grudnia panuje u nas szczególny klimat, gdyż - zgodnie z tradycją – gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym słodkości, książeczek, puzzli co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Było dużo radości i uśmiechów. Uradowane dzieciaki zaprosili Go na pożegnanie do wspólnego zdjęcia.

      • Skrzypce na świetlicy szkolnej

      •    Uczeń klasy 2 a szkoły podstawowej - Jakub Zaremba - zaprezentował swoje umiejętności gry na skrzypcach dzieciom na świetlicy szkolnej. Chłopiec uczęszcza do szkoły muzycznej, gdzie wytrwale uczy się gry na instrumencie. Dzieciom bardzo spodobał się występ Kuby.

      • Jedziemy do Niemiec!

      •    Dzięki zaangażowaniu Pana Macieja Mijewskiego – nauczyciela języka angielskiego w szkole w Siemianicach – przystępujemy do kolejnego projektu w ramach Erasmus +.
         

           Pięcioro naszych uczniów weźmie udział w projekcie „CYBERSTYLER – DIGITAL CREATIVITY TO CREATE & CONNECT”, który odbędzie się w niemieckim Wiesbaden w dniach 9-16 grudnia 2017. Poza wymianą kulturową oraz możliwością współpracy w ramach Unii Europejskiej uczniowie będą szkolić swoje kompetencje komunikacyjne i informatyczne ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w kontaktach za pomocą mediów społecznościowych. Małgosia, Ania, Kamila, Julia i Filip będą mieli okazję współpracować z rówieśnikami z Cypru, Grecji, Słowenii, Rumunii i Niemiec. Zajęcia w formie warsztatów edukacji nieformalnej prowadzone będą przez trenerów i edukatorów. Pomocą służyć będą opiekunowie wszystkich grup, w tym Pani Agnieszka Szydło i Pan Rafał Radzewicz. Program wypełniony jest zajęciami oraz licznym wydarzeniami integrującymi młodzież biorącą udział w projekcie. Mamy nadzieję, że jest to początek owocnej współpracy z nowymi partnerami.

      • Światowy Dzień Walki z AIDS

      •    Nasza szkoła 1 grudnia  włączyła się w obchody Światowego Dnia Walki z AIDS. Kl. V b wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach z pedagogiem szkolnym. Uczniowie poznali fakty i mity dotyczące problemu AIDS. Powstały plakaty promujące walkę z tą chorobą.  Społeczność szkolna mogła obejrzeć wystawę prac uczniów na holu szkoły.


        Zapraszamy do galerii.

      • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

      •    W dn. 16. 11. 2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Czesława Miłosza w Siemianicach, we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupsku, odbyły się obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji pedagog szkolny pani Renata Wojdziak przeprowadziła warsztaty dla uczniów gimnazjum i wyłoniła Młodzieżowych Liderów Profilaktyki. Gimnazjaliści metodą „burzy mózgów” opracowali slogany antynikotynowe kierowane do palącej biernie lub czynnie młodzieży. Podczas drugiej część akcji profilaktycznej, młodzież wyposażona w ulotki o tematyce zachęcającej do rzucenia palenia oraz prowadzenia zdrowego stylu życia, dotarła do osób, których to zjawisko bezpośrednio dotyczy. Aby objąć akcją większą część społeczności szkolnej, na holu szkoły w dn. 15-20. 11. 2017 r. znajdowały się również materiały (plakaty, ulotki) o tematyce antynikotynowej.


        Zapraszamy do galerii.

      • Sesja Młodzieżowej Rady Gminy

      • W dniu 29.11.2017r. odbyła się uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Gminy Słupsk. Podczas sesji Pani Wójt Barbara Dykier podziękowała młodzieżowym Radnym, którzy pełnili kadencję w latach 2015-2017. Radni, reprezentujący naszą szkołę tj. Filip Świetlicki uczeń klasy II b GIM, Kacper Piasecki uczeń klasy III b GIM oraz Jakub Semenyszyn uczeń klasy 7 b SP, którzy zostali wybrani na drugą kadencję w latach 2017-2019 złożyli ślubowanie. Po obradach i przegłosowaniu kandydatur w skład prezydium weszli: Oliwia Świtek - Przewodnicząca (Liceum Ogólnokształcące w Redzikowie), Jakub Janeczek - Wiceprzewodniczący (SP Jezierzyce) Maksymilian Grall - Sekretarz (SP Głobino).

        Zapraszamy do galerii.
      • W serduszkach grudzień

      • Zbliża się grudzień, czas gdy szczególnie myślimy o naszych najbliższych, przyjaciołach i często nie możemy się doczekać tego ciepłego spotkania z nimi przy świątecznym stole. Oglądając kolorowe, wesołe reklamy w telewizji, słuchając kolęd, bywa że niekiedy przypominamy sobie o tych, którym nie jest tak dobrze, ciepło i miło.

        Rozdzielone rodziny, osoby bezdomne, chorzy, ubodzy, dzieci przebywające w szpitalu, samotni - to o nich należy pamiętać.

        Pamiętamy i pomagamy - zapewniają wolontariusze naszej szkoły. Przed nami bardzo pracowity okres.

        Julia Kałuża, uczennica 3. klasy gimnazjum, z własnej inicjatywy prowadzi zbiórkę materiałów papierniczych i zabawek dla oddziału pediatrycznego słupskiego szpitala. Dziewczęta z 2. klasy gimnazjalnej postanowiły uczestniczyć w zbiórkach pieniędzy na rzecz podopiecznych fundacji"Nadzieja". 1 grudnia wolontariusze pomogą w przeprowadzeniu zabawy mikołajkowej dla dzieci niepełnosprawnych.

        Te wszystkie działania naszej młodzieży na pewno przyczynią się,by wszyscy potrzebujący na chwilę zapomnieli o swoich problemach.

      • Dzień Misia II a

      •    23 listopada obchodziliśmy w klasie Dzień Misia.  Po obejrzeniu występu uczniów z klasy  III c  udaliśmy się do swojej sali, gdzie dzieci prezentowały przyniesione przez siebie pluszowe  maskotki. Niektórzy z nas specjalnie na tę okazję przygotowali wspaniałe przebrania.  Po małym poczęstunku wspólnie wykonywaliśmy z waty misie polarne.


        Zapraszamy do galerii

      • Brawa dla Oskara!

      •    W dniu 24.11.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku odbył się XI Wojewódzki Konkurs Sienkiewiczowski  pt. „Sienkiewicz słowem malowany”. Naszą szkołę reprezentował Oskar Frączkiewicz, uczeń klasy VI B, który pokonał wielu konkurentów z całego Pomorza. Swoją mistrzowską recytacją fragmentu noweli „Janka Muzykanta” podbił serca jury, dyrektora szkoły i całej widowni. Jednogłośnie przyznano mu nie tylko pierwsze miejsce, ale też nagrodę specjalną za niezwykłe umiejętności sceniczne, doskonałą dykcję, interpretację oraz spontaniczność na scenie. Oskar z wielkim zaangażowaniem przygotowywał się do występu, a jego praca przyniosła wielki sukces. Gratulujemy wrażliwości poetyckiej i dbałości o piękno mowy. Opiekunką ucznia jest pani Agnieszka Kujawka.

      • Pokazy hobby w klasach I - III

      •    Największy wpływ na kształtowanie zainteresowań dzieci ma najbliższe otoczenie, czyli przede wszystkim środowisko rodzinne dziecka i szkoła.

           16 listopada zorganizowaliśmy pokaz dziecięcych zbiorów i kolekcji. Na stołach pojawiły się dyplomy i medale z konkursów artystycznych i zawodów sportowych, gry komputerowe, skały, minerały, dinozaury, znaczki, świeżaki, samochody, stare monety, koszulki piłkarskie oraz książki. Z wielkim zaciekawieniem przeglądaliśmy ich skarby. Wystawę zwiedziły również przedszkolaki.

           Zainteresowania dzieci w młodszym wieku szkolnym nie są jeszcze ściśle sprecyzowane  i trwałe ale ważne jest, że po prostu są.  Pokazy hobby są organizowane w naszej szkole niemalże od dwudziestu lat.


        Zapraszamy do galerii.

      • Tydzień bicia rekordów na świetlicy szkolnej

      •    W listopadzie na świetlicy szkolnej odbył się tydzień bicia rekordów. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest Księga Rekordów Guinnessa oraz brali udział w wielu zabawach podejmując próby bicia rekordów, m.in. skoki na jednej nodze, rzut papierowym samolotem, rzuty fasolką do coraz mniejszych pudełeczek, strącanie piramidy z plastikowych kubeczków, oddzielanie na czas ciecierzycy od fasolki. Dzieci miały masę zabawy, a najbardziej podobała im się konkurencja strącania piramid.


        Zapraszamy do galerii.

      • Niebo oczami uczniów z koła fotograficznego

      •    Uczniowie z klasy 5b SP podczas zajęć uczą się, jak za pomocą fotografii przedstawić  innym świat tak, jak odbierają go swoimi oczami. Mają wiele pomysłów i są bardzo kreatywni. Z każdym ujęciem  widzą więcej szczegółów i dostrzegają detale, na które wcześniej nie zwróciliby uwagi.

        Oto prace niektórych uczniów wykonane zarówno na zajęciach, jak i w czasie wolnym na temat "NIEBO".

      • Konkurs plastyczny - „Jesień w oczach dziecka”

      •    W październiku odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III pt. „Jesień w oczach dziecka”. Uczniowie mieli możliwość wykazać się swoją wyobraźnią i stworzyć jesienny obraz z zastosowaniem wybranych technik plastycznych

        Laureatami konkursu zostali:
         

        Miejsce I – Alicja Kołatka z kl.Ib

        Miejsce II – Leonard Piszcz z kl.II

        Miejsce III – Michalina Drożdż
         

         

        Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach :)


        Zapraszamy do galerii.

      • Ciemno wszędzie, co to na rowerze będzie - rajd dla pozytywnie zakręconych

      •    17 listopada 2017 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Siemianicach wraz z opiekunem Panem Tomaszem Rybakiem dołączyli do organizowanego przez Pana Pawła Rogalińskiego - nauczyciela wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej we Włynkówku - nocnego rajdu rowerowego. Trasa wycieczki mierzyła ok. 35 kilometrów. Nasi cykliści wyjechali z Siemianic i jechali następującą trasą Słupsk - Bierkowo - Bruskowo Wielkie - Strzelino - Strzelinko - Włynkowo - Włynkówko - Słupsk - Siemianice. W rajdzie uczestniczyło tylko trzech chłopców z naszej szkoły, a byli nimi Jakub Baratyński, Mateusz Czajkowski i Maksymilian Jańczak. W rajdzie uczestniczyły trzy szkoły SP Siemianice, SP Włynkówko i SP 3, łącznie ok. 30 uczniów. Rajd rowerowy był świetną formą integracji między uczniami kilku szkół oraz aktywnego wypoczynku, a także bliskiego kontaktu z przyrodą. Podczas wyjazdu jedna z uczestniczek z bardzo bliskiej odległości mogła zobaczyć wystraszoną sarnę, która czym prędzej czmychnęła w las. Wszystkich żądnych przygód zapraszamy do udziału w kolejnych wyjazdach rowerowych.


        Zapraszamy do galerii.

      • I a – Święto Niepodległości

      •    W piątek 10 listopada klasa I a została zaproszona przez grupę „O” z oddziału przedszkolnego na przedstawienie „Polak mały” o tematyce patriotycznej. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wierszy oraz obejrzeć krótki film dotyczący symboli narodowych. Po przedstawieniu wykonali pracę techniczno-plastyczną, która polegała na ułożeniu z rozsypanki, a następnie pokolorowaniu godła Polski.


        Zapraszamy do galerii.

      • Uczymy patriotyzmu przez sport

      •    11 listopada 2017 roku w Słupsku został rozegrany Turniej Niepodległości w piłkę nożną na słupskiej hali widowiskowo-sportowej. Turniej organizował Słupski Klub Piłkarski - Byki. W zmaganiach upamiętniających Dzień Niepodległości uczestniczyło wiele renomowanych klubów piłkarskich z naszego województwa. Pośród tych zespołów występował zespół UKS Gminna Akademia Piłkarska w Bruskowie Wielkim. Jest to klub, którego szkółka działa na terenie naszej szkoły. W zespole na dziewięciu zawodników siedmiu trenuje w Siemianicach pod okiem Pana Tomasza Rybaka. Należą do nich: Maksymilian Ringwelski, Marcel Henrych, Filip Piechowski, Piotr Kromp, Szymon Szymański, Mateusz Łęgowski oraz Marcel Romańczuk. Po za naszymi zawodnikami w składzie byli chłopcy trenujący w SP Włynkówko i SP Głobino. Nasz zespół niestety przegrał w grupie tylko jedno spotkanie, co spowodowało, że walczyli o miejsca 9-12. Po jednym wygranym meczu walczyli o miejsce 9, niestety ten mecz przegraliśmy jedną bramką i chłopcy zajęli 10 miejsce. Brawa za zaangażowanie zespołu.

      • Lekcja o minerałach w klasie II b

      •    W dniu 16.11.2017 uczniowie klasy II b uczestniczyli w ciekawej lekcji na temat minerałów.  Dzieci uzyskały informacje na temat właściwości poszczególnych minerałów, m.in. soli kamiennej czy węgla, ich zastosowaniu oraz o miejscach ich występowania. Każdy uczeń mógł również przyjrzeć się bliżej wszystkim okazom.


        Zapraszamy do galerii.

      • Kolejny sukces naszych zawodniczek

      •    9 listopada 2017 roku w Łupawie został rozegrany Finał Powiatowy w Tenisie Stołowym. Nasze zawodniczki po bardzo dobrej grze i przegranym tylko jednym spotkaniu przez cały turniej uplasowały się na trzecim miejscu. Pod czujnym okiem Pana Tomasza Rybaka naszą szkołę reprezentowały Natalia Dobies i Aleksandra Kaliszczak.


        Zapraszamy do galerii.

      • Kolejne sukcesy siemianickich tancerzy

      • W dniu 25 listopad 2017 odbył się Ogólnopolski Turniej Tańca w Żukowie, w którym uczestniczyli nasi uczniowie. Jakub Baratyński z Alicją Kałuża w kategorii 10-11 lat zajęli 5 miejsce zostawiając w tyle 19 par tanecznych z całej Polski. Melania Bulczak z partnerem zajęli w swojej nowej, wyższej klasie tanecznej C 3 miejsce w tańcach standardowych. Gratulujemy im wytrwałości w ciężkich treningach i życzymy dalszych sukcesów.

      • Apps for Good - spotkanie II

      • Kolejne spotkanie uczniów projektu Apps for Good odbyło się w piątek (17.11) , tuż po wizycie w  Thomson Reuters w Gdyni, podczas którego odbyliśmy:

        - krótką refleksję na temat pobytu w Gdyni,

        - podzieliliśmy się uwagami i informacjami, których udzielili nam eksperci.

        - zastanowiliśmy się nad tym co nasze aplikacje mają wnieść w życie ludzi, jak mają wyglądać od strony technicznej i dla kogo mają być przeznaczone.

        - zapoznaliśmy się z programem, z którego będziemy korzystać podczas robienia aplikacji.

        Po czym przystąpiliśmy do działania.

        Kolejne spotkanie już za miesiąc.

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Apps for Good - Spotkanie w Gdyni

      • 16 listopada grupa uczniów naszej szkoły, która bierze udział w projekcie Apps For Good pojechała do  Gdyni na spotkanie z ekspertami z Thomson Reuters. Uczniowie prezentowali swoje pomysły na aplikacje, a następnie konsultowali je ze specjalistami z zakresu technologii, projektowania, marketingu i reklamy. Aplikacje naszych uczniów są we wstępnej fazie projektowania i uzyskane wskazówki będą bardzo pomocne w dalszej pracy.

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Powrót szklanego koralika Szlakiem Bursztynowym

      • Podczas wyjazdu do Słowenii w związku z projektem unijnym ERASMUS +, dwójka z naszych uczniów Filip Świetlicki i Bartek Mystek wraz z  nauczycielem Agatą Sztark zaangażowali się w eksperyment muzealny związany z odświeżeniem Szlaku Bursztynowego. Projekt ten powstał podczas konferencji w Słowenii, w której brały udział wszystkie muzea bursztynu, położone na Szlaku Bursztynowym. Jego celem było  propagowanie historii wśród ludzi, zwłaszcza młodych, korzystanie z dorobku kultury poprzez odwiedzanie obiektów muzealnych i obcowanie z reliktami przeszłości.

         Uczestnicy eksperymentu   przybliżyli historię Szlaku Bursztynowego i przedstawili cel projektu reszcie społeczeństwa szkolnego, którym było dostarczenie szklanego koralika  z Novo mesto  Museum Amber Road w Słowenii do Muzeum Bursztynu  w Gdańsku. Następnie skontaktowaliśmy się z Muzeum Historii w Gdańsku i ustaliliśmy spotkanie. 14 października uczestnicy eksperymentu  wraz z klasami II a i II b gimnazjum pojechali na wycieczkę do Gdańska do Muzeum Bursztynu, aby zakończyć eksperyment. Uczniowie obu klas mieli możliwość podziwiać wyroby użytku codziennego z bursztynu, biżuterię i niezwykłe okazy jantara. Była to cudowna okazja dla uczniów, aby spotkać się z przeszłością. Wycieczka ta zachęciła nas do kolejnych spotkań z historią.

         

      • Miłość do tańca przyniosła im radość, medale i sukcesy

      • Taniec to wspaniała pasja, ale wymagająca od tancerzy ogromnej dyscypliny, silnej woli, determinacji i cierpliwości. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach rozpoczęli swoje spotkanie z tańcem w klasie I i II, trenując pod okiem nauczycielki tańca Elżbiety Zięciak.

        W następnych latach doskonalili i doskonalą swój warsztat taneczny w Klubie Tańca Sportowego PAKTAN; odnosząc wiele spektakularnych sukcesów na arenie ogólnopolskiej.

        Nowy sezon taneczny rozpoczął się dopiero we wrześniu, ale dla naszych uczniów okazał się wyjątkowo owocny. Worek z medalami brzęczy i cieszy ucho. Dobra passa trwa.

        A oto ich wyniki:

        Derdziński Grzegorz (klasa 3b gimnazjum) – Lewna Wanesa (klasa 7b SP)

        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Koszalinie – 3 miejsce w tańcach latynoamerykańskich i awans do wyższej klasy tanecznej C.
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Sianowie – 3 miejsce w tańcach latynoamerykańskich i 5 miejsce w tańcach standardowych
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Kolbudach – 5 miejsce w tańcach latynoamerykańskich i  w tańcach standardowych

        Goliszek Mateusz (klasa 2a gimnazjum)  – Sałapa Marta

        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Tczewie – 1 miejsce w tańcach standardowych
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w miejscowości Paterek k. Nakła – 3 miejsce w tańcach standardowych
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Sianowie – 2 miejsce w tańcach standardowych
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Starogardzie Gdańskim – 2 miejsce w tańcach standardowych
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Kolbudach – 2 miejsce w tańcach standardowych i awans do wyższej klasy tanecznej B (co oznacza, że już tylko jeden krok dzieli ich od zdobycia najwyższej ogólnopolskiej klasy tanecznej A)

        Bulczak Melania (klasa 7b SP) – Kasperek Jan

        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Tczewie – 2 miejsce w tańcach standardowych i 5 miejsce w tańcach latynoamerykańskich
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Kwidzyniu – 2 miejsce w tańcach standardowych i awans do wyższej klasy tanecznej C
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Sianowie – 4 miejsce w tańcach latynoamerykańskich
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Starogardzie Gdańskim – 4 miejsce w tańcach standardowych

        Chachuła-Domański Miłosz (klasa 4b SP)  i Sech Oliwia (klasa 3a SP)

        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Starogardzie Gdańskim – 1 miejsce w tańcach latynoamerykańskich i standardowych

        Baratyński Jakuba (klasa 5b SP) – Kałuża Alicja (klasa 5a SP)

        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Kobylnicy – 1 miejsce w tańcach standardowych i latynoamerykańskich i awans do wyższej klasy tanecznej F
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Starogardzie Gdańskim – 9 miejsce w tańcach latynoamerykańskich i standardowych

        Sokołowska Anastazja (klasa 7b SP) – Jelonek Paweł

        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Kwidzyniu – 2 miejsce w tańcach standardowych i awans do wyższej klasy tanecznej C
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Sianowie – 3 miejsce w tańcach latynoamerykańskich
        • Ogólnopolski Turniej Tańca w Starogardzie Gdańskim – 3 miejsce w tańcach latynoamerykańskich i awans do wyższej klasy tanecznej C

        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień Jeża na świetlicy szkolnej

      •    Z okazji Dnia Jeża dzieci na szkolnej świetlicy brały udział w wielu zajęciach, w których motywem przewodnim było przeurocze stworzonko z kolcami. Uczniowie z pomocą nauczyciela przygotowali masę solną, a następnie lepili z niej jeże, przyczepiali zapałki jako kolce, a ziarenka goździków jako oczka i nosek. Już same przygotowania do zdania, czyli  mieszanie i zagniatanie masy solnej, przyniosły dzieciom ogromną frajdę. Poza tym uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące pokarmu tych małych zwierzątek, które - ku powszechnie panującemu błędnemu przekonaniu - nie żywią się jabłkami. Podczas świetlicowych zajęć dzieci wykonywały maski i figurki jeży z papieru, tworzyły przestrzenne prace plastyczne przedstawiające przygotowującego się do zimowego snu jeżyka pod listkami i gałązkami. Dzieci poznały również historyjkę o Kolczatku szukającym schronienia na zimę oraz o sprytnych braciach jeżykach. Wszyscy mieli masę zabawy.


        Zapraszamy do galerii.

      • Tydzień profilaktyki

      •    W październiku w naszej szkole odbył się Tydzień Profilaktyki. Gościliśmy pedagogów i psychologów Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Słupsku: panią Agnieszkę Szreter, panią Agnieszkę Wojewodę- Łukowczyk, panią Danutę Hałasiewicz- Tokarską i pana Michała Bujarskiego. W klasach trzecich i czwartych szkoły podstawowej przeprowadzili warsztaty profilaktyczne „Na nałogi wystaw rogi”. Dla  klas piątych prelekcję o bezpieczeństwie przygotował i zrealizował pan Marek Filipczak Komendant Straży Gminnej, a konsekwencje niszczenia mienia oraz problematykę cyberprzemocy omówił dzielnicowy pan Marek Koniewski. Klasy szóste uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez policjantkę panią Edytę Żuk na temat: „Cyberprzemoc. Profilaktyka uzależnień od Internetu, telefonów komórkowych, gier komputerowych.” W klasach siódmych pani Edyta Żuk przeprowadziła lekcję dotyczącą profilaktyki uzależnień od dopalaczy, narkotyków, alkoholu, papierosów i e-papierosów. Gościliśmy także mediatora Słupskiego Stowarzyszenia „Krąg” panią Grażynę Brochocką oraz psychologa panią Patrycję Nowak-Moszczyńską, które w klasach drugich gimnazjalnych zrealizowały tematykę „FAS- Płodowy Zespół Alkoholowy”. Nie zabrakło również zajęć ze szkolnymi specjalistami. Pedagog pani Renata Wojdziak objęła warsztatami profilaktycznymi na temat: „Zdrowy styl życia”  młodsze dzieci ze szkoły podstawowej (klasy pierwsze i drugie). Psycholog pani Anna Kwiecińska w klasach trzecich gimnazjalnych  zrealizowała warsztaty „Radzenie sobie ze stresem”.


        Zapraszamy do galerii.

      • Pot, błoto....i oni....

      • Oni... są tacy jak wszyscy, a jednak nietypowi...

         

           Opony, liny, cegły, skrzynki, worki z piaskiem, woda, błoto, pnie drzew, bagno, belki, piach to nasz sprzęt...

           Wytrwałość, zapał, pokonywanie samego siebie, dobra zabawa i doborowe towarzystwo. Uczniowie Zespołu Szkolno -Przedszkolnego im. Czesława Miłosza w Siemianicach od października 2017 roku uczestniczą w nietypowych zajęciach z survivalu i crosa. Chętnych na ten nietypowy sport nie brakuje wśród uczniów szkoły podstawowej, cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno chłopców jak i dziewcząt.

          

        Mokrzy, brudni, zmęczeni i …. szczęśliwi wracają z każdych zajęć, myśląc już o następnych.

         

        Sami zobaczcie na zdjęciach jak świetnie się bawimy...


        Zapraszamy do galerii.

         

      • Finałowy turniej unihokeja

      •    31 października 2017 roku odbył się Powiatowy Finał w unihokeja dziewcząt młodzieży szkolnej w Kobylnicy. Nasza drużyna w składzie:
         

        Natalia Dobies, Marysia Bielecka, Magdalena Matczak, Weronika Koperska, Aleksandra Kaliszczak, Martyna Szula, Dominika Kochanowska, Marta Kaczyńska, Julia Szajter po przegranym jednym meczu zajęła trzecie miejsce w finale. Pierwsze miejsce zdobyła zaprzyjaźniona szkoła ze Smołdzina, drugie miejsce nasze rywalki z półfinału Gimnazjum z Żelkowa, czwarte miejsce zajęła szkoła z Damnicy. Trenerem drużyny dziewcząt w naszej szkole jest Pan Tomasz Rybak. Gratulujemy sukcesu wszystkim uczennicom.


        Zapraszamy do galerii.

      • Gminny Turniej Tenisa Stołowego Młodzieży Szkolnej

      •     28 października 2017 roku odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego Młodzieży Szkolnej dziewcząt i chłopców w Jezierzycach.  W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Siemianicach, wyprzedzając Jezierzyce i Włynkówko. Natomiast w kategorii chłopców pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej we Włynkówku, wyprzedzając Siemianice, Jezierzyce i Redzikowo. Skład Mistrzyń Gminy Słupsk - drużyny z Siemianic: Natalia Dobies, Aleksandra Kaliszczak i Dominika Kochanowska. Do zawodów dziewczęta przygotowywały się pod okiem Pana Tomasza Rybaka. Skład wicemistrzów Gminy Słupsk to: Jakub Chabowski, Kuba Iciachowski i Tomasz Rokuszewski. Opiekunem podczas zawodów był Jarosław Daniluk. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom.

      • Półfinał powiatowy w unihokeja dziewcząt młodzieży szkolnej.

      •    24 października 2017 roku odbył się półfinał powiatowy w unihokeja dziewcząt w Kobylnicy. Nasza drużyna zagrała w grupie pierwszej, spotykając się ze szkołami z Ustki, Kobylnicy i Żelkowa. Dziewczęta -  nie przegrywając meczu - zajęły drugie miejsce w grupie, co dało im awans do finału powiatowego. W zawodach udział wzięły: Natalia Dobies, Marysia Bielecka, Magdalena Matczak, Weronika Koperska, Aleksandra Kaliszczak, Martyna Szula, Dominika Kochanowska, Marta Kaczyńska, Julia Szajter,  Monika Iciachowska. Opiekę nad zawodniczkami sprawował Tomasz Rybak.

      • Gminny Turniej Unihokeja Młodzieży Szkolnej w Bierkowie

      •    21 października 2017 roku odbył się Gminny Turniej Unihokeja Młodzieży Szkolnej w Bierkowie. W turnieju tym wzięły udział zespoły z pięciu szkół naszej gminy: Gimnazjum w Siemianicach, Gimnazjum w Jezierzycach, Gimnazjum w Redzikowie, Szkoły Podstawowej we Włynkówku oraz Szkoły Podstawowej z Bierkowa. Tego dnia odbył się turniej dziewcząt i turniej chłopców. W klasyfikacji dziewcząt nasza szkoła została mistrzem Gminy Słupsk. Nasze "złotka" to: Natalia Dobies, Marysia Bielecka, Magdalena Matczak, Weronika Koperska, Aleksandra Kaliszczak, Martyna Szula, Dominika Kochanowska, Marta Kaczyńska, Julia Szajter, Monika Iciachowska. Natomiast w klasyfikacji chłopców zostaliśmy wicemistrzami Gminy Słupsk. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy w składzie: Aleksander Goździński, Jakub Chabowski, Piotr Głód,  Kuba Iciachowski, Jakub Malek, Kacper Piasecki, Bartosz Szewczuk oraz Miłosz Wiśniewski. Trenerem obu drużyn jest Tomasz Rybak.


        Zapraszamy do galerii.

      • Puchar Tymbarku

      •    18 października 2017 roku w Jezierzycach odbył się Ogólnopolski Turniej o Puchar Tymbarku. W zawodach wzięły udział dwa zespoły chłopców z naszej szkoły. Jeden z nich zajął wysokie drugie miejsce, przegrywając tylko jeden mecz finałowy z zespołem z Sycewic. Naszą szkołę reprezentowali następujący chłopcy: Gracjan Hermann, Hubert Wolak, Mateusz Woś, Dacjan Staranowicz, Aleksy Winsztal, Igor Studziński, Adrian Lewczuk, Aleksander Kmita, Piotr Kromp, Patryk Bajtek oraz Mateusz Łęgowski.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień ziemniaka na świetlicy szkolnej

      •    W październiku na świetlicy szkolnej świętowaliśmy dzień ziemniaka. Rozmawialiśmy o właściwościach i zastosowaniu tego cennego warzywa. Dzieci przy użyciu farby i pieczątek wyciętych z ziemniaków wykonywały prace plastyczne, które zawieszone zostały na wystawie na świetlicowej tablicy.


        Zapraszamy do galerii.

         

      • Jesienne obrazy

      •    Złota polska jesień to najbardziej malownicza pora roku. Pięknymi kolorami na drzewach możemy się cieszyć tylko przez kilka tygodni, dlatego w słoneczny dzień warto wybrać się na spacer i zebrać spadające liście. Uczniowie z klasy 3a zachwyceni okolicznościami przyrody stworzyli piękne jesienne obrazy, którymi chcieliby się pochwalić.


        Zapraszamy do galerii.

      • Halloween w naszej szkole

      •    W dniach 30-31 października w naszej szkole uczniowie postanowili świętować święto Halloween, które swoje początki miało już 2 tysiące lat temu. Wywodzi się ono z tradycji plemion celtyckich, które wierzyły, że tego dnia granica między światem żywych i zmarłych zanika. „Celtowie wierzyli, że w czasie święta Samhain zmarli mogą przechadzać się pośród żywych, a żywi mogą ich odwiedzać”. Uważa się, że zwyczaj przebierania w dziwaczne stroje wziął się z potrzeby odstraszenia złych duchów, które tego dnia zstępowały na ziemię, by odpokutować za swoje winy. Inni próbowali je obłaskawić za pomocą słodyczy. Halloween w Polsce obchodzi się dopiero od kilkunastu lat, dlatego nie jest jeszcze tak popularne jak np. w USA. Nasi uczniowie postanowili zmierzyć się nie tylko z zabawą apple bobbing, której celem jest ugryzienie bez użycia rąk jabłka pływającego w wiadrze z wodą, ale również „łowienia” cukierków w misce mąki.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów święta Halloween w naszej szkole. Dla pilnych uczniów i nie tylko udostępniamy link do filmu o tym zwyczaju w języku angielskim:

        http://www.bbc.co.uk/newsround/41787578


        Zapraszamy do galerii.

      • Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy

      • Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mogli wykazać się znajomością zasad demokracji. Zbliżał się termin drugich wyborów do Młodzieżowej Rady Gminy Słupsk. Kandydaci zorganizowali swoje sztaby wyborcze, przygotowali hasła oraz programy pracy na kolejne dwa lata.Podczas apelu zaprezentowali swoje pomysły wszystkim uczniom naszej szkoły.

        Po tygodniu kampanii wyborczej w dniu 05.10.2017r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym im. Czesława Miłosza w Siemianicach odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Słupsk.

        Po zliczeniu wszystkich głosów uczniowie zdecydowali,że przedstawicielami w Młodzieżowej Rady Gminy zostali: Kacper Piasecki z klasy III B gimnazjum, Jakub Semenyszyn z klasy VII A SP oraz Filip Świetlicki z klasy IIB Gimnazjum. Serdecznie gratulujemy.


        Zapraszamy do galerii.

      • Konkurs świetlicowy „Ozdoba jesienna”

      •    W październiku na świetlicy szkolnej odbył się konkurs na ozdobę jesienną. Pod uwagę brano przede wszystkim takie kryteria jak samodzielność, pomysłowość i estetyka wykonanej pracy.  Dzieci przygotowały przepiękne ozdoby, stroiki i obrazy. Prace przygotowane przez uczniów zachwycały pomysłowością i estetyką oraz znakomitym doborem materiałów i kolorów. Dzieła naszych uczniów można oglądać na wystawie na świetlicy szkolnej oraz w galerii zdjęć na stronie internetowej.

         

         

         

         

         

        Oto lista zwycięzców:
         

        I miejsce Jakub Piwowarski kl. I b i Iga Stawasz kl. II b
         

        II miejsce Hubert Łapko kl. IV c i Jakub Zaremba kl. II a
         

        III miejsce Antonina Piszcz kl. II a i Leon Piszcz kl. II a
         

        Wyróżnienie Oliwier Fiodorow kl. I a i Flavio Postiglione kl. II b
         

        Zwycięzcy oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy za udział w konkursie.


        Zapraszamy do galerii.

      • Tosty na świetlicy

      •    Uczniowie na świetlicy szkolnej z pomocą nauczycielek przygotowywali tosty. Każdy przyniósł kilka kromek chleba tostowego, ser oraz pozostałe dodatki, jakie mieli ochotę dodać do gorących kanapek. Dzieci samodzielnie przygotowały kanapki, a panie ze świetlicy wkładały je do opiekacza. Dla uczniów było to bardzo smaczne zadanie.


        Zapraszamy do galerii.

      • Nietoperze na Halloween

      •    Uczniowie na świetlicy szkolnej przygotowywali ozdoby na nadchodzące Halloween. Z wytłaczanek po jajkach przy użyciu nożyczek, nitki oraz czarnej i białej farby dzieci wyczarowały przepiękne nietoperze, które zostały zawieszone pod sufitem na szkolnej świetlicy. Wszyscy chętnie pracowali i mieli masę radości.


        Zapraszamy do galerii.

      • Jesienne porządki

      •    Uczniowie ze świetlicy znaleźli znakomitą zabawę w grabieniu i zbieraniu kolorowych liści, które pokryły szkolne boisko i plac zabaw. Pogoda dopisywała, a dzieci rwały się do pracy. Każdy miał masę radości. Jak na jesienną pogodę było wyjątkowo ciepło i słonecznie, a dzieci – gdy tylko zobaczyły masę kolorowych liści – od razu zabrały się do grabienia. Było wielu chętnych, dlatego każdy pilnował swojej kolejki. Oby dzieci zawsze miały tak ogromny zapał i chęć do pracy nie tylko przy grabieniu liści, ale również w wypełnianiu szkolnych obowiązków.


        Zapraszamy do galerii.

      • Pierwsze spotkanie uczniów naszej szkoły w projekcie Apps for Good za nami

      •   Pierwsze spotkanie  uczniów naszej szkoły

        w projekcie Apps for Good  za nami.

         

         

         

        Po krótkiej integracji, uczniowie zostali zapoznani z celem projektu oraz metodami pracy. 

        Mieli za zadanie:

        - przedstawić  z czym kojarzy im się słowo „apps”,

        - dobrać się w drużyny  i ustalić jaką rolę będą sprawować w czasie trwania projektu: lidera, grafika, projektanta, programisty, menadżera czy osoby odpowiedzialnej za kontakt z mediami,

        - zastanowić się nad stworzeniem idei, prototypu oraz działającej aplikacji mobilnej.

        Poprzez udział w programie uczniowie uczą się kreatywnego myślenia, przedsiębiorczości i przede wszystkim poznają podstawy programowania. 


        Zapraszamy do galerii.

      • Jak rozwijać uwagę i pamięć dziecka

      • Według większości badań, uwaga dziecka jest uwarunkowana jego temperamentem i procesami dojrzewania. Jednak praktyka wskazuje, że wiele czynników środowiska, w jakim żyje dziecko, również wpływa na rozwój jego uwagi i pamięci. W procesie rozwoju omawianych funkcji poznawczych, istotną rolę odgrywa właściwa, ciepła atmosfera w domu, reagowanie na potrzeby dziecka, wspieranie go, zachęcanie do rozmów i stwarzanie wielu sytuacji służących wzbogacaniu jego doświadczeń.

        Dziecko rozpoczynając naukę w szkole ma duży potencjał intelektualny. Aby mogło go skutecznie wykorzystać, potrzebne jest stymulowanie funkcji poznawczych oraz wsparcie emocjonalne ze strony rodziców oraz nauczycieli. Pamięć i uwagę można ćwiczyć praktycznie w każdej sytuacji, np. podczas drogi do szkoły zadaniem dziecka może być  zapamiętanie nazw mijanych ulic, sklepów, czy znaków drogowych.

        Poniżej znajdują się przykłady ćwiczeń i zabaw wspomagających rozwój uwagi i pamięci, a ich wykonywanie jest również okazją do spędzenia czasu z dzieckiem.

         

        • Głuchy telefon - zadaniem dziecka jest dokładne, głośne powtórzenie zdania, które zostało wypowiedziane szeptem przez rodzica lub inną osobę, uczestniczącą w zabawie.

         

        • Jedziemy na wycieczkę - Zabawa polega na tym, że każdy z uczestników po kolei wypowiada pierwszą sekwencję zdania, dodając do niej nazwę przedmiotu, który zabiera na wycieczkę. Konieczne jest jednak uwzględnienie słowa dodanego przez poprzedników. Zabawa wymaga od dziecka koncentracji i skupienia uwagi na tym, co mówią poprzednicy np.
           
        • Mama : „Jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak”
        • dziecko : „Jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak i namiot”
        • mama : „Jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak, namiot i piłkę”
        • dziecko: „Jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak, namiot, piłkę i koc” itd.
           

         

        • Układanie zdań – zadanie polega na ułożeniu zdania, w którym wszystkie wyrazy rozpoczynają się tą samą literą, np. „ Puchatek pomógł przejść Piotrusiowi po pasach”.

         

        • Memory  - klasyczna gra polegająca na dobieraniu obrazków w pary. Trudność polega na tym, że wszystkie obrazki leżą odwrócone na stole tak, że widzimy jednakowe kartoniki.

         

        • Wykrywanie słów - wymieniamy ciąg słów, a zadaniem dziecka jest klaśnięcie na ustalone wcześniej słowo np. na słowo: lampa lub na nazwy potraw.

         

        • Tajemniczy przedmiot – Przygotowujemy kilka małych przedmiotów – takich, które dziecko będzie mogło utrzymać w dłoniach i swobodnie nim manipulować. Zasłaniamy dziecku oczy i prosimy by wyciągnęło ręce przed siebie. Wkładamy w nie przygotowany wcześniej tajemniczy przedmiot. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co to za przedmiot.

         

         

        • Części ciała - wymieniamy i wskazujemy na sobie części ciała. Zadaniem dziecka jest wskazywanie ich na sobie. Dla utrudnienia zadania, możemy co jakiś czas wskazywać część ciała inną niż wymieniamy – dziecko powinno wskazywać części ciała na podstawie usłyszanej instrukcji słownej.

         

        • Zmiana w układzie – przygotowujemy na stoliku lub na dywanie zestaw złożony z kilku przedmiotów, np. 4 ołówki, 3 kubeczki, 2 samochodziki. Zadaniem dziecka jest zapamiętanie przedmiotów oraz ich umiejscowienia. Następnie dziecko odwraca się do nas plecami, a my przestawiamy jakiś przedmiot. Zadaniem dziecka jest wskazanie, co się zmieniło.

         

        • Podaj kolejność: za parawanem układamy w rzędzie kilka przedmiotów, odsłaniamy, i pozwalamy dziecku się im przyjrzeć. Jego zadaniem jest zapamiętać ich kolejność. Ponownie zasłaniamy parawan, a dziecko stara się wymienić przedmioty w odpowiedniej kolejności.  

         

        • Opis ilustracji - pokazujemy dziecku ilustrację lub pocztówkę i prosimy aby przez  30 sekund uważnie jej się przyglądało. Następnie zabieramy obrazek i prosimy, aby dziecko jak najdokładniej go opisało.

         

        • Rysunek na plecach - dziecko siedzi z zamkniętymi oczami. Druga osoba rysuje mu na plecach np. domek, słońce, kwiat lub litery czy cyfry. Następnie pytamy je, co zostało narysowane.

         

        • Fabryka dźwięków – przygotowujemy pomoce, służące do produkowania dźwięków np. kartka papieru, butelka z wodą, pęk kluczy, folia aluminiowa. Wszystkie pomoce powinny znajdować się poza zasięgiem wzroku dziecka. Zaczynamy produkować dźwięki, a zadaniem dziecka jest zapamiętanie i odtworzenie, co usłyszało i ile było tych dźwięków. Pomiędzy każdym z dźwięków powinna być krótka przerwa.

         

      • Erasmus + „Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny”

      •   „Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny”. Uczniowie z Polski wspólnie z uczniami ze Słowenii, Łotwy, Turcji, Rumunii i Włoch brali udział w różnych warsztatach mających na celu uzmysłowienie młodym ludziom, iż inne pochodzenie nie znaczy, że jesteśmy gorsi czy inni, a każdy z nas ma prawo do godnego życia.  „Multi – culturally sensitive generation”Erasmus + . Tematem przewodnim pobytu w Novo mesto było zagadnienie o tematyce  w związku z projektem europejskim  W pierwszym tygodniu października grupa uczniów wraz z nauczycielem z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Siemianic gościła na Słowenii.

         


         

         

        Niedziela 01.10.2017

           Przybycie do stolicy Słowenii samolotem, a następnie podróż samochodem do miejsc noclegowych w Novo mesto. Uczniowie gimnazjum z Siemianic – Bartek Mystek i Filip Świetlicki oraz uczniowie z innych krajów byli gośćmi rodzin uczniów słowiańskiej szkoły, a nauczyciele gościli w hotelu Krka.  

        Poniedziałek 02.10.2017


           W pierwszym dniu spotkania odbyło się oficjalne powitano uczestników projektu na sali gimnastycznej Centrum Szkoły Podstawowej. Mieliśmy możliwość wysłuchania przemówienia Pani Dyrektor, a także obejrzenia występów szkolnego chóru, tańców narodowych oraz wysłuchania utworów muzycznych  młodego akordeonisty. Po przerwie uczestnicy projektu brali udział w warsztatach o treści głównego zagadnienia i w dyskusji na temat stereotypów w celu rozwoju społecznego i kompetencji emocjonalnych. Został im  również przedstawiony film pt. „Cichy film” o różnorodnych działaniach z niewerbalną komunikacją, zastosowaniu języka ciała, który pomaga w budowaniu relacji,  poprawia współpracę i buduje zaufanie wśród uczestników. Po południu uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzali centrum miasta, podziwiali lokalne widoki, kościół odwiedzili miejską bibliotekę w której również mieli warsztaty, a następnie gospodarze przygotowali niespodziankę, którą była wycieczka promem z przewodnikiem po rzece Krka.

        Wtorek 03.10.2017

           Wtorkowy dzień rozpoczął się od przygotowywania przez uczniów prezentacji i  mini słownika oraz warsztatów podnoszących świadomość na temat stereotypów etnicznych, różnic i podobieństw innych nacji i tych samych nacji. Po zakończeniu warsztatów cała grupa Erasmus + udała się do ratusza, gdzie odbyło się spotkanie z prezydentem miasta Novo mesto i rozmowa na temat projektu. Po obiedzie wszyscy odwiedzili Agrokulturalną Szkołę Średnią wraz z przyległymi terenami, na których uczniowie odbywali swoje praktyki( szklarnie, ogrody, stajnie, obory i fabrykę przetwórstwa produktów mlecznych) , a także zwiedzili  zamek Vila Otocec.

        Środa 04.10.2017

           Środa, była dniem poświęconym turystyce po uroczych regionach północnej Słowenii. Goście, wraz z uczniami goszczącymi zwiedzili jeden z najstarszych zamków w Słowenii – Zamek Bledzki oraz otaczające je jezioro Bled z romantyczną wysepką i kościołem. Po wizycie w słoweńskich górach odwiedziliśmy muzeum akordeonu Avsenik, gdzie zjedliśmy obiad. Następnie autokarem pojechaliśmy do stolicy Słowenii Lublany, gdzie podziwialiśmy piękną architekturę parlamentu, zamku górującego nad miastem, kościołów i  centrum miasta.

        Czwartek 05.10.2017

           W czwarty dzień wizyty, uczniowie przygotowywali mini słownik i prezentacje na dzień ostatni. Następnie odbyła się Olimpiada Sportowa dla wszystkich uczestników Erasmus +. Po południu  wszyscy odwiedziliśmy Doleńskie Muzeum Historyczne w Novo mesto, gdzie odbyły się warsztaty plastyczne.

        Piątek 26.05.2017              

           Piątek rozpoczął się przygotowywaniem stoisk każdego kraju biorącego udział w Erasmus +. Uczestnicy ozdabiali stoiska tradycyjnymi ozdobami charakterystycznymi dla danego kraju, flagami, plakatami oraz przygotowywali tradycyjny poczęstunek dla uczniów szkoły. Następnie odbyła się cześć oficjalna i prezentacje multimedialne dla społeczności szkoły i vice prezydenta miasta. Cała uroczystość zakończyła się bankietem w szkole dla uczniów i nauczycieli, rodzin goszczących. Organizatorzy wręczali certyfikaty i pamiątkowe zdjęcia.

        Sobota 27.05.2017r.

           Sobota był dniem powrotu wszystkich uczestników do swoich krajów. Czas spędzony w Słowenii był pełen ciekawych doświadczeń i nowych emocji. Przyjaźnie zawarte pomiędzy uczniami na pewno będą kontynuowane.


        Zapraszamy do pełnej galerii.

      • Pasowanie na czytelnika I a

      • W czwartek 26 października klasa I a została zaproszona przez pana Jarosława Daniluka do biblioteki na pogadankę dotyczącą odpowiedniego traktowania wypożyczanych książek. W trakcie spotkania bibliotekarz zadawał uczniom zagadki dotyczące znanych im bajek i tłumaczył zasady wypożyczania oraz zwracania książek. Na koniec odbyło się pasowanie na czytelnika oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów.


        Zapraszamy do galerii.

         

         

      • Wizyta policji I a

      • W czwartek 26 października klasę I A w ramach tygodnia profilaktyki odwiedził dzielnicowy wraz z innymi policjantami. Goście przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze oraz konieczności noszenia odblasków. Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał prezent.


        Zapraszamy do galerii.

         

         

      • Dzień Tabliczki Mnożenia

      • W Zespole Szkolno-Przedszkolny w Siemianicach obchodziliśmy VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas czwartych przygotowywali się do tego dnia przez 3 tygodnie. Egzaminatorami stali się uczniowie klasy 4a i 4c, którzy sprawdzali  Znajomość Tabliczki Mnożenia wśród swoich starszych kolegów,  pracowników szkoły i nawet Panią Wicedyrektor. Wszyscy, którzy zdali egzamin otrzymali kolorową Odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia i słodki poczęstunek. Na lekcji matematyki czekało na nich domino matematyczne związane z tabliczką mnożenia, plansze i tabliczkowe pudełko, które uczniowie nosili tego dnia po szkole. Tabliczkowe pudełko tak się podobało, że każdy uczeń chciał mieć w nim zdjęcie. Uczniowie mieli również przygotowane transparenty z różnymi hasłami promującymi tabliczkę mnożenia. Koordynatorem całej akcji i opiekunem klas czwartych była Pani Anna Piechowska nauczyciel matematyki.


        Zapraszamy do galerii.

      • Tydzień profilaktyki „Zdrowy styl życia” I a – warsztaty z panią pedagog

      •   We wtorek 24 października klasę I a odwiedziła pani pedagog, która przeprowadziła warsztaty w ramach tygodnia profilaktyki, pt. „Zdrowy styl życia”. Na początku zajęć uczniowie mieli za zadanie narysować zwierzątko, którym chcieliby zostać. Następnie każdy uzasadniał swój wybór, opisując najważniejsze cechy zwierzęcia. Uczniowie mieli także dokończyć zdanie „Żyję zdrowo kiedy ... „ . Poruszono wówczas aspekt nawiązywania pozytywnych relacji z kolegami i koleżankami jako ważny czynnik wpływający na zdrowie człowieka. W trakcie warsztatów pani pedagog przeprowadziła wiele ciekawych zabaw mających na celu integrację zespołu klasowego.

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Pasowanie na czytelników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemianicach

      •    W dniu 26.10.2017 roku, uczniowie klas I SP zostali pasowani na czytelników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemianicach.
           W ramach pasowania dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej. Ponad to złożyły uroczystą przysięgę zobowiązując się tym samym, że będą aktywnie korzystać z biblioteki szkolnej, czytać wypożyczone z niej książki oraz dbać o nie. Uczniowie również rozwiązywały zagadki, rebusy związane z bajkami i baśniami. Na koniec wręczono świadectwa w postaci dyplomów oraz symboliczną zakładkę do książki.

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Poznajemy zasady ruchu drogowego

      •   16 października uczniowie klasy III c odwiedzili miasteczko drogowe w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Słupsku.

          Dzieciaki mogły poznać najważniejsze znaki drogowe, spróbować swoich sił na specjalnie stworzonej do egzaminu na kartę rowerową drodze, a także wypróbować alkogogle i narkogogle.

          Z nowymi doświadczeniami powróciliśmy do szkoły i z energią  zaczynamy przygotowania do karty rowerowej :)


        Zapraszamy do galerii.

      • Wizyta amerykańskich marynarzy

      • Trzeciego października uczniów klas I b i III c odwiedził Rick Gilbert  - Dowódca Bazy Wsparcia Marynarki Wojennej USA w Redzikowie wraz ze swoją małżonką  Miki Gilbert i kilkoma marynarzami. Choć nasi goście świetnie komunikowali  się z  naszymi uczniami , wspierała ich tłumaczka Aleksandra Olejniczak. Marynarze zaprezentowali nam się w rozmaitych mundurach na różne okazje. W  radosnej atmosferze uczniowie poznawali  nowe amerykańskie słówka, a marynarze polskie.  Nasi goście przywieźli nam również upominki – ołówki z symbolami amerykańskimi, a uczniowie klasy I b przygotowali dla kapitana książeczkę z pięknych kolorowych laurek. Na koniec wszyscy razem świetnie się bawili  przy piosence „Krasnoludek”. Zabawa była doskonała i na pewno niezapomniana dla obydwu stron. Czekamy na kolejną wizytę.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień chłopaka w klasie IIIc

      •   W dniu 29.10.2017 r. obchodziliśmy w klasie III c "Dzień Chłopaka". Z tej okazji dziewczynki z klasy przygotowały dla chłopców pyszny poczęstunek w postaci gofrów z bitą śmietaną i owocami. Prezent bardzo się spodobał chłopcom i mamy nadzieję, że się odwdzięczą dziewczętom za kilka miesięcy :)


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień ziemniaka w klasie IIIc

      •   Z okazji Dnia Ziemniaka, uczniowie klasy IIIc przygotowywali sałatkę ziemnaiaczaną zwaną również "KARTOFFELSALAT".

          Kucharskie poczynania uczniów były poprzedzone ciekawym wykładem na temat pochodzenia i róznych rodzajów ziemniaków przez Panią Elżbietę Jesionowską.

          Sałatka była przepyszna, a uczniowie swojej kariery kucharskiej jescze nie kończą w tym roku szkolnym.


        Zapraszamy do galerii.

      • Konkurs recytatorski

      • 25 października w klasie III c odbył się konkurs recytatorski "Jesienny żart". W konkursie tym wzięli udział wszyscy uczniowie III c i pokazali swój kunszt recytatorski.

        Konkurencja była duża, ale udało się wybrać najlepszych z najlpszych. Na podium stanęli:

        I - Zuzanna Żukowska


        II - Igor Nowakowski i Franciszek Strączewski


        III - Hanna Nanaszko

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Gościnny występ muzyków ze szkoły we Włynkówku

      •    W środę (18.10.2017) na sali gimnastycznej odbyła się prezentacja mająca na celu zachęcenie uczniów do udziału w bezpłatnych zajęciach muzycznych prowadzonych w Szkole Podstawowej im. Leopolda Staffa we Włynkówku. Nauczyciele prowadzący zajęcia zagrali kilka fragmentów utworów i zapraszali do zapisania się na ich lekcje. Oferowali darmową naukę gry na różnych instrumentach, z którą wiążą się nie tylko liczne występy i wyjazdy, ale również ciekawe znajomości, dobra zabawa i miła atmosfera. Informacje dotyczące zapisu na zajęcia znajdują się na plakacie.


        Zapraszamy do galerii.

         

      • Profilaktyka Płodowego Zespołu Alkoholowego

      • Uczniowie klas II gimnazjum w dniu 26.10.2017 r. uczestniczyli w szkoleniu pt. "Profilaktyka Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS)”, które zostało przeprowadzone przez Panią Grażynę Brochocką oraz Patrycję Nowak – Moszczyńską. Celem spotkania było ukazanie konsekwencji spożywania alkoholu przez kobietę w czasie ciąży.


        Zapraszamy do galerii.

      • Ogrody Hortulus w Dobrzycy

      • W ramach koła turystycznego uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Moniki Szulty oraz Magdaleny Lis mieli okazję odwiedzić wyjątkowe miejsce – Ogrody Hortulus w Dobrzycy. Zwiedzili różne ogrody tematyczne m.in.: japoński, francuski, zmysłów, pobudzające wzrok. Pani przewodnik przybliżyła historię tego miejsca jak również w bardzo interesujący sposób, opowiadała o roślinności, którą tam podziwialiśmy. Uczniowie degustowali owoce oraz kwiaty. Podczas tej podróży zwiedzili również Kołobrzeg m.in.: Bazylijkę Mariacką, Ratusz, Park Zdrojowy, Pomnik Zaślubin z morzem oraz latarnię morską.


        Zapraszamy do galerii.

      • Apps for Good w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Czesława Miłosza w Siemianicach

      •             Nasza szkoła rozpoczyna pracę w projekcie Apps for Good. Jest to projekt, podczas którego prowadzone są kursy dla nauczycieli niezwiązanych z nauczaniem informatyki, a ich celem jest zwiększenie zainteresowania i używania narzędzi internetowych podczas lekcji. Eksperci z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych pomagają w ramach wolontariatu wdrażać nowe technologie do sal lekcyjnych. Poza tym inspirują uczniów, zachęcając do większego zaangażowania w proces uczenia się.

                    Co więcej nasza szkoła jest jedną z trzech w Polsce, którym udało się przyłączyć do tej międzynarodowej współpracy. Oprócz nas projekt będą realizować tylko dwie szkoły z Gdyni. |Będzie on obejmował 30 godzin od października 2017 r do maja 2018 r, a także dodatkowe spotkania/szkolenia dla uczniów i nauczycieli w Gdyni. Naszymi opiekunami w Polsce będą eksperci z Thomson Reuters, którzy także pro bono będą czuwali nad naszym rozwojem w technologii internetowo-komputerowej.

                    Założeniem jest także stworzenie przez uczniów aplikacji, która będzie brała udział w konkursie. Zespół zwyciezców zostanie zaproszony do Wielkiej Brytanii, aby zaprezentować swój produkt – aplikację.

                    Konkurować będziemy z wieloma szkołami z Portugalii, USA oraz Wielkiej Brytanii.

        W tym celu do pracy przystępuje trzech nauczycieli: Pani Magdalena Lis, Pan Maciej Mijewski oraz Pani Joanna Charczun. Zajęcia będą odbywały się popołudniami  jeden raz w miesiącu (w piątki) i będą trwały 4 lekcje. Docelowo wokół jednego nauczyciela zgromadzi się pięciu uczniów w podobnym wieku i każdy z trzech zespołów zacznie oddzielną pracę nad stworzeniem aplikacji w języku angielskim. Szkolenia oraz spotkania z uczniami będą także odbywały się w języku angielskim. Ważnym celem jest tu także wprowadzenie dziewcząt do pracy w środowisku komputerowym.

                    24.10.2017 roku nauczyciele udadzą się na pierwsze szkolenie w Gdyni, podczas którego odbędzie się również spotkanie wszystkich uczestników projektu w Polsce, spotkanie z opiekunem szkoły z ramienia Thomson Reuters Panią Ewą Jaremczuk oraz webinarium z opiekunem z Wielkiej Brytanii, Panią Donną Hay z Education Community z AFG.

         

        Link do strony:

        www.appsforgood.org


        Zapraszamy do galerii.

         

      • Spotkanie z przedstawicielami Straży Gminnej

      • We wrześniu na świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie przedstawicieli Straży Gminnej z uczniami. Przeprowadzono rozmowy m.in. o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, przestrzeganiu przepisów drogowych oraz prawidłowym przechodzeniu przez ulicę. Ponadto uczniowie dowiedzieli się również jak należy postępować w przypadku zaatakowania ich przez agresywnego psa.


        Zapraszamy do galerii.

      • Spotkanie integracyjne klas II

      • Imprezę rozpoczęto wspólnym ogniskiem, na którym pieczono kiełbaski. W trakcie spotkania dzieci pod opieką instruktora pokonywały trasę linową. Mniej odważni mieli okazję pobawić się na pobliskim  placu zabaw oraz zaprzyjaźnić się ze zgromadzonymi tam zwierzętami. 29.09.2017 r. uczniowie klasy II a i II b wraz z rodzicami i wychowawczyniami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym. Punktualnie o 17.00 wszyscy spotkali się w parku linowym " Leśny Kot" w Słupsku.

         


        Zapraszamy do galerii.

      • Lekcja przyrody w klasie I b

      • Pod koniec września wybraliśmy się na wycieczkę do lasu. Był piękny, słoneczny dzień. Podczas drogi  przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w lesie.  Na miejscu obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Wsłuchiwaliśmy się w  śpiew ptaków i szmer drzew. Pierwszaki dowiedziały się, które grzyby są jadalne i dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów. Z bliska przyjrzały się mrowisku, żuczkom i padalcowi – jedynej jaszczurce bez nóg. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Była to dla nas żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wyprawie. Z pewnością ją powtórzymy.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wyniki wyborów do SU i MRG

      • Znamy reprezentantów szkoły do Samorządu Uczniowskiego:

        Kacper Piasecki - 48 głosów

        Julia Machałek - 44 głosy

        Szymon Ziarno - 27 głosów

        Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została pani Daria Boś.

        Dalsze miejsca zajęli: Jakub Koniewski i Iga Wolska (po 22 głosy), Filip Świetlicki (14), Amelia Trapp (10) i Izabela Grabowska (7).


        Wybory do SU połączone były z wyborami do Młodziżowej Rady Gminy. A oto wyniki:

        Julia Machałek - 58 głosów

        Kacper Piasecki - 54 głosy

        Jakub Semenyszyn - 35 głosów

        Filip Świetlicki - 26 głosów

        Maria Bielecka - 24 głosów


        Zapraszamy do galerii.

      • Spotkanie z panią Anną Szranc - ,,Poznajemy baśnie i legendy Pomorza”

      • 05 października 2017 r. w ramach akcji „Poznaj baśnie i legendy Pomorza” odbyło się spotkanie najmłodszych uczniów naszej szkoły z panią Anną Szranc - ,,Bajoczką” - przewodnikiem po Pomorzu, nauczycielką i animatorką zabaw.

        Pani Anna opowiedziała dzieciom o Kaszubach mieszkających na Pomorzu, przygotowała  wiele niespodzianek dla naszych najmłodszych uczniów: budowanie latarni z klocków drewnianych oraz zabawy z chustą animacyjną. Dzieciom bardzo podobało się spotkanie.


        Zapraszamy do galerii.

      • Wizyta „bajoczki” I a

      • W czwartek 5 paździenika klasa I a wzięła udział w prelekcji pt. “Jak zbudować latarnię morską – czyli technika w baśniach i legendach Pomorza”. Uczniowie słuchali oryginalnych baśni regionalnych opowiadanych przez tzw. bajoczkę (opowiadaczkę), budowali latarnie morskie z drewnianych klocków oraz uczestniczyli w zabawie z wykorzystaniem chusty animacyjnej.


        Zapraszamy do galerii.

      • Integracja rodziców i uczniów z klas III SP

      • W sobotę 30 września miało miejsce spotkanie integracyjne uczniów z klas III SP i ich rodziców.  W Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku zostały zorganizowane podchody. Ciesząc się ze słonecznej pogody i oglądając piękne widoki grupa poszukująca podążała śladami ,,uciekinierów” . Zbierała  ukryte ,,skarby” i wykonywała pozostawione im zadania doskonaląc przy tym swoją spostrzegawczość  i umiejętność poruszania się w terenie. Wszyscy dotarli  do celu jakim był plac zabaw gdzie dzieci  mogły zużyć resztki energii pozostałej po długim marszu. Miłe spotkanie zakończono w Pizzerii ,,Leśna Chata”. Wszyscy zrelaksowani i zadowoleni  udali się do domów.

         


        Zapraszamy do galerii.

      • VIII Nadmorski Rajd Mikołajek

      • Uczniowie Koła Turystycznego po opieką p. Moniki Szulty wzięli udział w VIII Nadmorskim Rajdzie organizowanym przez PTTK „Mikołajek” w Słupsku. Spacer odbył się z przewodnikiem PTTK .Zwiedziliśmy Darłowo: Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Regionalne, Kościół Mariacki, książęce sarkofagi, Ratusz, Kościół św. Gertrudy. Następnie autokarem udaliśmy się do Darłówka do portu morskiego. Podczas zwiedzania odbył się konkurs krajoznawczy: „Królewskie miasto Darłowo”. Uczennice klasy VII Wiktoria Ragan oraz Małgorzata Majchrzak zajęły w nim II miejsce i otrzymały nagrody. Na zakończenie rajdu organizator przygotował ognisko oraz ciepłą herbatę dla wszystkich uczestników.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień ziemniaka w klasach I - III

      • W dniu 28 września w klasach I – III odbył się ,,Dzień Ziemniaka”. Dzieci poznały historię ziemniaka, jego budowę i wartości odżywcze, odmiany oraz produkty i potrawy ziemniaczane. W klasach dzieci wykonywały ilustracje ziemniaczane, ludziki, robiły sałatki. Na koniec odbyła się degustacja ziemniaczanych pyszności.


        Zapraszamy do galerii.

      • Nocka klasy V a

      • W dniu 29.09.2017 odbyła się „nocka” w szkole klasy V a. Uczniowie z wychowawcą i dwojgiem nauczycieli-opiekunów przybyli wieczorem do szkoły, aby wspólnie spędzić miło czas. Wszyscy byli bardzo aktywni i chętni do zabawy. Przygotowali salę do wypoczynku wyłożoną śpiworami i poduszkami. Razem z nauczycielami bawili się w chowanego, grali w różne gry z wykorzystaniem piłki. Poza tym ćwiczyli integrację i współpracę w wielu zabawach na sali gimnastycznej. Uczniowie mieli okazję porzucać piłką w nauczycieli podczas gry w zbijaka, co przyniosło całej klasie masę radości. Po zakończonej nocce wszyscy pozostawili po sobie porządek. W sobotę rano rodzice i opiekunowie odebrali zmęczonych
        i jednocześnie bardzo zadowolonych uczniów ze szkoły.

      • Dzień kibica

      • Biało-czerwone stroje, pomalowane twarze i różne  gadżety - to wszystko można było zobaczyć podczas zorganizowanego w klasie II b "Dnia Kibica". Uczniowie wykazali się kreatywnością i udowodnili, że są bardzo dobrze przygotowani, aby wspierać polskich piłkarzy w eliminacjach do mundialu.


        Zapraszamy do galerii.

         

      • Zabawa w podchody

      • 30 września dzieci z klasy 3a, 3b i 3c oraz  ich rodzice, siostry, bracia no i  wychowawczynie p. Ania, p. Agata  no i p. Małgosia spotkaliśmy się celem integracji . Pogoda dopisała, było ciepło i pogodnie. Miejscem naszego spotkania był miejski park nieopodal straży pożarnej gdzie postanowiliśmy pobawić się w starą, trochę zapomnianą zabawę w podchody. Wiele osób nie znało zasad i nie spodziewało się jakich atrakcji będzie uczestnikiem. Dzieci z numerami parzystymi w dzienniku pod przewodem p. Agaty wyruszyli w nieznanym kierunku zostawiając strzałki,  zadania w kopertach i  tasiemki na krzakach. Druga grupa tropiła, tropiła aż wytropiła. Wszystkim bardzo się podobało zwłaszcza, że w pobliskiej pizzerii czekały już gorące pizze.


        Zapraszamy do galerii.

      • Integracja klasy I a wraz z rodzicami

      • W poniedziałek 02.10.2017 r. uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią Anitą Matejko oraz rodzicami udali się do centrum zabaw „Kinder Planeta” w C. H. Jantar. Zjeżdżalnie, trampolina, karuzela, a do tego lody, wata cukrowa i przede wszystkim obecność rodziców sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili i już nie mogą się doczekać kolejnego wspólnego wyjścia.


        Zapraszamy do galerii.

      • Dzień ziemniaka w klasie Ia

      • W czwartek 28 września w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Ziemniaka”. Z tej okazji uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią Anitą Matejko przebrali się za rolników oraz przygotowali pyszne potrawy na bazie ziemniaków.  Były między innymi placki ziemniaczane, sałatki warzywne, frytki, chipsy, itp. Dodatkowo każdy uczeń przygotował w domu „Ziemniaczanego stworka”, któremu nadał imię w klasie z pomocą kolegów i koleżanek. Oprócz degustacji potraw, prezentacji „Stworków” i zabawy w przebraniach klasa I a wzięła także udział w pogadance  przeprowadzonej przez p. Elżbietę Jesionowską na temat różnych rodzajów oraz szerokiego zastosowania ziemniaków, a także wykonała pracę techniczną metodą wydzieranki pt. „Uśmiechnięty ziemniak”. Za zaangażowanie i wykonane przez siebie prace uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.


        Zapraszamy do galerii.

      • GIMNAZJUM W SIEMIANICACH SZKOŁĄ SUKCESU

      • Wyniki sprawdzianów i egzaminów podawane są najczęściej w skali staninowej. Skala staninowa stosowana w pomiarze dydaktycznym odpowiada nam na pytanie jaką pozycję zajmuje wynik osiągnięty przez ucznia, szkołę... na tle wyników osiągniętych przez całą badaną populację. Wprowadza się w niej 9 przedziałów wyników, a średnia wynosi 5 (stanin średni). W Polsce skala ta jest powszechnie używana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i komisje okręgowe, przeprowadzające zewnętrzne egzaminy w oświacie. W praktyce Komisji utrwaliła się następująca tradycja nazywania kolejnych stanin.

         nazwa stanina

        przedziały wyników 
        wyrażone w %

         procent wyników 
        zawarty w  przedziale

         1- najniższy 

         poniżej 4

           4 

         2- bardzo niski 

           4-10

           7 

         3- niski

         11-22

         12

         4- niżej średni

         23-39

         17

         5- średni

         40-59

         20

         6- wyżej średni

         60-76

         17

         7- wysoki

         77-88

         12

         8- bardzo wysoki

         89-95

           7

         9- najwyższy

         powyżej 95

          4

         

        Wynik uczniowski np. w 6. staninie (w 6. przedziale skali standardowej dziewiątki) należy rozumieć tak, że 17% zdających uzyskało podobny wynik, 60% zdających uzyskało wynik niższy, a 23% osiągnęło wyniki wyższe.

                    Taką diagnozę CKE wprowadziła w roku szkolnym 2009/2010 i w ciągu dwóch pierwszych lat wyniki z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego były na poziomie 5 i 4 staninu, a z części matematyczno-przyrodniczej na poziomie 5 i 6 staninu. W roku szkolnym 2011/12 formuła egzaminu gimnazjalnego zmieniła się - wprowadzono podział na część z języka polskiego, historii i WOS, matematyki, przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) oraz języka obcego. Uczniowie gimnazjum ZS w Siemianicach uzyskiwali wyniki na poziomie 5 lub 6 stanina. Od samego początku najlepiej wypadała część przyrodnicza: stanin 6 i wyżej. Ostatni rok szkolny był dla naszej szkoły historyczny bo z części przyrodniczej osiągnęliśmy 8 stanin. Oznacza to, że wynik podobny uzyskało w kraju 7% szkół, a tylko 4% placówek miało wynik wyższy. 89% szkół miało wynik niższy. Jak wysoki jest to wynik niech świadczy fakt, że uzyskaliśmy 3 staniny wyżej niż średnia województwa i kraju. Z pozostałych części wyniki były również wyższe niż średnie reszty badanych szkół: j. polski – 7 stanin (2 staniny wyżej od średnich), historia i WOS – 6 stanin (1 stanin wyżej), matematyka 7 stanin (1 stanin wyżej) oraz j. angielski (część podstawowa) – 6 stanin (1 stanin wyżej).

                    Porównywalność wyników w skali całej Polski umożliwia przyjrzenie się osiągnięciom szkolnym z punktu widzenia kraju, województwa czy gminy. Jednak obraz nauczania szkolnego widziany tylko przez pryzmat wyników końcowych nauczania jest dalece niepełny. Czy wyniki egzaminów końcowych są wystarczającą miarą tego, jak dobrze uczy dana szkoła? Czy rankingi szkół ze względu na średni wyniki egzaminacyjny mają sens? Zdecydowanie nie. Równie ważny, a nawet ważniejszy jest postęp, jaki robią uczniowie przez kilka lat nauki w danej placówce.

        Znacznie lepszym wskaźnikiem efektywności nauczania będą miary postępu poczynionego przez uczniów podczas nauki w danej szkole. Postęp ten w sposób poprawny statystycznie pozwala wyznacza metoda edukacyjnej wartości dodanej. Metoda EWD to zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania. By można je zastosować, potrzebujemy wyników przynajmniej dwóch pomiarów osiągnięć szkolnych: na początku nauki w danej szkole i na jej zakończenie. Polski system egzaminacyjny dostarcza (dopóki istnieją gimnazja) danych do wyliczania EWD dla gimnazjów (sprawdzian w klasie VI szkoły podstawowej jako miara na wejściu, egzamin gimnazjalny jako miara na wyjściu) oraz szkół maturalnych (egzamin gimnazjalny jako miara na wejściu, egzamin maturalny jako miara na wyjściu).

         Wskaźnik EWD dla szkoły mówi o tym, na ile wysokie/niskie wyniki egzaminu końcowego uzyskali jego absolwenci w porównaniu do uczniów w w całej Polsce o analogicznych wynikach na sprawdzianie. Wskaźnik ma charakter względny, czyli służy do porównywania szkół. W skali kraju wskaźnik EWD ma z definicji wartość równą zeru. Wartość dodatnia EWD wskazuje na ponadprzeciętną efektywność nauczania, wartość ujemna na niższą niż przeciętna efektywność.

        W szacowaniu wskaźników wykorzystuje się wyniki z trzech kolejnych lat (wskaźniki trzyletnie). Wynik egzaminacyjny i wskaźnik EWD to miary komplementarne, łącznie dają pełniejszą informację o szkole. Konsekwencją tego, że uwzględnia sie zarówno wynik egzaminacyjny jak i wskaźnik EWD jest sposób pokazywania wyniku szkoły – pozycja szkoły prezentowana jest w układzie współrzędnych. Oś pozioma oznacza średni trzyletni wynik egzaminacyjny szkoły, a oś pionowa symbolizuje trzyletnią EWD szkoły. By uwzględnić statystyczną niepewność szacowania wskaźników pozycja szkoły prezentowana jest nie jako punkt, a jako obszar w kształcie elipsy (obszar, w którym z 95% pewnością znajduje się gimnazjum ze względu na dwa interesujące nas wskaźniki: wynik egzaminu i EWD).

        Opis położenia elipsy (szkoły) w układzie współrzędnych (wynik egzaminu, EWD) może ułatwić wyróżnienie pięciu punktów odniesienia.

        • Szkoły neutralne. Gimnazja, w których notujemy zarówno średni w skali kraju poziom wyników egzaminacyjnych, jak i przeciętną efektywność.
        • Szkoły sukcesu. Gimnazja o wysokich wynikach egzaminacyjnych i wysokiej efektywności nauczania.
        • Szkoły wspierające. Gimnazja o niskich wynikach egzaminacyjnych, ale wysokiej efektywności.
        • Szkoły wymagające pomocy. Gimnazja o niskich wynikach egzaminacyjnych i niskiej efektywności nauczania.
        • Szkoły niewykorzystanych możliwości. Gimnazja o wysokich wynikach egzaminacyjnych oraz niskiej efektywności nauczania.

         

        Umiejscowienie elipsy Gimnazjum w Siemianicach świadczy o tym, że:

        • z części matematyczno – przyrodniczej jesteśmy szkołą sukcesu.

         

         

        • z części humanistycznej jesteśmy szkołą neutralną (z wyraźną tendencją przesuwania się w kierunku szkoły sukcesu)

         

      • Porady logopedyczne - Ćwiczenia do wywołania głoski „r”

      • Rodzice chcą, aby ich dzieci prawidłowo wypowiadały wszystkie głoski, dlatego cieszą się z każdym sukcesem latorośli. Głoską, która pojawia się jako ostatnia w systemie mowy dziecka jest właśnie „r”. Różne źródła podają, że maluchy mają czas nawet do 5-6 roku życia, aby opanować tę najtrudniejszą w polskim systemie fonologicznym głoskę. Dzieci uczęszczające na terapię logopedyczną zwykle zaczynają naukę od ćwiczeń usprawniających narządy mowy i przygotowujących do wymowy „r”. Zazwyczaj są to ćwiczenia uwrażliwiające czubek języka na uderzanie o wałek dziąsłowy. Wałek dziąsłowy to uwypuklone i chropowate miejsce na dziąśle od razu za górnymi zębami. Możemy poprosić dziecko, by stukało czubkiem języka jak młotkiem o wałek dziąsłowy. Następnie latorośl wymawia w ten sposób (z czubkiem języka na wałku dziąsłowym) głoskę „t”, „d” oraz zbitki „td”.  Głoski te będą lekko zdeformowane i nie będą brzmiały prawidłowo, ponieważ zmieniamy ich układ artykulacji. Pozwoli to na wyćwiczenie zalążka wibracji niezbędnego przy wymawianiu „r”. W ten sposób należy powtarzać: „ttttt”, „ddddd”, „tdtdtd”. Gdy dziecko nauczy się dziąsłowej wymowy podanych głosek, możemy przejść do wymawiania wielokrotnie:

         

        - tda (które z czasem prowadzi do wymówienia tra)

        - tdo (które z czasem prowadzi do wymówienia tro)

        - tdu (które z czasem prowadzi do wymówienia tru)

        - tde (które z czasem prowadzi do wymówienia tre)

        - tdy (które z czasem prowadzi do wymówienia try)

        następnie:

        - atda (które z czasem prowadzi do wymówienia ara)

        - otdo (które z czasem prowadzi do wymówienia oro)


        - utdu (które z czasem prowadzi do wymówienia uru)

        - etde (które z czasem prowadzi do wymówienia ere)

        - ytdy (które z czasem prowadzi do wymówienia yry)


        Należy pamiętać, aby cały czas przy wymowie „t” i „d” język uderzał o dziąsła za górnymi zębami (tzw. wałek dziąsłowy).

      • Dzień Ziemniaka w II a

      • W dniu 28.09.2017 r. uczniowie klasy II a  zorganizowali w klasie Dzień Ziemniaka. Po obejrzeniu krótkiej prezentacji multimedialnej degustowali przygotowane z rodzicami potrawy z ziemniaków. Na koniec zajęć wykonali ozdobne szlaczki z ziemniaczanych pieczątek.


        Zapraszamy do galerii.

      • „Jak zmotywować dziecko i ułatwić mu naukę”

      •  Jako rodzice często zastanawiamy się, w jaki sposób zachęcić dziecko do nauki. Niekiedy w obliczu własnej bezradności wobec niepowodzeń szkolnych, staramy się zmobilizować dziecko na różne sposoby: moralizujemy, straszymy, zawstydzamy, przekupujemy, czy wyznaczamy kary. Większość z tych metod w dłuższej perspektywie jest nieskuteczna. Istnieje jednak kilka sposobów, aby wzbudzić w naszych dzieciach zapał do nauki i aby nauka stała się dla nich przyjemniejsza.

        Czym jest motywacja? Najogólniej jest to chęć i gotowość do podjęcia jakiejś aktywności (np. nauki). Istnieją dwa główne rodzaje motywacji – zewnętrzna i wewnętrzna. To, skąd owa motywacja płynie, determinuje fakt, czy nasze dzieci będą w przyszłości samodzielne, pewne siebie i swoich umiejętności, czy uzależnione od uznania innych.

        Motywacja zewnętrzna to motywacja skierowana na korzyści – takie jak np. nagrodę lub dobrą ocenę, którą spodziewamy się uzyskać, za wysiłek włożony w naukę. Im nagroda jest dla nas bardziej wartościowa, tym bardziej chce się nam działać.

        Motywacja zewnętrzna może być również ukierunkowana na uniknięcie kary. Należy podkreślić, że dziecko motywowane zewnętrznie często nie realizuje swoich potrzeb, a raczej spełnia oczekiwania innych. Jednym z zagrożeń wynikających z kierowania się motywacją zewnętrzną jest przyzwyczajenie do materialnych nagród i pochwał, podczas gdy brak nagrody odbierany jest jako kara .

        Motywacja wewnętrzna opiera się na potrzebie poznawania i tworzenia, polega na tym, że podejmowane działania sprawiają nam przyjemność i są źródłem satysfakcji. Szukamy powodów do działania w sobie – uprawiamy sport, bo lubimy ruch, uczymy się, bo chcemy wiedzieć więcej. By rozwijać motywację wewnętrzną dziecka powinniśmy wspierać jego rozwój w trzech głównych obszarach potrzeb psychicznych: wzmacnianie poczucia autonomii, wzmacnianie poczucia kompetencji oraz wzmacnianie relacji i więzi.

        Dzieci różnią się między sobą, dlatego w zależności od tego, jakie jest dziecko, inne metody będą się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki. Istnieje jednak kilka uniwersalnych sposobów, by pomóc dziecku się zmobilizować:

        1. Dziecko należy wspierać, ale nie wyręczać. Kiedy prosi o pomoc, nie podawajmy mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadzajmy, udzielmy wskazówek, wyjaśnijmy wątpliwości. Ważne jest wdrażanie dziecka do samodzielnej pracy oraz wypracowywanie umiejętności do jej samokontroli. Chodzi o to, aby dziecko wykształciło w sobie umiejętność wykrywania i korygowania swoich błędów. Kiedy przyzwyczaimy dziecko do podejmowania wysiłku oraz do pokonywania trudności, wtedy uwierzy ono we własne możliwości.


        2. Rodzice powinni dostrzegać i doceniać każde sukcesy dziecka – wpłynie to pozytywnie na jego samoocenę. Chodzi nie tylko o osiąganie pozytywnych wyników w nauce, ale o każdy wysiłek, jaki dziecko podejmuje na rzecz samodoskonalenia czy samorozwoju.
         

        3. Najlepszy efekt przynoszą konkretne pochwały, które wskazują na pozytywne działanie, np. „Podoba mi się, że tak starannie odrobiłeś lekcje", „Doceniam, ile wysiłku włożyłaś w to, aby czytać coraz lepiej, jestem z ciebie dumna”.
         

        4. Nie pozwalajmy, aby dziecko źle mówiło o sobie. Często mamy okazję słyszeć, że dzieci mówią o sobie np.: „jestem głupi”, „nie dam rady”, „i tak mi się nie uda”. Są to głosy, które są wrogami sukcesu. W celu budowania pewności siebie należy pomóc dziecku odkryć jego zdolności i umiejętności. Im więcej pozytywnych doświadczeń będzie miało dziecko, tym bardziej wzmocni się jego samoocena.
         

        5. Jako rodzice okazujmy zainteresowanie sprawami szkolnymi dziecka. Kiedy dziecko jest zniechęcone lub doświadcza porażki – nie zaprzeczajmy jego uczuciom, mówiąc że nic się nie stało, ale postarajmy się je nazwać (rozumiem, że jest Ci smutno z tego powodu, że jesteś rozczarowany). Warto wspólnie przedyskutować możliwe sposoby rozwiązania problemu.
         

        6. Warto rozmawiać z dzieckiem o jego zainteresowaniach i planach na przyszłość. Pomocne będzie zadawanie pytań skłaniających do refleksji nad znaczeniem wykształcenia: „Dlaczego wybierasz właśnie tę szkołę? Jakie możesz mieć korzyści, jeśli ją skończysz? W jaki sposób zrealizujesz zamierzony cel?

        7. Drogi rodzicu, nie porównuj swojego dziecka do rodzeństwa czy do rówieśników, ale odnoś się do poprzedniego poziomu jego umiejętności. Dzięki temu uświadomisz mu jego postępy i zmotywujesz do dalszego wysiłku.
         

        8. Zadbajmy o właściwą organizację czasu na naukę. Przed przystąpieniem do pracy dziecko powinno być wypoczęte, ponieważ wtedy pamięć funkcjonuje sprawniej. Najlepiej, gdy dziecko odrabia lekcje o stałej porze, w miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, nic go nie rozprasza (wyłączony komputer, TV, radio). W miejscu pracy powinno być jak najmniej przedmiotów, ponieważ mogą one przykuwać wzrok i odwracać uwagę.
         

        9. Ważne, aby przed przystąpieniem do nauki dziecko przygotowało sobie wszystkie materiały, książki i pomoce, tak aby później nie przerywać pracy. Odrabianie lekcji warto rozpocząć od najtrudniejszego zadania, kiedy jest się jeszcze wypoczętym.
         

        10. Wskazane jest również rozdzielanie materiału na krótsze partie, włączanie przerw.


        11. Podczas nauki warto stosować wszelkiego rodzaju techniki ułatwiające zapamiętywanie, np. kolorowe notatki, podkreślenia czy rysunki, bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli. Pomocne będą również słowa klucze i hasła w książkach, na tablicy, ścianie czy na biurku.

        Należy pamiętać, że nawet najlepsze metody mogą okazać się nieskuteczne, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. To od nas – dorosłych – zależy, w jakim stopniu nasze dziecko będzie zdolne do podejmowania wysiłku, obowiązkowości i wytrwałości.

         

      • Doświadczenia na lekcji chemii

      • Dnia 26. września klasa VII b na lekcji chemii eksperymentowała pod okiem Pana Tomasza Surowca. Uczniowie zapoznali się z różnymi sposobami rozdzielania mieszanin jednorodnych i niejednorodnych. Wykonali trzy różne doświadczenia. Pierwszym z nich było rozdzielenie mieszaniny jednorodnej atramentu i wody. Pomocne w tym doświadczeniu były adsorbcyjne właściwości węgla aktywnego, który związał cząsteczki atramentu. Drugie doświadczenie polegało na rozdzielaniu mieszaniny niejednorodnej soli i opiłków magnezu. Uczniowie na początku musieli rozpuścić sól w wodzie, następnie przesączyć a na samym końcu otrzymany przesącz odparować. W ten sposób uczniowie przećwiczyli technikę prawidłowego sączenia, oraz dowiedzieli się dlaczego odpowiednie złożenie sączka jest tak ważne. Ostatnie doświadczenie to chromatografia czyli rozdzielenie mieszaniny za pomocą różnych substancji ciekłych lub gazowych. Podczas tego eksperymentu uczniowie za pomocą 6% kwasu octowego rozdzielili różne barwniki zawarte w tuszu mazaków. W wykonywaniu doświadczeń pomocna była karta pracy.


        Zapraszamy do galerii.

      • Drużynowe biegi przełajowe

      •    24 września odbyły się gminne zawody w drużynowych biegach przełajowych  zorganizowane przez Zespół Szkół w Jezierzycach. Myślą przewodnią biegów była popularyzacja lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży oraz nabycie umiejętności współzawodnictwa zgodnego z zasadami ducha sportowego.

        Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę.
         

           Pierwsze miejsce indywidualnie zdobył Aleksander Goździński i zakwalifikował się do Finałów Powiatowych, które odbędą się w Smołdzinie. Tomasz Rokuszewski zajął czwartą lokatę.
         

         

           Uczennice szkoły podstawowej w składzie: Amelia Trapp, Julia Przychoda, Kępa Roksana, Szydło Amelia, Wolska Iga,  zajęły III miejsce.
         

          Uczennice gimnazjum Bielecka Maria, Boniek Natalia, Dobies Natalia, Koperska Weronika, Matczak Magdalena, zajęły III miejsce.
         

           Uczniowie gimnazjum w składzie: Aleksander Goździński, Kuba Iciachowski, Tomasz Rokuszewski, Wiktor Szewczyk, Piotr Głód zajęli  III miejsce.
         

         

         

        Gratulujemy!!!


        Zapraszamy do galerii.

      • Spotkania z panią dietetyk

      • Tradycją naszej  szkoły  stały się spotkania z panią dietetyk Edyta Jasińską, która wśród uczniów promuje zdrowy styl życia, a w szczególności zdrowe odżywianie sią. Uświadomienie dzieciom i młodzieży czym jest przetworzona żywność  oraz  do czego prowadzi spożywanie nadmiernej ilości  m. in. cukru oraz tłuszczu w przyszłości  ma okazję zaprocentować właściwymi nawykami żywieniowymi, świadomym wyborem zdrowej żywności. Uczestnicy mięli okazje zakosztować zdrowej przekąski, którą pani dietetyk „wyczarowała” na ich oczach w asyście uczniów. W spotkaniach ze specjalistą, w bieżącym roku szkolnym, biorą udział uczniowie kl. I i  V szkoły podstawowej oraz kl. II i III gimnazjum.


        Zapraszamy do galerii.

      • Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży

      • Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego już za nami. Jak również zakup tornistra lub plecaka, który będzie służył uczniowi bez najbliższy rok, a może i dłużej. Wielu rodziców z pewnością zastanawiało się, jaki tornister kupić, A może zamiast tornistra do szkoły wybrali plecak?

        Czasami ulegamy modzie albo namowom dziecka, bo na tornistrze jest ulubiony bohater z bajki, nie patrząc ile waży sam plecak. Jego waga powinna być niska. Nie tak dawno zachwycaliśmy się tornistrami z rączką, na kółkach. Ale w przypadku, kiedy trzeba założyć go na plecy, ze względów na bariery architektoniczne,  to tornister taki sam w sobie dużo waży.

        Starsze dziecko powie nam, że tornistry są dla maluchów i nie jeden rodzic przed pierwszym września usłyszał: ”Mamo, kup mi plecak do szkoły”.

        Czym rodzic powinien się kierować wybierając tornister lub plecak dla dziecka. Jeśli chodzi o tornister, to często nazywa się go jedyną słuszną opcją, ponieważ jest odpowiednio usztywniony, zapewnia kręgosłupowi pomoc w zachowaniu prawidłowej postawy. Dzieci dopiero rozpoczynające naukę nie powinny obciążać kręgosłupa ciężarami przekraczającymi 10% ich własnej masy. Oznacza to, że 30-kilogramowy       7-latek nie powinien nosić więcej niż 3 kg. Plecaki mają przewagę nad tornistrami – są o wiele lżejsze. Często mają paski do zapięcia w pasie, co pozwala lepiej rozłożyć ciężar. Niejednokrotnie też, choć nie mają całkowicie usztywnionych pleców, to plecaki mają lekko wzmocniony tył, co również pomaga zachować prawidłową postawę. Warunkiem utrzymania pozycji spionizowanej człowieka jest padanie ogólnego środka ciężkości ciała na podstawę tj. czworobok podparcia, czyli stopy. W toku rozwoju budowy naszego ciała proporcje poszczególnych części ciała się zmieniają. Własne środki ciężkości ulegają przesunięciu, co wpływa na konieczność przesunięć innych części ciała. Odbywa się to najczęściej droga dostosowania wielkości krzywizn kręgosłupa i napięć mięśni stabilizujących.

        Jest kilka prostych zasad, które pozwolą na zmniejszenie wagi tornistra lub plecaka. Przede wszystkim warto zapoznać się z wagą plecaka przed jego zakupem i zdecydować się na mniejszy i lżejszy model. Zamiast kupować zeszyty w twardych okładkach, można wyposażyć się w ich lżejsze odpowiedniki. Do tego warto ograniczy ilość przyborów szkolnych. Nie zawsze trzeba mieć ze sobą zestaw trzydziestu kredek lub nosić farby. Rozsądek podpowiada nam także, aby szukać lżejszych zamienników potrzebnych dziecku przedmiotów. Zamiast kuferka na kanapki, można owinąć je folią lub papierem śniadaniowym. Trzeba mieć na uwadze, że każde pół kilograma mniej na plecach dziecka, to większe szanse na zdrowy kręgosłup i brak wad postawy.

        Do rozwoju wad postawy może się przyczynić nie tylko źle dobrany tornister i jego za ciężkie wyposażenie,  ale także jego niewłaściwe noszenie (na jednym ramieniu), za niska ławka w szkole lub za niskie biurko do odrabiania lekcji w domu. Nieprawidłowe nawyki np. siedzenie z nogą podłożoną pod siebie przy odrabianiu lekcji przez dziecko, wielogodzinne przesiadywanie dziecka przed komputerem, telewizorem, z tabletem w ręku, czy telefonem komórkowym w pozycji asymetrycznej, przygarbionej. Największymi mankamentami współczesnego życia jest siedzący tryb życia oraz niedobór ruchu.

        W ramach profilaktyki powinniśmy dostarczyć dziecku jak najwięcej okazji do aktywności fizycznej, szczególnie na świeżym powietrzu. Dobrym rozwiązaniem są też dodatkowe zajęcia sportowe, artystyczne z wykorzystaniem ruchu,  organizowane przez szkołę, czy inne ośrodki. Jak również aktywne korzystanie dziecka z obowiązkowych lekcji zajęć wychowania fizycznego, także na pływali. Czasami rodzice pochopnie zwalniają swoją pociechę z tego typu zajęć.

        W przypadku, kiedy wada postawy już się uwidoczniła, należy jak najszybciej, po uzyskania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, zgłosić dziecko na zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia korygujące wady postawy organizowane są na terenie szkół podstawowych.

        Najczęstszym przypadkiem wad postawy u dzieci jest skolioza, która ma największą szansę na powstanie na początku wieku szkolnego oraz na początku wieku dojrzewania. Są to dwa krytyczne okresy dla postawy ciała.  Mając tego świadomość i dbając o zdrowie dzieci, należy nie tylko zakupić odpowiedni tornister lub plecak, ale także kontrolować jego zawartość. Sprawdzać ogólną wagę tornistra w danym dniu i pomóc dziecku obniżyć jego wagę. Utrwalić u swojej pociechy nawyk pozostawiania części podręczników i pomocy  w szkole. Wyregulować szelki plecaka lub tornistra  stosownie do wzrostu dziecka i kontrolować sposób jego noszenia.

         

        Pedagog szkolny

        Renata Wojdziak

         

        Bibliografia:

        1. M. Kutzner-Kozińska: Wady budowy i postawy ciała i ich profilaktyka i korekcja, W-wa 1997
        2. M. Kutzner, -Kozińska, K. Wlaźnik: Gimnastyka korekcyjna dla dzieci 6-10- letnich, W-wa 1988
      • Wspomnienie historii na lekcji techniki

      • W piątek uczniowie klasy 5b mieli okazję uczestniczyć w lekcji techniki, którą sami przygotowali. Na prośbę wychowawcy, Marcina Chachuły-Domańskiego, przynieśli do szkoły dawne urządzenia, których w dzisiejszych czasach już się nie spotyka. Amelia Trapp zaprezentowała nam wspaniały okaz popularnego niegdyś "czterościeżkowca" oraz taśmy magnetyczne na jakich nagrywano wówczas muzykę. Jaś Melka przedstawił zdjęcia innej pamiątki rodzinnej - wiekowej maszyny do szycia, a Mateusz Czajkowski wypożyczył od swoich rodziców na lekcję techniki zabytkową piłę ręczną do drewna z regulacją głębokości cięcia. Lekcję zakończyła prezentacja prawie dwustuletniej księgi - przedruku biblii Marcina Lutra w języku niemieckim.
        Piątkowa lekcja techniki była pierwszą lekcją z działu "urządzenia techniczne dawniej i dziś".
      • Kurs „ICT and FREE WEB TOOLS In EDUCATION” w Lisbonie

      • Pod koniec sierpnia 2017r. troje nauczycieli Zespołu Szkół w Siemianicach – Joanna Charczun, Agata Sztark i Tomasz Surowiec, wzięło udział w zagranicznym szkoleniu dla edukatorów o nazwie ICT, które stanowiło część europejskiego planu rozwoju szkoły. Nauczyciele pozyskali grant na szkolenie z projektu POWER w wysokości około 45.000 złotych. Nadrzędnym celem było rozwijanie kompetencji informatycznych nauczycieli i wdrażanie nowych technologii w proces nauczania współczesnej młodzieży. W programie szkolenia było m.in. : zaznajomienie się z nowoczesnymi metodami i formami pracy, tj. aplikacje ułatwiające prowadzenie zajęć lekcyjnych i motywujące uczniów do nauki, zastosowanie gier w edukacji, umiejętność tworzenia i edytowania filmów oraz dźwięku i obrazu. Ponadto nauczyciele odwiedzili najnowocześniejszą w Europie pracownię multimedialną na Uniwersytecie w Lisbonie, przeznaczoną dla przyszłych pedagogów. „Future class” wyposażona była w: drukarkę 3 D, skaner 3 D, wizualizery, monitory i tablice multimedialne, green screen oraz panele konferencyjne i projektory wielowymiarowe. Oprócz tego przybliżona została kultura i tradycje portugalskie. Bezcennym i bardzo ważnym elementem szkolenia okazała się wymiana doświadczeń między przedstawicielami szkół europejskich, którzy wzięli udział w szkoleniu oraz możliwość komunikacji w języku angielskim.

        Kolejnym etapem rozwoju zawodowego nauczycieli w Zespole Szkół w Siemianicach będzie wyjazd na kurs do Exeter w Wielkiej Brytanii w październiku 2017 r. o nazwie „English for Educators”.


        Plik z prezentacją projektu: TUTAJ.

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

      • O godzinie 9.00 zabrzmiał pierwszy dzwonek dla uczniów naszej szkoły. Wszyscy uczniowie przyjęli życzenia pani dyrektor Danuty Konkol, która oficjalnie rozpoczęła uroczysty apel. Najgoręcej witaliśmy uczniów klas pierwszych, dla których były to bardzo wzruszające chwile. Cżęść artystyczną przygotowała pani Małgorzata Tabała, która wraz ze swoimi uczniami z klasy III a szkoły podstawowej, przygotowała utwór "Po wakacjach". O odpowiednią oprawę muzyczną oraz nagłośnienie zadbali panowie Andrzej Praszczak i Michał Piórkowski.

        Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018 wszystkich uczniów.


        Zapraszamy do galerii.

         

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Czesława Miłosza w Siemianicach
      • +48 59 8471856
      • ul. Słupska 42 76-200 Słupsk Poland
      • NIP 839-28-15-823
      • Numer konta szkoły: BNP Paribas 88 1600 0003 1852 7297 3000 0001
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej
  • Librus Synergia