•

W ramach projektu Comenius wzięliśmy udział w szeregu ciekawych szkoleń i wyjazdów. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą historią Comenius'a w Siemianicach.

• Z wizytą we Włoszech

• Wyjazd do Włoch, dzięki projektowi Comenius, uważamy za bardzo udany. Spędziliśmy tam świetnie czas, poznając nowych przyjaciół i ucząc się nowej kultury. Od samego początku byliśmy bardzo podekscytowani, że to akurat my zobaczymy Neapol. Wszystko w tym pięknym kraju jest zupełnie inne niż w Polsce. Odnieśliśmy same pozytywne wrażenia zwiedzając. Grupa Comeniusa z Włoch była bardzo przyjazna, wszyscy okazali się koleżeńscy, sympatyczni i uśmiechnięci, więc łatwo nawiązaliśmy z nimi znajomość. Z większością mamy dalszy kontakt.

• Z wizytą na Węgrzech

• W dniach od 21 do 26 maja 2014 roku odbyła się trzecia z sześciu planowanych wymian międzynarodowych pomiędzy partnerami projektu Comenius (2013-2015). Tym razem gimnazjaliści pod opieką pani Anny Kowalewicz i koordynatorki projektu pani Joanny Charczun odwiedzili pełne uroku miasto Pécs, położone na południu Węgrzech. Swoją podróż rozpoczęli w Słupsku, skąd następnie, zmieniając dwa razy samoloty, wylądowali w Budapeszcie. Ze stolicy do celu dzieliły ich trzy godziny drogi małym busem. Na miejscu uczniowie dojechali do swoich rodzin, a nauczyciele do Hotelu Barbakan. Rodziny węgierskie bardzo otwarcie i ciepło przyjęły naszych uczniów, a młodzież nawiązała nowe przyjaźnie.

• Z wizytą w Turcji

• Pod koniec marca, w dniach 26-31 marzec 2014 roku, miała miejsce druga z sześciu planowanych wymian międzynarodowych pomiędzy partnerami projektu Comenius (2013-2015). Po spotkaniu organizacyjnym koordynatorów w Rumunii uczniowie naszego gimnazjum udali się na 6 dni do Canakklale w Turcji. Gimnazjaliści pod opieką pani Darii Boś i koordynatora projektu, pani Joanny Charczun, rozpoczeli swoją podróż w Słupsku, następnie zmieniając 2 razy samoloty, wszyscy wylądowali w Istambule. Tutaj nastąpiła zbiórka i pierwsze spotkanie uczniów z 5 krajów: Bułgarii, Rumunii, Węgier, Włoch i Polski. Uczniowie tureccy dołączyli do wielonarodowej grupy w miejscu swego zamieszkania, to znaczy w Ecabat odległym około 1800 km od Siemianic.

• Z wizytą w Rumunii

• W ramach realizacji zadań Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w programie Comenius w dniach 20-25 listopada 2013r. dyrektor Zespołu Szkół w Siemianicach pani Danuta Konkol, koordynator projektu pani Joanna Charczun oraz nauczycielka języka angielskiego pani Marta Kurzyniec-Sadowska udały się do szkoły partnerskiej w Rumunii. Nauczycielki poznały bazę szkoły, zapoznały się z kadrą nauczycielską, obserwowały lekcje prowadzone w tamtejszej szkole.

• Raport z odbytego międzynarodowego szkolenia dla nauczycieli

Joanna Charczun, nauczycielka języka angielskiego Zespołu Szkół w Siemianicach, uczestniczyła w szkoleniu pod nazwą „Teach. Learn. Quality” w Costa da Caparica niedaleko Lizbony. Kurs odbył się pod koniec maja 2013 roku i trwał sześć dni. Obejmował zagadnienia dotyczące wartości nauczania i uczenia się, podwyższania jakości tych obustronnych procesów, a także ewaluacji pracy szkoły. Nauczycielka otrzymała całkowite dofinansowanie w ramach programu Comenius, skierowanego między innymi do kadry pedagogicznej, chcącej podwyższać swoje kwalifikacje zawodowe. Poza tym beneficjenci tego programu mogą brać udział w konferencjach lub seminariach typu job-shadowing lub work-placement.

Joanna Charczun wysoko ocenia merytoryczne przygotowanie kursu, możliwość współpracy i wymiany poglądów z nauczycielami czy dyrektorami szkół z 14 krajów europejskich, między innymi takich jak Belgia, Macedonia, Finlandia czy Hiszpania. Każdego dnia szkolenia międzynarodowa grupa doskonaliła swoją wiedzę na temat edukacji, ale również poznawała metody pracy w danym kraju, problemy czy też sukcesy innych państw. Dzięki temu mogliśmy krytycznie spojrzeć na stan edukacji w obecnych czasach, w zmieniających się warunkach społeczno – ekonomicznych. Należytą uwagę trzeba zwrócić na potrzebę przygotowania uczniów do tych zmian. Jako najbardziej interesujące nauczycielka uznaje przekazywanie inspiracji, pasji w tym, co się robi drugim osobom, a także implantowanie ciągłego procesu zmian w oświacie tak, aby każdego dnia podnosić jakość nauczania i mieć z tego satysfakcję.

Nauczycielka przekazała swoją wiedzę pedagogom z Siemianic i zachęca wszystkich do skorzystania z akcji Mobilność Kadry Pedagogicznej w ramach programu Comenius. O dofinansowanie można ubiegać się co dwa lata, a wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej www.comenius.pl.