• Godziny pracy świetlicy

Agata Sztark

Ewa Stodulska

Elżbieta Jesionowska

• Ogólne cele i założenia pracy świetlicy szkolnej

• Celem działalności świetlicy jest zapewnienie uczniom dobrze zorganizowanej przed i po zajęciach lekcyjnych  opieki wychowawczej, tworzenie warunków do nauki własnej i pomocy w nauce, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz kształtowanie pozytywnych postaw i relacji społecznych.

Założenia organizacyjne:

1. Opieką wychowawczą objęci się wszyscy uczniowie  Szkoły Podstawowej w Siemianicach.
        2. Uczniowie mają zapewnioną  opiekę w świetlicy szkolnej w godzinach 6.30 – 16.30, każdego dnia funkcjonowania szkoły.
      • Zadania wychowawców w świetlicy szkolnej

• Organizowanie uczniom  pomocy w nauce, tworzenie im  warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnego myślenia.
        • Przeprowadzanie  gier i zabaw ruchowych w pomieszczeniach świetlicowych  i na świeżym powietrzu mających na celu prawidłowy i harmonijny  rozwój fizyczny.
        • Upowszechnienie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałość
        • o zachowanie zdrowia.
        • Organizowanie zajęć mających na celu lokalizację  i rozwijanie zainteresowań i  uzdolnień uczniów. Prowadzenie zajęć artystyczno – technicznych.
        • Tworzenie uczniom warunków do uczestnictwa w kulturze -  organizowanie kulturalnych form  rozrywki oraz kształtowanie kulturalnych nawyków życia codziennego.
        • Rozwijanie u uczniów samodzielności, społecznej aktywności i rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów. Rozwijanie w nich umiejętności wykorzystywania zdobywanej  wiedzy w praktyce.
        • Kształtowanie u wychowanków właściwej postawy społeczno-moralnej (odpowiednie zachowanie się
        • w szkole, domu i środowisku lokalnym, profilaktyka zachowań uważanych za niebezpieczne).
        • Współpraca  z rodzicami dzieci , nauczycielami i wychowawcami klas oraz ze środowiskiem lokalnym szkoły.
        • Zapewnianie uczniom  opieki podczas spożywania posiłków.
        • Dbałość o estetykę i wizerunek pomieszczeń świetlicowych.
        • Kształtowanie wśród rodziców uczniów oraz w środowisku lokalnym pozytywnej opinii o działaniu świetlicy szkolnej na bazie własnej codziennej pracy i zaangażowania.
      • „Zasady zachowania Dzieciaków – Świetlików”

• Po wejściu do sali świetlicowej odkładamy plecaki na wskazane  miejsce i siadamy w kręgu czekając na odczytanie listy obecności lub podajemy nauczycielowi z której klasy jesteśmy, imię i nazwisko.
        • Przebywając pod opieką nauczycieli-  wychowawców  w świetlicy, nie  wychodzimy z sal świetlicowych bez ich pozwolenia.
        • Nie oddalamy się od grupy w czasie spacerów i zabaw na  szkolnym placu zabaw.
        • W kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi używamy  form grzecznościowych takich jak:  dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam.
        • Zawsze pamiętamy o obowiązującej nas zasadzie: gdy mówi osoba, której udzielono głosu  -  uważnie słucham, nie przerywam, gdy ja mam głos  - oczekuję od innych  wysłuchania mnie.
        • W świetlicy każdy ma prawo w sposób kulturalny i nie obrażający nikogo, przedstawić swoje zdanie,  ocenę  i opinię.
        • Gdy wymaga tego sytuacja,  pomagamy sobie wzajemnie.
        • Zgłaszamy nauczycielom – wychowawcom świetlicy wszelkie problemy i zjawiska , które nas dotyczą i niepokoją.
        • Nie przeszkadzamy koleżankom, kolegom i nauczycielom podczas organizowanych zajęć świetlicowych
        • W czasie odrabiania prac domowych zachowujemy się tak, aby nie przeszkadzać innym.
        • Wszyscy razem dbamy o estetyczny wygląd sali, nie niszczymy sprzętu, zabawek, gier.
        • Po skończonych zajęciach, zabawie, posiłku porządkujemy sale świetlicowe.
        • Spełniamy prośby i polecenia wychowawców.
        • Przed posiłkiem myjemy ręce. Podczas spożywania posiłków zachowujemy się zgodnie z obowiązującymi zasadami dobrego wychowania. Spożywamy go przy wyznaczonych stolikach.
        • Podczas przebywania w świetlicy pamiętamy o zachowaniu  bezpieczeństwa własnego  oraz koleżanek i kolegów.
        • Przed wyjściem ze świetlicy do domu lub na zajęcia lekcyjne żegnamy się z nauczycielem  - wychowawcą świetlicy.