Nawigacja

Palcem po mapie

W roku szkolnym 2015/2016 rusza kolejna innowacja pt. „Palcem po mapie". Będą to dodatkowe lekcje geografii prowadzonej w języku angielskim, bez ocen i bez podręczników. Realizowane będą one w klasach II w grupach zaawansowanych w wymiarze 1 godziny tygodniowo.

Zajęcia pozwolą uczniom na:

 • zwiększenie wiedzy na temat zagadnień geograficznych, obejmujących między innymi: socjologię, geografię świata i Polski, geografię człowieka (behawioralną), politologię, klimatologię, przemysł, turystykę,
 • rozszerzenie komponentu geografii fizycznej,
 • wprowadzenie zjawisk wynikowych,
 • poszerzenie pojęć związanych z zagadnieniami geograficznymi,
 • posługiwanie się wiadomościami geograficznymi i samodzielne odkrywanie działalności człowieka we współczesnym świecie,
 • przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego z geografii.

 

W ramach innowacji „Palcem po mapie” prowadzonej w języku angielskim  klasa II gimnazjum realizowała różnorodne zagadnienia geograficzne, jak:

 1. Zapoznanie z kulturą i grupami społecznymi Nowego Yorku – mini reportaże, wywiady  z członkami społeczeństwa multikulti.
 2. Podróż do Californi, niebezpiecznego, ale i pięknego obszaru oraz muzyka lokalnego zespołu Red Hot Chilli Peppers ‘Californication’.
 3. Alaska – oczami National Geographic, film dokumentalny oraz projekt plastyczny połączony z indywidualną prezentacją uczniów.
 4. Europa i jej narodowości – dramy dotyczące stereotypów na temat danych krajów i ich mieszkańców, quizy oraz praca w grupach.
 5. „From Paris with love” – eseje na temat sytuacji migrantów oraz zamachów w Paryżu. Debaty i wypowiedzi ustne.
 6. Christmas In USA – Santomania, czyli jak Amerykanie obchodzą święta Bożego Narodzenia.
 7. New Zealand – wykonywanie prac na podstawie opisu ustnego, wyszukiwanie danych geograficznych  i zaznaczanie ich na mapach  własnego autorstwa.
 8. Ewaluacja projektu, co udało na się zrealizować, jakie są oczekiwania uczniów, co moglibyśmy zmienić?
 9. „Super size me”  - dokument przedstawiający efekt eksperymentu, jaki główny bohater i reżyser filmu przeprowadził na samym sobie - zdecydował się przez 30 dni jeść posiłki wyłącznie w restauracjach sieci McDonald’s. Film przedstawia zmiany, jakie zaszły w organizmie bohatera, a także wzbogaconą o statystyki i opinie specjalistów próbę oceny sposobu odżywiania charakterystycznego dla wielu mieszkańców USA - w tym dzieci. Dyskusja na temat wartości kulturowych i trendów w odżywianiu młodzieży.
 10. Prezentacja i degustacja amerykańskiego menu.
 11. ‘Australia’ – Aborygeni w walce z nowymi osadnikami, klimat, żywioły oraz charakterystyka geograficzna tego kontynentu.
 12. Wykonywanie prac grupowych kolażu – moje skojarzenia z Australią.

 

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Czesława Miłosza w Siemianicach
  ul. Słupska 42
  76-200 Słupsk
 • +48 59 8471856

Galeria zdjęć