INNOWACJE

    •  

       

      Tytuł innowacji - "Teatr i uczeń"

       Osoba realizująca - Małgorzata Tabała

       Klasa 2c
       Termin realizacji -
      Zajęcia prowadzone będą przez trzy lata, od klasy pierwszej do trzeciej. Obejmować będą swoim zakresem materiał nauczania: j. polski, środowisko, plastyka, technika, muzyka. Treści nauczania zintegrowanego znacznie poszerzono o elementy wiedzy z wychowania przez sztukę.

      Data wprowadzenia: 1. 09. 2021r.

      Data zakończenia: 15. 06. 2024r.

      Główne cele
      1.Rozwijanie samodzielności i wytrwałości w procesie odkrywania i rozwiązywania problemów.
      2.Nabywanie ogłady i kultury osobistej w obcowaniu ze sztuką.
      3.Wszechstronny i harmonijny rozwój uczniów w tym szczególnie kontaktu z teatrem.
      4.Rozwijanie postaw społecznych, współdziałania w grupie.
      5.Przygotowanie uczniów do odbioru sztuki teatralnej.
      6.Kształtowanie postawy aktywnego odbiorcy.
      7.Organizowanie wycieczek do instytucji kulturalnych teatru, muzeum.
      8. Rozwijanie u uczniów wrażliwości, wyobraźni i poczucia estetyki.

       Warunki realizacji

      Realizacja programu odbywać się będzie w ramach zajęć nauczania zintegrowanego, na zajęciach pozalekcyjnych,  ale  także w ramach lekcji będziemy jeździli do teatru na przedstawienia  teatralne oraz  poznawanie teatru od kulis (warsztaty).
        W czasie realizacji innowacji zakłada się współpracę m.in. z rodzicami, Teatrem Tęcza w Słupsku, Teatrem Rondo w Słupsku, Teatrem Muzycznym w Słupsku i innymi instytucjami kultury.

      Główne założenia innowacji

      Założeniem innowacji jest wzbogacenie programu nauczania o nowe treści i umiejętności związane z rozbudzeniem zainteresowań uczniów sztuką teatru. Teatr klasowy to element pracy dydaktyczno - wychowawczej, umożliwiający realizowanie programu szkolnego przy bardzo zróżnicowanym poziomie rozwoju uczniów. Trzyletni okres nauczania początkowego połączony z pracą z teatrem klasowym pozwala na stymulowanie aktywności pojedynczego dziecka poprzez wzmacnianie w nim poczucia własnej wartości. Podczas pracy z dziećmi nad realizacją innowacji moim działaniom towarzyszyć będzie troska o kulturę żywego słowa, poprawę dykcji, likwidowanie błędów wymowy, a także kształcenie nawyku kulturalnego zachowania się w czasie pobytu w teatrze. Dowodem na to będzie "Teatralny savoir - vivre" - zbiór zasad właściwego zachowania się w teatrze. Uczniowie będą brali udział w lekcjach teatralnych, które przybliżą im pracę teatru aktorskiego. Obejrzą teatr od kulis, poznają budowę sceny, charakter pracy pracowników technicznych, odwiedzą garderobę, poznają całą złożoność instytucji jaką stanowi teatr. Uczniowie będą zajmować się reklamą i promocją przygotowywanych przez siebie inscenizacji. Sama "zabawa w teatr" stworzy uczniom okazję wejścia w rolę twórców, wyzwoli twórczą postawę wychowanków, ukształtuje w nich poczucie odpowiedzialności nie tylko za swoje dokonania, ale i efekty pracy całego zespołu. Dzieci nabiorą pewności siebie, będą się wspierać w nabywaniu nowych umiejętności. Edukacja teatralna pozwoli włączyć w aktywność dzieci akcenty plastyki, muzyki, tańca przez co stanie się miejscem interpretacji różnych dziedzin sztuki.

       

       

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Czesława Miłosza w Siemianicach
      • +48 59 8471856
      • ul. Słupska 42 76-200 Słupsk Poland
      • NIP 839-28-15-823
      • Numer konta szkoły: BNP Paribas 88 1600 0003 1852 7297 3000 0001
    • Logowanie

  • Biuletyn informacji publicznej
  • Librus Synergia